SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tymczasowa telewizja informacyjna ze Słowacji działa w Polsce

Telewizje z całej Europy w czwartek zmieniły ramówki, aby informować o wydarzeniach na Ukrainie. Na Słowacji publiczna RTVS  tymczasowy kanał informacyjny uruchomiła dopiero w poniedziałek. Szef wiadomości RTVS Vahram Chuguryan przypłacił to stanowiskiem.

Article

W piątek informowaliśmy, że telewizje z całego świata relacjonują na bieżąco atak Rosji na Ukrainę. Wojna zdominowała nawet serwisy w Australii, Indiach, na Bliskim Wschodzie i obu Amerykach. Wiele europejskich telewizji publicznych na swoich głównych antenach transmitowało kanały informacyjne lub emitowało wydanie specjalne. W Słowacji, która graniczy z Ukrainą tak się nie stało.

Dokument o nurkowaniu w trakcie inwazji

O poważnej wpadce słowackiej telewizji publicznej pisał m.in. miejscowy „Denník N”. W czasie kiedy Rosja atakowała Ukrainę, na antenach RTVS można było obejrzeć m.in. dokument o nurkowaniu i włoski serial. W tym samym czasie prywatna ogólnotematyczna stacja Markiza pokazywała wydarzenia z Ukrainy. Na wysokości zadania stanął też miejscowy kanał informacyjny TA3.

Vahram Chuguryan stracił stanowisko, a RTVS zdecydowała się zastąpić tymczasowo Trojkę kanałem informacyjnym RTVS 24. Emisja ruszyła dopiero 28 lutego. 5 dni po rozpoczęciu inwazji. - RTVS jest instytucją publiczną i w kontekście obecnej nadzwyczajnej sytuacji jesteśmy tym bardziej wrażliwi na naszą rolę społeczną i ogromny poziom odpowiedzialności wobec społeczeństwa. Wojna za wschodnimi granicami Słowacji dotyka nas wszystkich. Widzimy silną polaryzację społeczeństwa w czasach, gdy jedność, zrozumienie i współczucie są niezwykle ważne, a także jesteśmy świadomi silnej fali dezinformacji, która znacząco przyczynia się do tego stanu rzeczy. W tej chwili rola RTVS w informowaniu i uspokajaniu sytuacji jest tym ważniejsza, dlatego przystąpiliśmy do uruchomienia kanału z bieżącymi wiadomościami. Chcemy stworzyć solidne i wiarygodne źródło informacji dla społeczeństwa, które będzie dostępne dla wszystkich 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - stwierdził Jaroslav Rezník, dyrektor generalny RTVS.

Zobacz także: Słowacki kanał informacyjny wydłuża emisję do całej doby

- Celem audycji informacyjnych i publicystycznych jest zapewnienie społeczeństwu dostępu do aktualnych, zweryfikowanych, wiarygodnych i prawdziwych informacji przez cały dzień. W tej chwili dostęp do zweryfikowanych informacji jest ważnym narzędziem jednoczącym społeczeństwo i uspokajającym napiętą sytuację – powiedział Attila Lovász, dyrektor Sekcji Wiadomości i Dziennikarstwa w RTVS.

Zobacz także: Jak prezentowane są newsy na świecie? Polscy widzowie przeżyliby szok

Nowa stacja dostępna w Polsce

Na antenie stacji, która rozpoczęła nadawanie w poniedziałek o 6 rano można znaleźć serwisy informacyjne, rozmowy z ekspertami i przedstawicielami słowackiego rządu na temat bezpieczeństwa czy sytuacji na Ukrainie. Nie brakuje też innych programów newsowych. Dotyczą m.in. gospodarki, kultury i sportu. RTVS 24 jest dostępna za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej, sieci kablowych, platform cyfrowych, a także pod adresem rtvs.sk. Odbiór internetowy jest możliwy także w Polsce. Nie trzeba używać narzędzi typu VPN. 

Dołącz do dyskusji: Tymczasowa telewizja informacyjna ze Słowacji działa w Polsce

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A u nas
A u nas wysilili się dając ukraińską TV w hbb TV. Nie wszędzie jest to dostępne
odpowiedź
User
vcl
A u nas wysilili się dając ukraińską TV w hbb TV

Jak ktoś ma dostęp do internetu, to nie potrzeba mu wielkiej łaski od tvp, bo sam sobie zobaczy w necie
odpowiedź