SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVS chce nadawać w DVB-T2/HEVC na Śląsku i poza regionem

Katowicka TVS złożyła wniosek o przedłużenie emisji testowej multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli UKE się zgodzi, to będzie prowadzona w standardzie DVB-T2/HEVC. Jak dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl stacja chce też nadawać naziemnie poza Śląskiem.

Article

Multipleks TVS działa od 2016 roku. W lipcu ub.r. nadawca otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie na emisję eksperymentalną, które wygasa 22 maja br. W ramach MUX są dostępne: Polsat HD, TVS HD, TV Republika, TV Okazje i Radio Silesia. Emisja z obiektu Katowice Kosztowy na kanale 42 jest prowadzona w starym standardzie DVB-T.

Nadawca chce kontynuować emisję próbną, ale już w standardzie DVB-T2/HEVC, na który województwo Śląskie przejdzie 23 maja wraz z całą południowo-wschodnią Polską. - Potwierdzam tylko, że wniosek wpłynął i jest rozpatrywany - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Kolejne multipleksy testowe TVS poza Śląskiem?

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że stacja chce nadawać w DVB-T2/HEVC nie tylko ze stolicy województwa śląskiego, ale także z innych lokalizacji poza regionem. W grę wchodzi uruchomienie dodatkowych multipleksów eksperymentalnych lub dogadanie się z innymi operatorami multipleksów lokalnych lub testowych. Takowe działają na przykład w Rybniku, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim, Częstochowie, Wrocławiu, Świdnicy, Jeleniej Górze, Lubaniu, Bolesławcu, Głogowie i Lubinie. Spółka MWE prowadzi też emisję próbną w Szczecinie i chce uruchomić próbne nadajniki w Warszawie, Trójmieście oraz reaktywować multipleksy testowe w Łodzi i Katowicach.

UKE, który nie przewiduje nowych multipleksów lokalnych (według Urzędu powinny działać tylko tam, gdzie w przeszłości były naziemne telewizje analogowe) jest gotowy pozwalać nadawcom na emisje eksperymentalne. Oczywiście w przypadku wolnego pasma w danym regionie. Mimo takiego podejścia UKE, uruchomić taki multipleks nie jest łatwo. MWE toczyła spór ze spółką BCAST o lokalizacje nadajników. Niedawno doszło też do zawieszania emisji próbnej multipleksu Michała Winnickiego w Katowicach, bo Emitel musiał przeznaczyć nadajnik na potrzeby regularnych emisji w DVB-T2/HEVC na Śląsku.

Czym są multipleksy testowe?

Multipleksy testowe powstały, aby widzowie mogli sprawdzić czy ich telewizor lub tuner jest gotowy na standard DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacuje, że 1,53 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do większości stacji komercyjnych. Jeśli urządzenie odbiera sygnał stacji nadawanej w nowym standardzie, to nic się nie zmieni po przejściu regionu na DVB-T2/HEVC.
Obecnie do 90 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks eksperymentalny TVP. W jego skład wchodzą TVP3 Warszawa HD, TVP Kultura HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka HD i TVP Kobieta HD. Telewizja Polska wystąpiła o emisje testowe w ramach pasm przewidzianych dla MUX-5 i MUX-6. UKE przychyla się do tych próśb. Związana z Polsatem spółka BCAST w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście w ramach MUX-u testowego nadaje kanały: Polsat HD, TV Republika, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Regionalna.pl i Nowa TV HD. Grupa TVN zakończyła emisje testowe w DVB-T2/HEVC, nie wnioskując o ich przedłużenie w związku z rozpoczęciem zmiany standardu.

Zmiana standardu obejmuje: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24). Wszystkie kanały z tych multipleksów są nadawane teraz w wysokiej rozdzielczości (HD). W starym standardzie są natomiast nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia i Sprawdzam TV) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Zmiana objęła już województwa dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i północno-zachodnią część mazowieckiego. Do końca czerwca zostanie wdrożona we wszystkich regionach Polski. Osoby, które posiadają sprzęt niekompatybilny z nowym standardem mogą skorzystać z rządowego dofinansowania w wysokości 100 na dekoder lub 250 zł na telewizor.

TVS na rynku od 14 lat

TVS powstała w 2008 roku. Na początku była kanałem skupionym na informacji i publicystyce dotyczącej Śląska. Z czasem zaczęła emitować programy, które mogły zainteresować widzów także z innych regionów Polski. Dużą popularnością w całym kraju cieszą się m.in. „Koncert Życzeń”, „Szlagierowa Lista” czy „Kierunek Zdrowie”. W ofercie nie brakuje programów kulinarnych („Gamoń w kuchni”, „Kuchnia po śląsku”) czy seriali („Detektyw Monk”). Obecnie dzięki emisji satelitarnej stację można oglądać na platformach Polsat Box, Canal+, Orange. Dociera także do abonentów sieci kablowych. To m.in. UPC Polska, Vectra, Inea czy Toya.

Dołącz do dyskusji: TVS chce nadawać w DVB-T2/HEVC na Śląsku i poza regionem

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Telewizjer
Czekam na nowe emisje w Bydgoszczy. Fajne są wszystkie kanały Winnickiego którego co nie którzy go krytykują. Mi sie podobają jego kanały a jezeli wam nie to wyłaczcie telewizje i świety spokoj. Nie oceniajcie ludzi po okładce
4 15
odpowiedź
User
tv
Czekam na nowe emisje w Bydgoszczy. Fajne są wszystkie kanały Winnickiego którego co nie którzy go krytykują. Mi sie podobają jego kanały a jezeli wam nie to wyłaczcie telewizje i świety spokoj. Nie oceniajcie ludzi po okładce
Jestem ciekawy co takiego przyciąga w ofercie kanałów od Winnickiego? Kabarety, telezakupy, Bonanza? Lepiej książkę czytać niż tracić czas na te gnioty. Poziom tych kanałów jedno wielkie dno.
18 5
odpowiedź
User
Janusz
Kanały Winnickiego akurat idealnie nadają się do naziemnej, podobnie TVS HD. Niestety większych szans na to nie widzę.
3 15
odpowiedź