SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP opuści MUX-8 do końca tygodnia. Stacje HbbTV już z MUX-3

Kanały wirtualne TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2 są już nadawane nie z ósmego, tylko trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, ostatecznie Telewizja Polska opuści MUX-8 z końcem tygodnia.

Kanał HbbTV TVP ABC 2Kanał HbbTV TVP ABC 2

Poza zwykłymi kanałami, TVP oferuje w naziemnej telewizji cyfrowej tak zwane stacje wirtualne. Są one dostępne dla widzów, których telewizory obsługują HbbTV i są podłączone do internetu. Stacje wyświetlają się na liście kanałów obok zwyczajnych emisji. Dotychczas TVP ABC 2, TVP Kultura 2. TVP Historia 2 były nadawane z MUX-8.

Telewizja Polska po otrzymaniu rezerwacji na MUX-6 zdecydowała się jednak zrezygnować z pasma w ramach ósmego multipleksu. Poza MUX-6 (TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP World, TVP Rozrywka) posiada jeszcze MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia), który do końca roku musi przejść na standard nadawania DVB-T2/HEVC.

Właśnie na ten multipleks zostały przeniesione stacje wirtualne, a w zasadzie plansze z linkami do emisji w HbbTV. Zmiana na razie nie objęła ukraińskiego kanału Perszyj. Nie wiadomo czy jego emisja będzie kontynuowana. Zamiast stacji pojawia się plansza o konieczności włączenia funkcji HbbTV. Choć jest ona aktywna, to stacja się nie uruchamia.

TVN Warner Bros. Discovery szacuje, że w Polsce blisko 800 tys. gospodarstw domowych posiada telewizory, które mogą odebrać takie emisje. W HbbTV są oferowane też aplikacje reklamowe, Polsat Go, TVP VOD, TVP GO, Legia TV, serwisy z programem telewizyjnym i stacjami radiowymi od Emitela.

Emitel o zniknięciu TVP z MUX-8

Choć od 3 stycznia kanały TVP Kultura i TVP Kobieta są nadawane z MUX-6, to duble tych stacji wchodzą dalej w skład MUX-8. Umowa między Telewizją Polską, a Emitelem miała wygasnąć pod koniec grudnia, ale obie spółki zdecydowały się ją przedłużyć o kilkanaście dni.

- Zgodnie z decyzją TVP kanały zostały przeniesione – TVP zwalnia MUX-8 do końca tego tygodnia. Wcześniejsze zmiany byłyby niekorzystne dla widzów, z uwagi na święta i okres poświąteczny, kiedy wolny czas spędzaliśmy przez telewizorem. Emitel zwrócił się do UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej, czekamy na nią, aby KRRiT mógł jak najszybciej przygotować konkurs dla nadawców - informuje Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, menedżer ds. komunikacji i PR, rzecznik prasowy Emitela, który jest operatorem ogólnopolskich multipleksów naziemnych.

Na jakim etapie jest wniosek Emitela o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8, aby Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mogła przeprowadzić konkursy na nowe kanały na slotach opuszczonych przez TVP? - Jeżeli rezerwacja na MUX-8 się zmieni, to zostanie ona opublikowana na BIP - mówi Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 We wrześniu TVP planuje opuścić także MUX-1, gdzie jest nadawany TVP ABC. Zainteresowany nadawaniem na zwolnionych miejscach jest główny udziałowiec Red Carpet TV. Od warunków konkursu decyzję uzależnia Michał Winnicki, właściciel Grupy MWE.

Dołącz do dyskusji: TVP opuści MUX-8 do końca tygodnia. Stacje HbbTV już z MUX-3

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
A ten ukraiński to nadajemy bo?
www UA nie działa?
TVP lepiej niech się zajmie swoimi kanałami by wszystko było naziemnie jak i sygnał dostępny chociaż w Europie.
odpowiedź
User
DVB
Red Carpet pod względem jakości przekazu to dno. Często niskiej jakości kopie filmów/seriali pozyskiwane niewiadomo skąd, FATALNA jakość dźwięku. Totalna amatorszczyzna.

KRRiT oceniając wnioski powinna zwracać uwagę na takie kwestie techniczne.
odpowiedź
User
HbbTV
Dlaczego jakość kanałów HbbTV TVP jest tak niska? Wyraźnie gorsza od sygnału w DVB-T. TVP nie radzi sobie technologicznie (kiepskie enkodery) czy celowo obniża bitrate?
odpowiedź