SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niewielki zasięg trzech kanałów TVP. „Nie są udostępniane operatorom”

Jedynie mieszkańcy 1,3 mln gospodarstw domowych mogą oglądać kanały TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 na telewizorach. Stacje mogłyby dzięki dostawcom płatnej telewizji poszerzyć zasięg. Centrum Informacji Telewizji Polskiej informuje jednak Wirtualnemedia.pl, że „nie są udostępniane operatorom telewizji kablowej”.

Kanały TVP ABC 2, TVP Historia 2 i TVP Kultura 2 są dostępne w HbbTV i internecieArticle

Kanał TVP ABC 2 wystartował 23 marca 2020 roku, TVP Kultura 2 26 czerwca 2020 roku, a TVP Historia 2 1 marca 2021 roku.

Z projektu karty powinności Telewizji Polskiej podpisanego jesienią 2022 roku przez prezesa Mateusza Matyszkowicza wynika, że „programy TVP ABC 2, TVP Kultura 2 oraz TVP Historia 2 rozpowszechniane są w systemie teleinformatycznym, a czasem w miarę możliwości będą rozpowszechniane także w innych sieciach telekomunikacyjnych.

Program TVP Historia 2 oraz TVP Kultura 2 dodatkowo może być rozpowszechniany w sposób rozsiewczy naziemny na terytorium Litwy”. Od lipca 2022 roku TVP Wilno, TVP Info, TVP Historia 2, TVP Polonia, TVP World i Biełsat TV wchodzą w skład ogólnokrajowego MUX-2 na Litwie.

Problemy z odbiorem w internecie

Gorzej z potencjalnymi widzami TVP Historia 2 i dwóch pozostałych kanałów na terytorium Polski. Mogą oglądać stacje na komputerach (stream.tvp.pl), na telefonach za pośrednictwem aplikacji TVP GO. Jest ona też dostępna dla odbiorców naziemnych z aktywną technologią HbbTV. Według Emitela, operatora ogólnopolskich multipleksów, takich gospodarstw domowych jest w Polsce blisko 1,3 mln.

Sęk w tym, że nie zawsze kanały TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2 działają z poziomu listy kanałów na telewizorach i dekoderach. Czasami zamiast nich, widzowie muszę oglądać plansze o konieczności podłączenia telewizora do internetu, nawet jeśli urządzenie jest podłączone. Niekiedy także w aplikacji telewizji hybrydowej TVP GO zamiast pożądanych stacji, pojawia się komunikat „Nie można odtworzyć kanału”.

Problem mogłoby częściowo rozwiązać dołączenie kanałów linearnych (w tym dodatkowych stacji) do aplikacji TVP VOD, która działa na urządzeniach z Android TV, Tizen, WebOS oraz na odtwarzaczach Apple TV. Mimo zapowiedzi, nadawca publiczny nie zaczął póki co dołączać linearnych kanałów do tego serwisu streamingowego. Skupia się na treściach wideo na żądanie.

Sieci kablowe nie dostały propozycji dołączenia nowych stacji

Emisja dodatkowych kanałów poprzez platformy cyfrowe i sieci kablowe zagwarantowałaby większy zasięg. W przypadku operatorów satelitarnych jest nierealna, bo oszczędzają miejsce na transponderach, a TVP nie zamierza wynająć własnego pasma na satelicie.

Takiego problemu nie ma z sieciami kablowymi. Niektóre, jak na przykład Toya, dość szybko dołączają kanały Telewizji Polskiej (ostatnio TVP Historia HD, TVP Rozrywka HD i TVP Seriale HD). Dlaczego w ofercie firmy nie ma TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2?-  Odpowiedź jest prosta i lakoniczna. Na kanały internetowe nie dostaliśmy oferty od TVP – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia,pl dyrektor generalny sieci kablowej Toya.

Kanałów nie dołączyła także większa Vectra. - Uprzejmie informujemy, że to w gestii nadawców pozostaje decyzja jakie kanały ze swojej oferty będą udostępniać operatorom. Nie otrzymaliśmy propozycji dystrybucji kanałów TVP ABC 2, TVP Kultura 2 i TVP Historia 2. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o bezpośredni kontakt z przedstawicielami Telewizji Polskiej - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Vectry.

Kanały na wyłączność aplikacji TVP

TVP nie zdradza dlaczego zdecydowała się na ograniczoną formę dystrybucji. - Programy TVP ABC 2, TVP Historia 2 i TVP Kultura 2 obecnie nie są udostępniane operatorom telewizji kablowej. Wymienione programy są dostępne na bezpłatnej platformie TVP GO oraz w naziemnej telewizji cyfrowej przez HbbTV, gdzie stanowią uzupełnienie szerokiej oferty programowej Telewizji Polskiej - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Niekiedy właściciele platform cyfrowych nie udostępniają swoich najbardziej rozpoznawalnych stacji konkurentom. Na przykład Canal+ Premium nie jest dostępny w Polsat Box, a główny Polsat Sport w ofercie platformy Canal+. W przypadku stacji TVP nie mamy jednak do czynienia z treściami premium, tylko uzupełnieniem oferty TVP ABC (co ciekawe ten kanał nadaje ze starym logo, a TVP ABC 2 z nowym), TVP Historia i TVP Kultura. Trudno mówić o znaczącej wartości dodanej, która zachęcałaby Polaków do instalacji aplikacji TVP GO.

Dołącz do dyskusji: Niewielki zasięg trzech kanałów TVP. „Nie są udostępniane operatorom”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Berliza
Spokojnie, zaraz PiS zrobi ustawę że w telewizji może byc tylko TVP.
odpowiedź
User
Marcin
Nasze dzieci oglądają m.in. TVP ABC 2 w naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to doskonałe uzupełnienie oferty programowej dla dzieci oraz widzów którzy korzystają tylko i wyłącznie z DVB-T. TVP ABC 2 ma ofertę programową nie raz lepszą od TVP ABC i to całkowicie bez reklam.
odpowiedź
User
Psucie kanałów
TVP potrafi nadawać w normalnym TVP Historia rozrywkowe treści (Wiedźmin, U Pana Boga w ogródku itp.), natomiast treści historyczne wypychane są do TVP Historia 2 nadawanego gdzieś w internecie.
odpowiedź