SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel o pozostawienie naziemnej telewizji cyfrowej

Ponad 100 nadawców i instytucji kulturalnych podpisało się pod nowym „Wezwaniem do Europy” dotyczącym zabezpieczenia pasma częstotliwości UHF (470-694 MHz) dla naziemnej transmisji telewizyjnej. W połowie maja Komisja Europejska przedstawi stanowisko przed konferencją WRC-23. Może na niej zapaść decyzja o przekazaniu części pasma telekomom.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

W zeszłym roku w Polsce doszło do refarmingu. Pasmo 700 MHz trafiło do operatorów telekomunikacyjnych. Dzięki nowemu standardowi DVB-T2/HEVC, nie zmniejszyła się liczba kanałów telewizyjnych, ani multipleksów.

Po 2030 roku kolejna część pasma może trafić do telekomów. Gdyby tak się stało, pasma dla multipleksów i co za tym idzie kanałów telewizyjnych, byłoby mniej. Chyba, że pojawiłby się jeszcze nowszy standard nadawania.

Decyzja w sprawie pasma UHF zapadnie na konferencji WRC-23, która rozpocznie się w listopadzie w Dubaju.

Obecnie w całej Europie trwa dyskusja na temat przyszłości pasma telewizyjnego. Jest ono wykorzystywane nie tylko przez stacje telewizyjne, ale także na przykład artystów, którzy używają bezprzewodowych mikrofonów.

Pod apelem podpisali się nadawcy publiczni z całej Europy

O pierwszym „Wezwaniu do Europy” pisaliśmy w lipcu 2022 roku. Wówczas inicjatywę poparło 57 firm i organizacji z 18 państw, w tym Telewizja Polska i Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w naszym kraju. Teraz wezwanie poparli m.in. nadawcy publiczni z Czech, Niemiec, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Francji, Litwy, Gruzji, Grecji, Rumunii, a także stowarzyszenia reprezentujące teatry i filharmonie z Polski, Czech, Słowacji, Finlandii, Austrii i Węgier.

- Każdego dnia miliony ludzi w Europie korzystają z naziemnej telewizji i cieszą się wydarzeniami kulturalnymi na żywo. Dla prężnie rozwijającej się branży medialnej i kulturalnej, głosujcie za utrzymaniem pasma UHF dla telewizji i instytucji kulturalnych - można przeczytać w „Wezwaniu do Europy”.

Adresatami stanowiska są decydenci w poszczególnych krajach i Komisja Europejska. Jeszcze w tym miesiącu może ona zdecydować o przeniesieniu części usług medialnych do internetu.

Głosy, żeby ograniczyć lub całkiemzrezygnować z emisji naziemnej pojawiały się m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii czy Czechach.

Polski rząd pracuje nad stanowiskiem

We wrześniu powinno być znane stanowisko polskiego rządu przed konferencją WRC-23. Jeszcze w lutym działający przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów resort cyfryzacji podkreślał znaczenie naziemnej telewizji cyfrowej.

- NTC w Polsce jest wciąż bardzo popularnym źródłem dostępu do treści. Ponadto NTC ma duże znaczenie społeczne ze względu na powszechność, łatwość dostępu, bezpłatność i bezpieczeństwo - przekonywał KPRM.

- Obecnie trwają prace nad stanowiskiem Polski na WRC-23. Od maja 2022 r. regularnie spotyka się Zespół ds. WRC-23, w którym uczestniczą zainteresowane strony. Celem Zespołu jest wypracowanie propozycji stanowiska Polski do punktów agendy konferencji, w tym do punktu 1.5 Agendy WRC-23 - dokonanie przeglądu wykorzystania widma i potrzeb widmowych istniejących służb w zakresie częstotliwości 470-960 MHz w Regionie 1 oraz rozważenie na podstawie tego przeglądu ewentualnych działań regulacyjnych w zakresie częstotliwości 470-694 MHz w Regionie 1, zgodnie z Uchwałą 235 (WRC 15) – wyjaśniał KPRM.

W kwietniu przedstawiciel rządu w rozmowie z Wirtualnemedia.pl nie był już tak zdecydowany. - Z jednej strony my wspieramy telewizję i uważamy, że pasmo 600 MHz powinno być dla telewizji. Z drugiej strony wchodzi 5G i telewizja ma być nadawana za pośrednictwem sieci 5G. Mamy wewnętrzne dyskusje, podczas który zastanawiamy się co dalej z tym pasmem. Po 2030 roku może dojść do znaczących zmian technologicznych. Sieć 5G będzie dostępna w całej Polsce. Generalnie nasza linia jest protelewizyjna, ale zostało mnóstwo czasu i nie wiem jaką ostatecznie decyzję podejmiemy – mówił Wirtualnemedia.pl przedstawiciel rządu zaangażowany w prace nad stanowiskiem.

Ewentualny przetarg z udziałem operatorów telekomunikacyjnych przyniósłby miliardy dodatkowych wpływów do budżetu.

- To raczej kwestia utrzymania i rozwoju konkretnych technologii niż paru miliardów w tę czy w tamtą stronę z aukcji. Ci, którzy liczą na olbrzymie pieniądze z tego tytułu, są naiwni. Nie mamy jeszcze ustalonego stanowiska. Na pewno będą szerokie konsultacje, bo to zbyt poważna sprawa. Musimy rozeznać się jak inne kraje w regionie będą podchodzić do tej decyzji, aby nie było wzajemnego zakłócania się. Jakby mnie ktoś rok temu zapytał, to powiedziałbym, że pasmo przypadnie telewizji, ale dzisiaj nie jest to dla mnie już takie oczywiste - wyjaśniał urzędnik.

Dołącz do dyskusji: Apel o pozostawienie naziemnej telewizji cyfrowej

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zostawić!
Naziemna Telewizja Cyfrowa dostarcza treści telewizyjne, głównie emerytom i prostym ludziom z kiepskim wykształceniem, a tacy też muszą mieć coś z życia. Dla nich, satelita lub streaming, to czarna magia.
odpowiedź
User
Zaorać!
Precz z TV i jej patodziennikarstwem.
odpowiedź
User
600MHZ
Nie da sie ukryc ze tv czeka opuszczenie pasma 600mhz. To oznacza nie wiecej niz 3 muxy w kanalach 21-36 zamiast obecnych 21-48.
odpowiedź