SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kopia TVP ABC dla odbiorców naziemnych ze starszymi sprzętami

Wraz ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC osoby korzystające ze starszych telewizorów lub dekoderów straciły dostęp do dziecięcego kanału TVP ABC, nadawanego na MUX-1. Telewizja Polska poinformowała, że w czwartek ruszy kopia TVP ABC na MUX-8, która będzie dostępna w starym standardzie.

Kanał TVP ABC opuści MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowejArticle

Na początku tygodnia wdrożono ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC. Objął mieszkańców województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. Wcześniej zmiany objęły pozostałe regiony. W DVB-T2/HEVC są nadawane MUX-1, MUX-2, MUX-4, natomiast w starym standardzie DVB-T MUX-3 i MUX-8. Standard zmieniły nie tylko m.in. TVN, Polsat, TV Puls, TV Trwam, Antena HD, ale także TVP ABC.

W marcu br. minister spraw wewnętrznych i administracji Jacek Oko wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o dalszą emisję MUX-3 w starym standardzie (pierwotnie też miał podlegać zmianie). W związku z wojną na Ukrainie szef UKE zgodził się na kontynuowanie nadawania multipleksu z TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia w starym standardzie do końca 2023 roku.

Krytyka TVP za emisję dziecięcej stacji w DVB-T2/HEVC

Decyzja MSWiA oraz UKE jest mocno krytykowana przez nadawców komercyjnych. Twierdzą, że faworyzuje nadawcę publicznego, podczas gdy stacje prywatne tracą setki milionów złotych z tytułu utraconych przychodów reklamowych. Zapowiadają, że będą domagać się rekompensat. Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 1,32 mln gospodarstw domowych korzystających z naziemnej telewizji posiada sprzęty niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. Nadawcy prywatni szacują, że to nawet 2,5 mln osób. Jeśli ich nie wymienią, to nie będą mogli oglądać głównych stacji komercyjnych.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że część widzów krytykuje TVP za to, że o ile w starym standardzie kontynuuje nadawanie TVP Info czy TVP Sport, to zmieniła standard TVP ABC. Tym samym dostęp do stacji utracili najmłodsi widzowie. - Od dziś w starszych dekoderach ostały się tylko kanały TVP (ale nie ma TVP ABC - partia zapomniała o potrzebach dzieci) + 4 kanały z MUX 8 (ale i te wkrótce mogą zniknąć - decyzją operatora multipleksu lub ich samych) - napisał jeden z użytkowników Twittera. W MUX-8, który na razie nie podlega zmianie standardu są dostępne Zoom TV, WP, Metro, Nowa TV, TVP Kultura HD i TVP Kobieta.

Wczoraj kanał TVP ABC poinformował, że od czwartku dołączy do MUX-8. - Jeżeli ktoś z Was ma problem z odbiorem telewizji naziemnej po zmianach nadawania z DVB-T na DVB-T2, to informujemy, że od jutra od godz.7.00 dojedzie możliwość odbioru naszego kanału na MUX-8. Aby nadal oglądać potrzebne będzie ponowne wyszukanie kanałów na TV lub dekoderze - zdradził nadawca. Tym samym stacja będzie dostępna w 2,5 mln gospodarstw domowych ze starymi urządzeniami.

Z danych Nielsena wynika, że w grupie wiekowej 4-12 TVP ABC był w ub.r. najchętniej oglądanym kanałem dziecięcym. Miał 7,470 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Kopia TVP ABC dla odbiorców naziemnych ze starszymi sprzętami

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytanie
Bajki dla dorosłych pisuarów im nie wystarczą?
odpowiedź
User
.
Odbiorcy TV Trwam ne protestują, że im zmienili standard nadawania?
odpowiedź
User
Idina
Grochek/Tobek - napisz coś swoją koślawą polszczyzną translatora! Raz raz!
odpowiedź