SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe polskie kanały RCTV i CTV9 mogą trafić do naziemnej telewizji cyfrowej

Red Carpet Media Group w konkursie dotyczącym wolnych miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej zaproponowała kanał serialowo-filmowy i filmowo-dokumentalny. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, pierwsza ze stacji ma działać pod nazwą RCTV, natomiast druga jako CTV9.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Na początku roku ósmy multipleks opuściły kanały TVP Kultura HD i TVP Kobieta, które trafiły na MUX-6. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozpoczęła nieformalne konsultacje, w których nadawcy zaproponowali 14 kanałów. Regulator zdecydował, że w konkursie wyłoni trzy stacje wyspecjalizowane, które będą nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Pierwsze ogłoszenie opublikowano w maju. Zgłosiła się Telewizja Polsat (kanał informacyjny W24), a trzech wniosków Red Carpet Media Group dotyczących stacji filmowo-serialowych nie rozpatrywano. Dotyczyły rozszerzenia koncesji, a nie jej przyznania, czego chciała KRRiT.

KRRiT zaczęła rozpatrywać wniosek Polsatu i opublikowała kolejne ogłoszenie. Tym razem dotyczyło dwóch pozostałych miejsc w MUX-8. Termin na zgłoszenia skończył się 9 października. Kilka tygodni temu Polsat wycofał się z ubiegania o miejsce w ósmym multipleksie. Wnioskował także o nadawanie w MUX-1 i to postępowanie wygrał. W najbliższym czasie nadawca prawdopodobnie połączy W24 z kanałem Wydarzenia 24, który jest nadawany eksperymentalnie w MUX-4. Pozostałe kanały na tym multipleksie są kodowane. Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpatruje wniosek o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej dla związanej z Cyfrowym Polsatem spółki Info-TV-FM odnośnie MUX-4. KRRiT przyjęła rekomendację, aby nie przedłużać rezerwacji i przekazać czwarty multipleks pod kanały niekodowane.

Dwa kanały Red Carpet Media Group trafią do MUX-8?

Nadawaniem w MUX-8 jest zainteresowana Red Carpet Media Group, nadawca kanałów Red Carpet TV i RedTop TV, które są dostępne m.in. w sieciach kablowych. Firma zapewnia, że tym razem zgłosiła poprawne wnioski.

- Złożyliśmy dwa wnioski na MUX-8. Jeden dotyczy proponowanego już wcześniej kanału filmowo-serialowego z dużą zawartością programów poświęconych show-biznesowi. Drugi kanał to program filmowo-dokumentalny, z zawartością filmów i seriali fabularnych oraz filmów dokumentalnych - informuje Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Nadawca aplikował też o miejsce dla kanału Red Carpet Plus w MUX-1. KRRiT zdecydowała się udzielić koncesji W24, ponieważ jej wniosek gwarantował finansowanie nadawania. W przypadku MUX-8 sama koncesja kosztuje blisko 14 mln zł, a do tego dochodzi ponad 6 mln zł rocznie dla Emitela, nadawcy multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Czy Red Carpet Media Group będzie w stanie utrzymać dwie naziemne stacje? -  Źródła oraz sposób sfinansowania przedsięwzięcia, jaki został przedstawiony, są elementami wniosku koncesyjnego i podlegają ocenie KRRiT - odpowiada Kułak.

Jeśli KRRiT przyzna koncesje dwóm kanałom Red Carpet Media Group, to jedno miejsce w MUX-8 pozostanie nieobsadzone. Może po raz kolejny rozpisać konkurs w tej sprawie. Nie wiadomo jednak czy znajdą się chętni. Nadawcy, tacy jak Grupa MWE, TVS wycofali się z udziału w konkursie, ponieważ nie są przekonani czy emisja na ósmym multipleksie będzie dla nich rentowna. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF (pozostałe multipleksy w UHF) i przeważnie z inną polaryzacją. Wielu odbiorców wymaga bardziej rozbudowanej instalacji antenowej, dlatego realny zasięg ósmego multipleksu jest mniejszy niż pozostałych.

Problematyczna jest też emisja w standardowej rozdzielczości (SD). Większość kanałów nadaje w jakości HD. W przypadku MUX-8 nie postąpiono jak w przypadku MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 i nie wyznaczono daty przejścia na standard DVB-T2/HEVC. Pozwoliłoby to na emisję wszystkich stacji w jakości HD. UKE nie zdecydował się też na przeniesienie MUX-8 do MUX-5, co proponował dwa lata temu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski. Przy okazji takiej przeprowadzki mogło dojść do zmiany standardu. Takie zmiany w MUX-8 są możliwe po listopadowo-grudniowej konferencji WRC-23 w Dubaju, na której zapadnie decyzja o przyszłości pasma UHF.

Dołącz do dyskusji: Nowe polskie kanały RCTV i CTV9 mogą trafić do naziemnej telewizji cyfrowej

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
Mam nadzieję że w końcu emeryci z KRRiT którzy powinni być na emeryturze w końcu przyznają koncesję stacji Red Carpet TV I przestaną faworyzować wielkie koncerny zaprzyjaźnionego Polsatu. Wydarzenia 24 to fajna stacja ale Polsat ma wystarczająco dużo kanałów w naziemnej telewizji cyfrowej. Moglby śmiało w miejsce Polo TV wstawić Wydarzenia 24. A wolne miejsce przeznaczyć pod Red Carpet TV.
odpowiedź
User
Przereklamowany
Red Carpet emituje dziś głównie telenowele (to nie żaden kanał filmowy z prawdziwego zdarzenia jak się niektórym wydaje). Do tego jakość techniczna dźwięku woła o pomstę do nieba.
odpowiedź
User
europolitan
Jeszcze niech dadzą jakieś nowe radio grupy Red carpet tv.
Chociaż może będzie dostępne w DAB+.
Najlepiej jakaś stacja motoryzacyjna z informacjami drogowymi jakby była w DAB+ oprócz polskiego radia kierowców.
odpowiedź