SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez dwóch kanałów TVP z satelity. „To nie jest praktyką rynkową”

Choć TVP Kobieta i TVP Nauka działają od dawna, to oba kanały nie są dostępne drogą satelitarną. - TVP jest gotowa udzielić licencji dla Cyfrowego Polsatu i Canal+ na satelitarną reemisję programów TVP Kobieta i TVP Nauka - zapewnia Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Rzecznik prasowy Canal+ sugeruje, że nadawca publiczny powinien zapłacić za pojemność satelitarną.

Anteny satelitarne Article

Kanał TVP Kobieta rozpoczął działalność w marcu 2021 roku, natomiast TVP Nauka w październiku 2022 roku. Obie stacje wchodzą w skład MUX-6 naziemnej telewizji cyfrowej. Mogą je też oglądać abonenci wybranych sieci kablowych. Choć niemal wszystkie kanały tematyczne Telewizji Polskiej są oferowane przez platformy satelitarne Polsat Box i Canal+, to dwa najnowsze nie są dostępne w pakietach żadnego z tych operatorów.

„Decyzję podejmują operatorzy”

Czy TVP czyni starania, żeby TVP Kobieta i TVP Nauka dołączyły do oferty platform satelitarnych? Są prowadzone rozmowy?

Telewizja Polska jest gotowa udzielić licencji dla Cyfrowego Polsatu i Canal+ na satelitarną reemisję programów TVP Kobieta i TVP Nauka. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z naszymi partnerami. Decyzję o włączeniu kanałów na listę programową dekodera, w przypadku ich obecności na satelicie, ostatecznie podejmują jednak operatorzy. Przykładem jest dostępność TVP Dokument tylko w ofercie Canal+ i Orange - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Nadawca publiczny sugeruje, że wszyscy zainteresowani TVP Kobieta i TVP Nauka widzowie, mogą skorzystać z odbioru naziemnego lub internetowego.

- Systematycznie zwiększamy zasięg naszych programów telewizyjnych, co wypływa pozytywnie na ich rozwój. Oba programy są dostępne w jakości HD w naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki czemu ponad 90 proc. populacji kraju jest w zasięgu sygnału TVP Kobieta i TVP Nauka. Obecnie trendy rozwoju usług audiowizualnych wskazują Internet, jako najbardziej perspektywiczny obszar, dlatego umożliwiamy oglądanie większości programów Telewizji Polskiej, w tym również TVP Kobieta i TVP Nauka za pośrednictwem aplikacji TVP GO – tłumaczy TVP. Z odbioru satelitarnego korzysta jednak blisko 5 mln gospodarstw domowych. Rzadko ich mieszkańcy dodatkowo instalują anteny naziemne.

TVP powinna płacić za pojemność satelitarną?

Platformy cyfrowe dysponują ograniczonym miejscem na transponderach. Ostatnio Canal+ zrezygnował z dwóch. Dołączenie TVP Nauka i TVP Kobieta mogłoby się wiązać z pogorszeniem jakości pozostałych polskich stacji dostępnych na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. W większości przypadków to nadawcy wynajmują miejsce na transponderach od platform, aby nadawać darmowe kanały. Zazwyczaj kosztuje to od 60 do 100 tys. zł miesięcznie w zależności czy stacja jest nadawana w jakości SD czy HD. Do tego dochodzą koszty wysyłki sygnału na satelitę.

Dlaczego TVP Kobieta i TVP Nauka nie są dostępne w ofercie platform cyfrowych? - Zapewnianie pojemności satelitarnej bezpłatnie dla kanałów finansujących się z reklam nie jest praktyką rynkową - tłumaczy w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.

 Do sprawy nie chce się odnosić Olga Zomer, rzeczniczka Cyfrowego Polsatu.

- W naszej ofercie abonenci mają dostęp do nawet blisko 160 kanałów TV. Dla wygodny widzów usługi telewizyjne dostarczamy w ramach różnych technologii – satelitarnej, kablowej IPTV, internetowej z dekoderem i naziemnej. Z bogatej biblioteki różnych treści VOD oraz ponad 120 kanałów TV można także korzystać w serwisie Polsat Box Go. Bezpłatne treści Telewizji Polsat można natomiast znaleźć w serwisie Polsat Go. Naszym klientom zapewniamy także usługi dostępu do Internetu – mobilny, w tym 5G, mobilny domowy oraz stacjonarny. Dzięki temu nasi klienci mają dużą swobodę kształtowania swojej własnej oferty - zapewnia Zomer.

TVP nie chce wynająć transpondera

Problemy z odbiorem satelitarnym kanałów TVP rozwiązałoby wynajęcie własnego pasma satelitarnego. Taka usługa na Hot Birdzie 13E, czyli pozycji orbitalnej polskich platform, kosztuje 3,7 mln euro rocznie. Czy TVP rozważa takie rozwiązanie? -  Telewizja Polska nie jest operatorem platformy satelitarnej, więc wynajmowanie własnego transpondera satelitarnego nie wpisuje się w zakres działalności Spółki w kraju - wyjaśnia Centrum Informacji TVP.

Telewizja Polska w latach 2005-2014 wynajmowała transponder na Astrze 19,2E. Zrezygnowała z powodu oszczędności. W 2009 ówczesny pełniący obowiązki prezesa nadawcy publicznego Piotr Farfał dążył do odkodowania wszystkich stacji. Chciał stworzyć niekodowaną platformę cyfrową. Po odwołaniu Farfała i upływie kilku tygodni, znów wrócono do kodowania stacji: TVP1, TVP2, TVP Sport i TVP HD. Stało się tak m.in. z powodu ograniczeń licencyjnych.

Telewizje publiczne z innych krajów z własnymi transponderami

Własne transpondery wynajmują europejscy nadawcy publiczni i prywatni, aby samodzielnie dostarczać sygnał kanałów telewizyjnych na potrzeby platform cyfrowych (wystarczy dołączenie odpowiednich systemów kodowania). W Niemczech ARD i ZDF wynajmują pasmo dla swoich niekodowanych kanałów. Podobnie postępuje we Włoszech Rai. W ciągu ostatnich dwóch lat dwa transpondery wynajęła TVN Warner Bros. Discovery (wcześniej TVN Grupa Discovery). Są na nich emitowane zarówno polskojęzyczne, jak i zagraniczne stacje związane z koncernem.

Projekt ustawy nazywany „Lex Pilot” przewiduje, że na liście stacji obowiązkowych (must carry, must offer) znajdą się TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i wszystkie 16 wersji TVP3 (obecnie platformy oferują klientom jedynie TVP3 Warszawa). Ponadto pozostałe stacje, których nie może być więcej niż 30, ma wskazać przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Niewykluczone, że wśród nich znajdą się TVP Kobieta i TVP Nauka. Wówczas platformy mogą zostać zmuszone do nadawania wielu dodatkowych kanałów nadawcy publicznego.

Dołącz do dyskusji: Bez dwóch kanałów TVP z satelity. „To nie jest praktyką rynkową”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
"Telewizja Polska nie jest operatorem platformy satelitarnej, więc wynajmowanie własnego transpondera satelitarnego nie wpisuje się w zakres działalności Spółki w kraju"

Transpondera nie chcą wynająć ale płacą Canal+ za nadawanie ich programów i płacą extra jakieś spółce za nadawanie TVP Polonia. Czy mając własny transponder nie wyszłoby ich to taniej? A przecież mając własny transponder mogłoby się znaleźć miejsce które mogliby wynająć innej stacji tv czy też np. Polskiemu Radiu. Które też komuś płaci za miejsce na satelicie.
odpowiedź
User
Aż zapytam
Nie mogę nic pisać ocb
odpowiedź
User
Olo
CP i C+ akurat ostatnio zaczęli oszczędzać miejsce na satelicie, wyrzucają kanały, c+ całkiem opuścił jeden transponder.
odpowiedź