SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polsat chce zmienić nazwy dwóch kanałów. W jednym z nich będą transmisje z Sejmu

Grupa Polsat Plus złożyła w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji wnioski o zmianę nazw dwóch programów. Nowy kanał W24, który ruszy na MUX-1, na zmienić nazwę na Wydarzenia 24. Z kolei dotychczasowe Wydarzenia 24 zmienią się w kanał Polsat News Polityka. Będzie on nadawać obszerne transmisje z Sejmu - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. 

Miejsce dla kanału W24 na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej Telewizja Polsat otrzymała, wygrywając konkurs zorganizowany przez KRRiT. Stacja zajmie slot zwolniony po TVP ABC, które przeszło na MUX-6, zajmując 49. miejsce na liście kanałów. 

W24 nie przygotowuje dla widzów nowej oferty, bo ma przejąć obecną ramówkę Wydarzeń 24, który nadaje serwisy informacyjne, sport i pogodę. W ofercie stacji nie ma transmisji z konferencji czy parlamentu. Nie ma też publicystyki poza rozmowami po „Wydarzeniach”.

W24 poza MUX-1 ma się pojawić się w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych. Jednak, by tak się stało, nadawca musi podpisać nowe umowy z operatorami - dotyczące dystrybucji właśnie tej stacji.

Polsat News Polityka z transmisjami obrad parlamentu

Z kolei w miejsce dostępnych w płatnej telewizji i testowo na MUX-4 Wydarzeń 24 ma zająć nowy kanał Polsat News Polityka, który - jak ustaliliśmy - emitować będzie transmisje obrad plenarnych Sejmu i  Senatu, komisji sejmowych czy komisji śledczych. Resztę ramówki uzupełnią własne audycje publicystyczne. Czyli będzie właściwie odwrotnością Wydarzeń 24. 

Transmisje z parlamentu nadaje obecnie Polsat News, ale w ograniczonym zakresie. Tymczasem nowa stacja Polsat News Polityka będzie mogła im podporządkować ramówkę - taką było kiedyś w stacji Polsat News 2, który obecnie pokazuje jedynie powtórki programów z Polsat News.

Obrady nowego Sejmu, w którym większość ma dotychczasowa opozycja demokratyczna, stały się bardzo popularne. Pokazuje je najobszerniej dostępny w płatnej telewizji kanał TVN24, który we wtorek transmitował w całości debatę ws. powołania trzech komisji śledczych (Polsat News pokazał tylko ich część potem emitował swoje stałe pozycje). Transmisje stały się też hitem na YouTube - liczba subskrybentów oficjalnego kanału sejmowego w niecałe dwa tygodnie potroiła się, przekraczając 140 tys. TVP Info obecnie wybiórczo pokazuje obrady nowego Sejmu. Poświęcony działaniu parlamentu jest kanał TVP Parlament, ale ten dostępny jest tylko w sieci.

KRRiT zdecyduje ws. zmian nazw kanałów 

Na zmiany nazwy stacji W24 na Wydarzenia 24 i z Wydarzenia 24 na Polsat News Polityka musi się zgodzić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

- Odpowiednie wnioski zostały złożone - mówi Wirtualnemedia.pl Tomasz Matwiejczuk, rzecznik prasowy Telewizji Polsat. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że KRRIT może już na środowym posiedzeniu zająć się tematem. Ale nie jest to pewne.

Zgodnie z koncesją start W24 powinien nastąpić do 30 listopada br. Nadawca jest do niego przygotowany, bo wystarczy przełożyć do tej stacji obecną ramówkę Wydarzeń 24, ale chciałby ruszyć już, gdy kanał zyska nową nazwę. Również szykowany w miejsce dotychczasowych Wydarzeń 24 kanał Polsat News Polityka, jest gotowy do nadawania w pierwszej, rozruchowej wersji.

- O wszystkim będziemy informować, jak tylko zapadną wymagane w tym zakresie decyzje - mówi Matwiejczuk, pytany o daty startu obu kanałów. 

Kanał Polsat News Polityka będzie mógł testowo nadawać na MUX-4. W płatnej i kodowanej ofercie dostępne są tam stacje: Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style (koszt to 30 zł miesięcznie). Należąca do Cyfrowego Polsatu spółka InfoTV-FM na razie ma zgodę na nadawanie na tym multipleksie do końca roku, ale Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował już decyzję przedłużającą ten stan na kolejne 10 lat. Teraz trafi ona do konsultacji. 

W październiku br. Polsat News miał 2,06 proc. udziału w rynku, a Wydarzenia 24 - 0,83 proc. (dane Nielsena)

Dołącz do dyskusji: Polsat chce zmienić nazwy dwóch kanałów. W jednym z nich będą transmisje z Sejmu

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pissat, a nie Polsat
Transmisja wydarzeń parlamentu powinna być zadaniem TVP. TVP Parlament (dzisiaj istniejący tylko jako kanał internetowy) powinien być dostępny w DVB-T i u operatorów kablowych.
Po co komuś transmisje sejmu z reklamami?
odpowiedź
User
brygel
Ciekawe, że dopiero teraz chcą zrobić kanał z transmisjami z sejmu. Jakoś wcześniej nie podejmowali takich decyzji. Mogli by Polsat News 2 przemianować na ten z sejmu a nie robić jakieś roszady z wydarzeniami24. Zastanawiam się po co robić kanał tego typu skoro jest TVP Parlament?
odpowiedź
User
Marcin
Dokładnie transmisję parlamentu powinna transmitować w całości i bez przerw TVP Parlament który powinien być dostępny w DVB-T. To powinna być misja Telewizji Polskiej. Dobrze że chociaż Polsat wpadł na ten pomysł. Oby ta stacja była niekodowana i dostępna powszechnie bez opłat....
odpowiedź