SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jeden kanał TVP w DVB-T2/HEVC. „Partia zapomniała o dzieciach”

Część odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej może mieć problem z odbiorem TVP ABC. Dostępny w MUX-1 dziecięcy kanał Telewizji Polskiej jest jedynym, związanym z nadawcą publicznym, który zmienił standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

Article

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończył się w Polsce proces przejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Objął mieszkańców województw lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i centralnej części mazowieckiego. W DVB-T2/HEVC są obecnie nadawane MUX-1, MUX-2 i MUX-4. W marcu br. minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgodę na nadawanie MUX-3 w starym standardzie do końca 2023 roku. Prezes UKE zgodził się na to w związku z wojną na Ukrainie. Na multipleksie trzecim są dostępne TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD i TVP Historia.

Jak ponownie oglądać TVP ABC?

Kanał TVP ABC wchodzi w skład MUX-1, czyli jednego z multipleksów objętych zmianą standardu. Po przejściu na DVB-T2/HEVC jest nadawany w wysokiej rozdzielczości (HD), a nie jak do tej pory jedynie w standardowej (SD), podobnie jak wszystkie pozostałe kanały objęte zmianą. Mieszkańcy 1,32 mln gospodarstw domowych posiadają jednak tunery lub telewizory niekompatybilne z nowym standardem naziemnym. Tym samym mogli utracić dostęp do m.in. dziecięcej stacji Telewizji Polskiej. W ramach MUX-1 poza TVP ABC są nadawane: Eska TV, Polo TV, TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka i Fokus TV. W skład MUX-2 wchodzą Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, Puls 2, TV6 i Super Polsat, natomiast w MUX-4 jest dostępna stacja Wydarzenia24.

Czytaj także: Brak sygnału na wybranych kanałach. Cała Polska z DVB-T2/HEVC

- Od dziś w starszych dekoderach ostały się tylko kanały TVP (ale nie ma TVP ABC - partia zapomniała o potrzebach dzieci) + 4 kanały z MUX 8 (ale i te wkrótce mogą zniknąć - decyzją operatora multipleksu lub ich samych) - napisał jeden z użytkowników Twittera. W MUX-8, który na razie nie podlega zmianie standardu są dostępne Zoom TV, WP, Metro, Nowa TV, TVP Kultura HD i TVP Kobieta.

Aby ponownie uzyskać dostęp do m.in. TVP ABC można spróbować przeprowadzić wyszukiwanie/skanowanie kanałów, dostępne w menu dekodera lub telewizora (nowsze sprzęty robią to automatycznie). Jeśli to nie pomoże, to konieczny będzie zakup nowego tunera lub telewizora. Te pierwsze można nabyć już za 80 zł. Za pośrednictwem Poczty Polskiej lub rządowych stron internetowych, można skorzystać z dofinansowania w wysokości 100 zł na dekoder lub 250 zł na telewizor.

MUX-3 musi przejść na standard DVB-T2/HEVC najpóźniej 1 stycznia 2024 roku. Niedawno prezes TVP Jacek Kurski sugerował, że może to nastąpić wcześniej. Na przykład przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze, które rozpoczną się w listopadzie br.

Z danych Nielsena wynika, że w grupie wiekowej 4-12 TVP ABC był w ub.r. najchętniej oglądanym kanałem dziecięcym. Miał 7,470 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Jeden kanał TVP w DVB-T2/HEVC. „Partia zapomniała o dzieciach”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kawa z mlekiem
Od pół roku wszędzie jest nagłaśniane o zmianie standardu nadawania. Są dopłaty do zakupu dekodera i zakupu telewizora. Jeśli po pół roku ktoś nie przystosował się do nowego standardu to już jego problem. Nie mam racji?
odpowiedź
User
abc
Dzieci nie głosują na pis, więc nie liczą się dla nich
odpowiedź
User
rycho
To że TVP, Rydzyk i Winnicki nie narzekają na utratę widowni po przejściu na DVB-T2 świadczy o tym że Polsat, TVN, Canal+ (Stopklatka) i TV Puls tylko histeryzują aby wydębić kasę od podatników.
odpowiedź