SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Emitel potroił zysk. 208 mln zł od TVP i Cyfrowego Polsatu, nowe umowy z Polskim Radiem

Operator radiofuzyjny i radiotelekomunikacyjny Emitel w ub.r. zwiększył przychody o 8,3 proc. do 485,91 mln zł, z czego 207,7 mln zł pochodziło od Telewizji Polskiej i Cyfrowego Polsatu, najmocniej obecnych w naziemnej telewizji. Spółka osiągnęła 112,94 mln zł zysku netto, dużo więcej niż łącznie we wcześniejszych dwóch latach.

Andrzej Kozłowski, prezes EmitelaArticle

Skonsolidowane przychody Emitela z emisji stacji telewizyjnych zwiększyły się w ub.r. z 254,21 do 283,78 mln zł. Firma obsługuje wszystkie multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, dlatego najwięcej zarabia od nadawców mających tam najwięcej kanałów.

W ub.r. przychody od Telewizji Polskiej wzrosły ze 105,78 do 124,87 mln zł, a te od grupy Cyfrowy Polsat (większość jej stacji naziemnych nadaje Telewizja Polsat, natomiast nadawcami kilku są inne spółki przejęte kilka lat temu od holdingu ZPR Media) zmalały z 92,31 do 82,8 mln zł.

Wpływy od żadnego innego kontrahenta nie przekroczyły w ub.r. 10 proc. łącznych przychodów sprzedażowych Emitela, czyli 48,6 mln zł.

Nowe umowy z nadawcą TTV i spółkami Cyfrowego Polsatu

Minęła dekada już dekada od startu pierwszych multipleksów naziemnych, więc Emitel od ponad dwóch lat przedłuża 10-letnie umowy z nadawcami. W lutym ub.r. zawarł nowe umowy na 10 lat z nadającą TTV spółką Stavka oraz Telewizją Polsat (ws. stacji z drugiego multipleksu) i należącą do Cyfrowego Polsatu spółką Info-TV-FM  (ws. czwartego multipleksu), a w lipcu - podobną umowę z nadającą Polo TV spółką Lemon Records.

Zaczął też obsługiwać należącą do spółki Michała Winnickiego stację Antena HD, która wiosną ub.r. zastąpiła w naziemnej telewizji ATM Rozrywkę. A z Telewizją Polską współpracował od wiosny ub.r. przy testowej emisji kanałów we wdrażanym obecnie w całym kraju nowym standardzie DVB-T2.

Wpływy grupy Emitel z emisji stacji radiowych wzrosły z 95,15 do 98,93 mln zł, a z wynajmu i dzierżawy infrastruktury - z 68,14 do 73,53 mln zł. W ramach tej drugiej usługi operator sprzedaje m.in. najem miejsca na swoich wieżach telekomunikacyjnych, ma podpisanych wiele umów na okresy od 2 miesięcy do 15 lat. W sprawozdaniu podał, że w ub.r. zwiększył liczbę takich obiektów do prawie 570, a łączny portfel zamówień przekroczył 340 obiektów.

W zakresie emisji radiowych firma, jak podkreśliła, „wygrała liczne przetargi na świadczenie emisji regionalnych dla Polskiego Radia oraz rozszerzała współpracę z pozostałymi klientami i zyskała cztery nowe emisje analogowe”.

Mniej z internetu w technologii radiowej

Z kolei przychody grupy Emitel z transmisji danych zmalały z 23,35 do 20,75 mln zł. Firma w tym segmencie skupia się na transmisji w technologii radiowej w obszarach, gdzie brakuje łącz światłowodowych. Spadek przychodów tłumaczy silną konkurencją między telekomami, która nie pozwala podnosić cen.

- W 2021 roku Grupa uruchomiła, między innymi, 35 łączy dla Orange, 30 łączy dla T-Mobile, 28 łączy dla Netia, 13 łączy dla Exatel oraz łącza dla pozostałych klientów. Łącznie portfel w 2021 roku pozostał na porównywalnym poziomie - wyliczył Emitel w raporcie.

Pochwalił się też, że pod koniec ub.r. podpisał nową, dwuletnią umowę z wiodącym operatorem telekomunikacyjnym na świadczenie usług OTT oraz VOD, których start zaplanowano na pierwszą połowę br. (nie podał nazwy tego telekomu), a dla innego klienta w ramach nowej umowy rozwija platformę IPTV o dodatkowe usługi OTT i VOD.

5 proc. wyższe koszty, 46 mln zł na inwestycje

Wydatki operacyjne grupy Emitel sięgnęły w ub.r. 323,42 mln zł, po wzroście rok do roku o 5,1 proc. Ponadto połowa do koszty amortyzacji (wzrosły ze 165,12 do 167,91 mln zł) wcześniejszych inwestycji.

Nakłady na usługi obce zwiększyły się z 44,07 do 48,81 mln zł, z czego te na usługi doradcze, podatkowe i audytowe - z 16,81 do 18,61 mln zł, na utrzymanie obiektów i inne koszty z nimi związane - z 12,93 do 13,39 mln zł, a na najem łączy - z 6,87 do 7,05 mln zł.

Natomiast koszty wynagrodzeń wzrosły z 37,45 do 38,64 mln zł, a innych świadczeń pracowniczych - z 12,89 do 13,92 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W br. Emitel na rzeczowe aktywa trwałe planuje przeznaczyć, w ramach umów zawartych do końca ub.r., 46,31 mln zł. - Kwoty te przeznaczone będą głównie na zakup urządzeń w ramach projektów związanych z rozwojem Grupy, w szczególności z wdrożeniem nowych usług - wyliczono w sprawozdaniu.

1,5 mld zł kredytów do spłaty, spór z Magna Polonia o ponad 260 mln zł

Prawie całość wpływów finansowych (52,92 mln zł) grupa Emitel osiągnęła z instrumentów pochodnych, natomiast w kwocie 61,44 mln zł kosztów finansowych 51,68 mln zł poszło na odsetki od kredytów, a 7,06 mln zł - na odsetki od leasingu.

Grupa Emitel spłaca przede wszystkim dwa kredyty, których wartość na koniec ub.r. wynosiła 1,461 mld zł, wobec 1,456 mld zł rok wcześniej. Oba mają zostać spłacone do połowy przyszłego roku.

Od prawie dekady Emitel toczy spór sądowy z Magna Polonia dotyczący kupna od niej wiosną 2013 roku spółki Info-TV-Operator za 114,5 mln zł. Sprzedający zarzuca operatorowi, że jeszcze w trakcie negocjacji naruszył zobowiązanie do poufności, informując o nich Cyfrowy Polsat.

W lipcu ub.r. sąd pierwszej instancji przyznał Magna Polonia od Emitela 163,74 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi wynoszącymi wówczas 99,7 mln zł. Emitel pod koniec grudnia złożył odwołanie, a sąd oddalił wniosek Magna Polonia o zabezpieczenie zasądzonej kwoty.

Emitel jest pewny swoich racji w tej sprawie. - Wyrok jest ewidentnie wadliwy, nie ma uzasadnienia w oparciu o zebrane dowody, narusza przepisy prawa polskiego i jako taki, na skutek apelacji Emitel, powinien zostać zmieniony przez Sąd Apelacyjny. W konsekwencji, zdaniem Grupy, jest nieprawdopodobnym, aby Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy to orzeczenie - podkreślono w sprawozdaniu.

Emitel z nowym właścicielem, znów bez dywidendy

Zysk sprzedażowy grupy Emitel zwiększył się w ub.r. ze 142,35 do 158,02 mln zł. Natomiast dzięki dodatkowym ponad 56 mln zł wpływów finansowych i spadkowi kosztów finansowych firma osiągnęła 112,94 mln zł. W 2020 roku zarobiła na czysto 35,86 mln zł, a w 2019 roku - 32,12 mln zł.

Zeszłoroczny zysk netto w całości zasili kapitał zapasowy. Operator nie wypłacił dywidendy także w poprzednich dwóch latach.

Emitel jest w trakcie zmiany właściciela - na początku br. przejęcie operatora ogłosił brytyjski fundusz inwestycyjny Cordiant Digital, który wycenił go na 352 mln funtów. W marcu transakcję zaakceptował prezes UOKiK, do jej finalizacji potrzeba jeszcze zgody rządu, ponieważ Emitel od ponad trzech lat jest na liście spółek o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Obecnie Emitel należy jeszcze do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners, który przejął firmę pod koniec 2013 roku.

Dołącz do dyskusji: Emitel potroił zysk. 208 mln zł od TVP i Cyfrowego Polsatu, nowe umowy z Polskim Radiem

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
j7nk
Monopolista, to i księgowy ma co robić, co w tym dziwnego?
odpowiedź
User
Gosc
Tytuł artykułu wprowadza w błąd , 208 milionów nie jest od tvp tylko jest od suwerena. Środki zabrane wbrew woli i przemocą co wiadomo spełnia definicję czego.
odpowiedź
User
das
zysk kosztem pracowników. Tylko o 3% wiecej poszło na pensje
odpowiedź