SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pierwsza platforma cyfrowa ze wszystkimi stacjami TVP w jakości HD

Operator Orange dołączył do oferty wersje HD kanałów TVP Seriale, TVP Historia i TVP Rozrywka. Mogą z nich korzystać klienci korzystający z technologii IPTV. Tym samym Orange jest pierwszą platformą cyfrową, która udostępnia wszystkie kanały Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości.

Kanał TVP Seriale Article

Kanał TVP Seriale HD jest dostępny na pozycji 223 dekoderów Orange, TVP Rozrywka HD na 337, natomiast TVP Historia HD na 445. Dołączeniu wersji tych stacji w lepszej jakości obrazu towarzyszą zmiany na liście kanałów Orange.

Kanały Tele 5 HD i Polonia 1 HD są dostępne także na 64 i 65 pozycji (wcześniej tylko 884 i 885). Stacja Nuta Gold nie zajmuje już 351 pozycji, tylko 678. Z pozycji 678 na 562 awansował z kolei 4Fun Kids. Teraz znajduje się wśród kanałów dla dzieci, a nie jak dotychczas - muzycznych. Nuta Gold trafiła za to do stacji muzycznych.

TVP Seriale i TVP Historia od niedawna w HD

Kanały TVP Seriale HD i TVP Historia HD zadebiutowały pod koniec lutego w sieci kablowej Toya. Następnie dołączył je także operator Sat Film z Włocławka. Telewizja Polska nie zdradza kiedy TVP Seriale i TVP Historia będą nadawane w jakości HD u innych operatorów płatnej telewizji. Kanał TVP Rozrywka w jakości HD jest nadawany w naziemnej telewizji cyfrowej od lutego 2022 roku.
TVP Historia w naziemnej telewizji cyfrowej przejdzie na emisję w wysokiej rozdzielczości do końca 2023 roku. Tyle czasu Telewizja Polska ma na zmianę standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC.

W skład tego multipleksu poza TVP Historia wchodzą także: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD i TVP Sport HD. Po wdrożeniu nowszego i wydajniejszego standardu także wszystkie oddziały TVP3 będą mogły nadawać w HD. Jak dotąd uruchomiono tylko TVP3 Warszawa HD, który wchodzi w skład oferty Orange. Z MUX-6 zniknął w październiku 2022 roku, aby zwolnić miejsce dla TVP Nauka.
Więcej stacji HD TVP w IPTV niż na satelicie

Platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+ oferują w jakości HD kanały: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP HD, TVP Polonia i TVP Sport. W jakości SD są natomiast nadawane: TVP3 Warszawa, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP ABC oraz TVP Historia. Canal+ w jakości HD udostępnia też TVP Dokument. Stacje Alfa TVP, TVP Nauka, TVP Kobieta TVP World nie są dostępne na satelicie. Platformy oszczędzają miejsce na transponderach. Stacje w jakości HD potrzebują więcej pasma niż w SD.

Na koniec 2022 roku platforma cyfrowa Orange miała 955 tys. abonentów. 821 tys. z nich korzystało z technologii IPTV, natomiast 135 tys. satelitarnej. W zeszłym roku Orange straciła 151 tys. abonentów satelitarnych i zyskała 111 tys. klientów IPTV. - Od dawna w naszej strategii skupiamy się na światłowodach, stawiając na technologię IPTV. Odchodzimy zarazem od usług satelitarnych - tłumaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Dołącz do dyskusji: Pierwsza platforma cyfrowa ze wszystkimi stacjami TVP w jakości HD

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Co mnie to obchodzi
I tak nie oglądam programów haniebnej, pełnej nienawiści TVP.
28 23
odpowiedź
User
Bromek
Żałosne TVP nie oglądam...
30 23
odpowiedź
User
bredny
Śmieciowe kanały do likwidacji
29 20
odpowiedź