SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemal wszystkie kanały informacyjne zakodowane. „Stacja o szczególnym znaczeniu”

Choć na przykład Niemcy czy Brytyjczycy mogą oglądać z satelity za darmo wszystkie stacje informacyjne, to spośród polskich stacji FTA jest jedynie TVP Info. Nie jesteśmy wyjątkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Stacje newsowe są ważnymi elementami oferty platform cyfrowych.

Kodowany jest m.in. kanał informacyjny Polsat NewsArticle

W Polsce działa aż 10 ogólnokrajowych kanałów informacyjnych i publicystycznych. To: TVP Info TVN24, TVN24 Bis, Polsat News, Polsat News 2, Wydarzenia24, News24, Biznes24, TV Republika I  wPolsce.pl. Na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E jedynie stacja Telewizji Polskiej jest niekodowana. W przypadku naszego kraju większość odbiorców satelitarnych to abonenci platform cyfrowych Polsat Box czy Canal+.

Pożądane kanały informacyjne

Sieci kablowe i platformy cyfrowe zdają sobie sprawę z wartości kanałów informacyjnych. Z danych Nielsena wynika, że w lutym kodowany TVN24 miał 4,84 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Pokonał więc darmowy TVP Info (4,82 proc.) i konkurencyjne Polsat News (1,70 proc.) oraz Wydarzenia24 (0,64 proc.).

Kilka lat temu osoby znajdujące się w ówczesnym zasięgu MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej mogły oglądać za darmo Polsat News. Nie podobało się to dostawcom płatnej telewizji, które muszą płacić za ten kanał, więc wymieniono stację na Wydarzenia24.

Ze znaczenia kanałów informacyjnych zdaje sobie też sprawę Komisja Europejska. W lutym 2018 roku wyraziła ona zgodę na kupno Scripps Networks Interactive przez Discovery Communications. Unijny organ ocenił, że po transakcji firma „mogłaby doprowadzić do zwiększenia siły przetargowej spółki Discovery wobec dystrybutorów telewizyjnych w związku z nabyciem niektórych kanałów, które są szczególnie ważne dla proponowanych przez nich podstawowych pakietów telewizji płatnej”.

- Za stację o kluczowym znaczeniu dla detalicznych ofert telewizyjnych uznano w szczególności stację TVN24 - flagowy kanał informacyjny telewizji TVN. W następstwie transakcji spółka Discovery miałaby możliwość oraz zachętę do udzielania licencji na korzystanie z całego swojego portfela kanałów telewizyjnych. Pozwoliłoby to jej na podwyższenie stosowanych opłat licencyjnych ze stratą dla polskich konsumentów i konkurencji na polskim rynku - poinformowała Komisja Europejska.

Discovery zobowiązało się, że przez 7 lat od transakcji będzie udostępniać wszystkim operatorom telewizyjnym (platformom cyfrowym i sieciom kablowym) stacje TVN24 i TVN24 Bis „za rozsądną cenę ustalaną poprzez odniesienie do porównywalnych umów”.

Bogata oferta niekodowanych stacji newsowych w Europie Zachodniej

Z racji słabej oferty FTA, nad Wisłą mieszka mniej indywidualnych odbiorców satelitarnych niż na przykład w Niemczech. Tam znaczna część uniwersalnych i tematycznych stacji jest niekodowanych, ale w standardowej rozdzielczości (SD). Płaci są za odbiór w wysokiej rozdzielczości (HD).

Nasi zachodni sąsiedzi za darmo mogą oglądać: Tagesschau 24 (ARD), N-TV (RTL), Welt i Bild (Axel Springer) i austriacki OE24 TV. Wszystkie poza Welt stacje newsowe są oferowane bezpłatnie w jakości HD. Bogata oferta darmowych stacji sprawia, że pozycja orbitalna Astra 19,2E jest wciąż popularna wśród Niemców. Za jej pośrednictwem telewizję ogląda 17 mln gospodarstw domowych w tym kraju.

Na Hot Birdzie kanał CNN jest kodowany i wchodzi w skład płatnych pakietów, a na Astrze można go oglądać za darmo. Z tej pozycji orbitalnej korzysta też francuski  Canal+. Nadawca nie koduje sygnału swojej stacji CNews, która jest też dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej. FTA są również LCP, Public Senat i France24. Jedynie należący do grupy TF1 kanał LCI jest kodowany.  Jesienią był nadawany za darmo, kiedy doszło do konfliktu nadawcy z Canal+ i kanały TF1 tymczasowo nadawano z zastępczego transpondera. Później firmy się porozumiały.

Z danych Lyngsat.com wynika, że Brytyjczycy z Astry 28,5E mogą za darmo oglądać m.in. BBC News, CNN, GB News, EuroNews. Nawet platforma cyfrowa Sky nie koduje stacji Sky News. Stacje z Wielkiej Brytanii najczęściej są nadawane w tak zwanej wiązce brytyjskiej, więc ciężko je odebrać w Polsce. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z włoskimi kanałami, które podobnie jak polskie platformy, są dostępne na Hot Birdzie 13E. Nie trzeba być abonentem Sky Italia, aby oglądać Rai News 24, czy TGCom24 Mediasetu Silvio Berlusconiego. Kodowany jest natomiast Sky TG24.

Co kraj, to obyczaj

Sytuacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest odmienna niż w Zachodniej Europie. Chociażby na Słowacji płatne są kanały TA3 (wystartował w 2001 roku, podobnie jak TVN24) i Joj24. FTA jest jedynie publiczny RTVS 24. Ruszył po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, kiedy szef słowackiej telewizji stracił stanowisko za zbyt późną reakcję na konflikt zbrojny.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Czechach. Drogą satelitarną niekodowany jest  publiczny CT 24. W naziemnej telewizji cyfrowej za darmo można z kolei oglądać CNN Prima News. Stację, która powstała w 2020 roku dzięki współpracy czeskiej Primy i amerykańskiego CNN. Na pozycji orbitalnej Türksat 42E można znaleźć z kolei nadawaną FTA CNN Türk, turecką wersję znanego na całym świecie kanału informacyjnego.

Kodowane kanały informacyjne przeważają też na Bałkanach. To na przykład N1 (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina), TV24 (Macedonia Północna) czy HRT4 (Chorwacja). Wyjątkiem jest Al Jazeera Balkans. W Słowenii, gdzie popularny jest model FTA, Nova 24 TV nie koduje sygnału. W Rumunii platforma cyfrowa Digi TV w 2012 uruchomiła informacyjną stację Digi24. Na Eutelsacie 16E w jakości SD jest oferowana bezpłatnie (Freesat), a na Hellas Sacie 39E w HD odpłatnie. FTA nie jest także bułgarska Nova News. Niekodowane kanały informacyjne są natomiast popularne na Ukrainie. W ten sposób można oglądać m.in. 5 Kanał, 24 Kanał czy Espreso TV.

Dołącz do dyskusji: Niemal wszystkie kanały informacyjne zakodowane. „Stacja o szczególnym znaczeniu”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Natasza
TVP INFO to stacja dezinformacyjna a nie informacyjna. To protoplasta manipulacji społeczeństwem rodem z PRLu.
odpowiedź
User
Ewa
TVP INFO to zawłaszczona przez "peace" prywatna stacja dezinformacyjna na którą płacą haracz wszyscy Polacy. Jak do Polski wróci demokracja to stacja jest do zamknięcia.
odpowiedź
User
Homs
A TVN24 to infotaiment
odpowiedź