SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Play i UPC Polska przedstawił projekt nowego kanału naziemnego

Miliarder Xavier Niel, do którego należy m.in. operator komórkowy Play i sieć kablowa UPC Polska, zaprezentował projekt kanału Six, który może trafić do naziemnej telewizji cyfrowej we Francji. Jeśli odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wybierze jego ofertę, to nowa stacja zastąpi M6.

M6 i Six walczą o miejsce w naziemnej telewizji cyfrowej we FrancjiM6 i Six walczą o miejsce w naziemnej telewizji cyfrowej we Francji

Niel w rankingu najbogatszych ludzi we Francji magazynu „Forbes” zajmuje ósme miejsce z majątkiem przekraczającym 9 mld euro. Kontroluje firmę Iliad, do której należy m.in. sieć Free we Francji, Maroko i Senegalu, Play w Polsce, a od prawie roku także operator kablowy UPC Polska. Miliarder, który est też współwłaścicielem dziennika „Le Monde”, już dwukrotnie chciał kupić komercyjną stację M6 od Bertelsmanna, ale nie udało się przekonać do tego niemieckich właścicieli.

Kanały TF1 i M6 muszą ubiegać się o koncesje naziemne po raz pierwszy od końca lat 80. Wówczas doszło do prywatyzacji TF1, największej stacji komercyjnej we Francji. Konkurs jest następstwem reformy medialnej, która powołała do życia nowego regulatora Arcom. Odpowiednik KRRiT weźmie pod uwagę zobowiązania nadawców m.in. w dziedzinie edukacji medialnej, promocją obywatelskich postaw, ochroną środowiska i skutkami zmian klimatycznych. Wnioski o ogólnonarodowe koncesje naziemne złożyły jedynie TF1, M6 i Six.

Wielomilionowe inwestycje w nowy kanał

Francuskie media informują, że są małe szansa na utratę koncesji przez M6 na rzecz Six. Nie mniej jednak Xavier Niel obiecał Arcom wielomilionowe inwestycje w potencjalny kanał. Stacja miałaby być dostosowana „do nawyków i stylu życia Francuzów”. Jej prime time zacząłby się przed godziną 21, co w przypadku francuskich kanałów naziemnej telewizji cyfrowej jest rzadkością.

Niel przekonywał, że M6 brakuje innowacji i obiecał zainwestować 70 mln euro w treści od niezależnych producentów, 25 mln euro w przemysł filmowy, 60 mln w formaty rozrywkowe i 19 mln w muzyczne. Jeśli Arcom przyzna Six koncesję M6, to do zmiany na multipleksach dojdzie we wrześniu.

Właściciel Play i UPC chce też inwestować w programy informacyjne. Zapowiada, że do ramówki potencjalnej stacji trafiłyby dwa półtoragodzinne formaty newsowe. W ich redakcjach pracę znalazłoby 200 dziennikarzy. Zdaniem miliardera, nowy kanał emitowałby ambitniejsze programy niż M6. Sygnał stacji byłby dostępny za darmo w internecie. Obecnie najwięksi nadawcy komercyjni TF1 i M6 sprzeciwiają się bezpłatnym emisjom.

Szef M6 Nicolas de Tavernost podczas prezentacji zauważył, że w ciągu 36 lat działalności stacja zawsze przestrzegała zobowiązań wynikających z licencji. Zasugerował, że Niel nie dotrzyma swoich obietnic, jak wielu nadawców w przeszłości, nowemu graczowi zależy jedynie na przejęciu M6 za wszelką cenę. Na przykład poprzez doprowadzenie do ogromnego zadłużenia stacji.- Francuzi byliby bardzo nieszczęśliwi, gdyby zostali pozbawieni swoich programów bez konsultacji z nimi – stwierdził szef M6. O tym komu przypadnie koncesja obecnie posiadana przez M6, Arcom zdecyduje w najbliższych miesiącach.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play i UPC Polska przedstawił projekt nowego kanału naziemnego

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Gratuluję clickbaitowego tytułu. Myślałem, że chodzi o polski kanał.
odpowiedź