SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał News24 kończy rok. Od marca więcej luzu na antenie

1 marca 2022 roku zaczął nadawanie kanał informacyjny: News24 (Astro). Zaczynał od wejścia do 50 kablówek i od kilkudziesięciu zatrudnionych osób. Dzisiaj w telewizji pracuje 120 osób, z czego 30 w newsroomie, a kablówek w portfolio jest przeszło 150, w tym UPC Polska. Prezes spółki Astro, Ryszard Krajewski, zapowiada, że już od marca profil telewizji lekko zmieni się: - Wpuścimy trochę luzu i powietrza na antenę - mówi nam, zaznaczając, że w programie nie znajdzie się nic, co nawiązywałoby do Superstacji.

Fot. Jacek KowalskiArticle

Wiosenna ramówka News24 przynosi kilka nowości. Jeszcze rok temu nie zmieściłyby się one w formacie stacji, która chciała być ściśle newsowa. Tymczasem od marca br. w niedzielnym paśmie znajdzie się miejsce dla Zygmunta Chajzera i jego lifestyle’owego programu „Chajzer podaje”. Dziennikarz ma co tydzień porannym paśmie prezentować najnowsze informacje o kulisach życia znanych osób ze świata szeroko rozumianej rozrywki. W programie pojawią się goście, a Chajzer będzie także gotował.

Ale to nie koniec zmian w ramówce. Przewiduje ona także inny nowy format: „News24 Svalbard Extreme Expedition". To codzienne relacje z wyprawy podróżnika Marcina Gienieczki na szczyt Góry Newtona. W soboty kolejna nowość, czyli publicystyczny program „Polska samorządowa”. Będzie on poruszał tematykę regionalną. Także w sobotę Robert Walenciak i Zuzanna Dąbrowska poprowadzą „Stolik dziennikarski" - podsumowanie tygodnia w polityce, przygotowywane wraz z zaproszonymi do studia gośćmi. Będą nimi publicyści i dziennikarze. Z kolei Jarosław Szczepański już od marca będzie odpowiadał za pojawiający się codziennie "Komentarz dnia w News24".

News24 będzie chciało się odróżnić

Ryszard Krajewski, prezes Astro, komentując zmiany ramówkowe, mówi portalowi Wirtualnemedia.pl: – Wprowadzamy na antenę nieco lżejsze pozycje, mówiąc metaforycznie „rozluźniamy krawat”. Nie oznacza to, że będziemy sterowali programowo ku bardziej rozrywkowej Superstacji, nadal przygotowujemy solidny kanał newsowy. Jednak doszliśmy do przekonania, że po roku pracy możemy wprowadzić do niego trochę nieco luźniejszych elementów. Właśnie tym będziemy chcieli teraz odróżniać się na medialnym rynku od pozostałych kanałów newsowych.

Stacja chce także mocniej postawić już w najbliższej przyszłości na "nieco bardziej doświadczonych prezenterów i dziennikarzy". – Podobnie jak BBC czy CNN chcemy, by przed kamerami zasiadali nie tylko młodzi ludzie, ale także ci z większym zasobem życiowego doświadczenia. Obdarzeni dużą wiedzą i budzący u odbiorcy zaufanie – podkreśla Krajewski.

Zespołem od startu kanału kierował Andrzej Andrysiak, jednak w maju 2022 roku odszedł z firmy za porozumieniem stron. Jak przekazywała nam wówczas stacja - Andrysiak "spełnił doskonale swoją funkcję, pomagając uruchomić kanał". Po jego odejściu newsroomem zarządzał Jan Pawlicki. Z początkiem br. Pawlicki także pożegnał się ze stacją, która wówczas zlikwidowała stanowisko redaktora naczelnego i podzieliła jego obowiązki pomiędzy redaktorów w newsroomie.

"Spodziewałem się szybszego tempa wchodzenia na rynek"

News24 testowo ruszył na początku lutego 2022. Żeby pojawił się w kablówkach, trzeba było podpisać umowy. Oficjalnie wystartował 1 marca.  Koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na nadawanie „w sposób rozsiewczy satelitarny” kanału Next 24/7 HD spółka Astro otrzymała jeszcze w 2011 roku, jednak nie rozpoczęła nadawania w terminie, który obejmował zgodę na nadawanie (styczeń 2021). W maju 2020 roku spółka poprosiła więc o zmianę nazwy na News 24, na co KRRiT przystała.

Co udało się przez ten rok, a co nie wypaliło? – Sukcesem było samo uruchomienie stacji i wejście z nią na rynek. Nie chcę mówić, że coś się nie udało, ale spodziewałem się o wiele szybszego tempa wchodzenia na rynek. Polskim stacjom newsowym niezwykle trudno jest znaleźć się w ofercie naprawdę dużych kablówek, które pozostają w obcych rękach. Jeszcze kilka lat temu ten proces przebiegał o wiele szybciej – podkreśla Ryszard Krajewski, dodając: - To oczywiście nie jest powód do narzekania, nie mamy takich powodów. Utrzymujemy się wyłącznie ze sprzedaży akcji, Astro nie ma ani grosza długu, a nasza sytuacja finansowa jest stabilna.

14 listopada 2022 r. kanał News24 pojawił się na platformie OTT Play Now (pozycja 150), a dzień później,  15 listopada trafił do sieci UPC Polska (dekodery Apollo, Horizon - pozycja 125, dekoder Mediabox - pozycja 166). "W rezultacie, zasięg techniczny kanału News24 wśród sieci kablowych wzrasta pięciokrotnie” - informowała w komunikacie dla inwestorów spółka Astro.

Astro od kilku lat nadaje też kanał E-Sport TV, a od prawie trzech dekad produkuje dla TVP teleturniej „Familiada”. W ub.r. spółka zanotowała wzrost przychodów o 13 proc. do 3,23 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Kanał News24 kończy rok. Od marca więcej luzu na antenie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bromba i inni
"Tymczasem od marca br. w niedzielnym paśmie znajdzie się miejsce dla Zygmunta Chajzera i jego lifestyle’owego programu „Chajzer podaje”. Dziennikarz ma co tydzień porannym paśmie prezentować najnowsze informacje o kulisach życia znanych osób ze świata szeroko rozumianej rozrywki. .... czyli podobne tematy jak w DDTVN i PnŚ. Tym razem w wykonaniu 69-letniego pana.
odpowiedź
User
Ochroniarz z Biedronki
Kiedy News24 będzie w Inea
odpowiedź
User
Adrian
Też mam w sobie więcej luzu, gdy nikt na mnie nie patrzy, a ich przecież nikt nie ogląda. Od początku było wiadomo, że ten kanał to ambicja jednego pana, bez sprawdzenia, czy ktokolwiek więcej potrzebuje tej stacji.
odpowiedź