SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zdublowane kanały na multipleksach naziemnych. Szef stacji mówi o pomocy widzom

Choć przejście na DVB-T2/HEVC miało oznaczać więcej kanałów telewizyjnych, w multipleksach lokalnych, nadawanych w starym standardzie znów przybywa dubli stacji już dostępnych w ogólnopolskich MUX-ach. Prezes TV Puls Dariusz Dąbski tłumaczy wprowadzenie tej stacji i Puls 2 do MUX-L3 i MUX-L4 chęcią pomocy widzom.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejAntena do naziemnej telewizji cyfrowej

Ostatnio do MUX-L4 dostępnego we Wrocławiu i Świdnicy dołączyły Telewizja Puls i Puls 2. W skład tego multipleksu wchodzą też: Echo24 HD, Eska TV Extra, Filmax, Junior Music, Polsat HD, Stars.TV, TVN HD i TV Okazje. Wyłączono Power TV i Nuta TV.  Dwa kanały Pulsu dołączyły też do MUX-L3, dostępnego w Tomaszowie Mazowieckim, który w drugiej połowie stycznia może też wznowić nadawanie w Częstochowie.

Zarówno TV Puls, Puls 2, jak i TVN i Polsat wchodzą w skład ogólnopolskiego MUX-2, który od końca czerwca w całej Polsce jest dostępny wyłącznie w standardzie DVB-T2/HEVC. Krajowy Instytut Mediów szacował, że w październiku wciąż 0,99 mln gospodarstw domowych nie posiada tunerów lub telewizorów kompatybilnych z tym standardem. Mogą więc oglądać jedynie stacje z MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) oraz MUX-8 (Nowa TV, Zoom TV, WP, Metro i do 3 stycznia 2023 roku także TVP Kultura i TVP Kobieta).

W starym standardzie działa też większość multipleksów lokalnych. To dla ich operatorów okazja na pozyskanie dodatkowych przychodów od nadawców, jak to ma miejsce w przypadku Grupy MWE. Nawet kosztem własnych kanałów, jak to miało miejsce w przypadku Power TV i Nuta TV w MUX-L4.

Czy duble mogą poprawiać widownię?

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zgodził się, żeby MUX-3 z głównymi kanałami Telewizji Polskiej, mógł nadawać w starym standardzie do końca 2023 roku. Nadawcy prywatni twierdzą, że są poszkodowani, tracą widownię, przychody reklamowe i zamierzają domagać się odszkodowań od Skarbu Państwa.

Dlaczego Telewizja Puls zdecydowała się na dodatkowe emisje w multipleksach lokalnych? Czy one znacząco poszerzają zasięg stacji? Emisje w starym standardzie mają wpływ na oglądalność, dane z Nielsena i co za tym idzie przychody reklamowe? - Mamy bardzo bogatą ofertę programową i nie chcemy (jeśli istnieje taka możliwość), aby część widzów, która ze względu na bardzo ubogą kampanię promocyjną, oraz źle przeprowadzony proces zmiany standardu ze strony Państwa, została tego pozbawiona. Doświetlenie to pokaże nam czy w ten sposób możemy pomóc części widzów - wyjaśnia Wirtualnemedia.pl Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls. Nie wiadomo jaki ten eksperyment będzie miał to wpływ na wyniki oglądalności. Chodzi tylko o widzów mieszkających w kilku miastach, a kanały Pulsu są dostępne przecież także w MUX-2, na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych w całej Polsce.

Zdublowane emisje są krytykowane przez wielu odbiorców naziemnych z nowszym sprzętem, bo tracą dostęp do innych stacji niedostępnych naziemnie (jak w przypadku Power TV i Nuta TV). Na takie ruchy decydują się jednak wszyscy najwięksi nadawcy.

Do listopadowego mundialu w Katarze w ramach MUX-6 można było oglądać duble TVP1, TVP2 i TVP Info. W niektórych miejscach wystąpiły bowiem problemy z odbiorem MUX-3 po przejściu większości innych multipleksów na DVB-T2/HEVC.

Duble prowadzają też do tego, że dane stacje wyświetlają się na liście kanałów więcej niż raz, więc zwiększają szanse wyboru danej stacji przez odbiorcę.

W ramach multipleksu eksperymentalnego należącej do Polsatu spółki BCAST, dostępnego w Gdańsku, Warszawie czy Wrocławiu, są dostępne m.in. Polsat HD i Nowa TV HD, dostępne w całej Polsce z MUX-2 i MUX-8 (w przypadku Nowa TV jedynie w jakości SD). Multipleks jest nadawany w DVB-T2/HEVC, więc te emisje nie pozwalają na dotarcie do widzów ze starymi sprzętami.

Wpływ DVB-T2/HEVC na udziały w rynku

Z danych Nielsena wynika, że TV Puls w listopadzie 2021 roku miała 3,65 proc. udziału w rynku, a Puls 2 1,60 proc. Wówczas obie stacje były w całym kraju nadawane w starym standardzie DVB-T. W listopadzie br., czyli po przejściu całej Polski na DVB-T2/HEVC, udziały te wyniosły już odpowiednio: 2,87 proc. oraz 1,33 proc.

Zmieniły się także udziały innych nadawców: TVN spadł z 8,36 proc. do 7,35 proc., a Polsat z 7,90 proc. do 7,12 proc. Kanał TVP1, który nie zmienił standardu miał przed rokiem 9,13 proc. udziału, a w tym roku 10,96 proc. (wzrost o 20 proc.). O 4 proc. spadł udział TVP2, a o prawie 11 proc. TVP Info.

- Po raz kolejny potwierdzamy, że będziemy ubiegać się o rekompensatę od Skarbu Państwa za straty spowodowane źle przeprowadzonym procesem refarmingu. Jeśli byśmy o to nie wystąpili, a ja jako prezes bym tego nie zrobił, to działałbym na szkodę naszej Spółki, ponieważ sprawa jest ewidentna - zapewniał niedawno Wirtualnemedia.pl Dąbski.

Dołącz do dyskusji: Zdublowane kanały na multipleksach naziemnych. Szef stacji mówi o pomocy widzom

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rumburak
Kompletny bur*el organizacyjny. Tylko dlaczego mnie to nie dziwi?
odpowiedź
User
miś społeczny
Jak sens mają multipleksy o zasięgu 10 km w kilku miastach powiatowych? Bez sensu to.
odpowiedź
User
E
Śmiem wątpić czy coś to zmieni. Ludzie, którzy zostali w starym standardzie najczęściej zrobili to z własnego wyboru bądź zwykłego lenistwa (nie jest to kwestia pieniędzy, bo jeszcze do końca roku można dostać dofinansowanie do zakupu dekodera).
odpowiedź