SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy kanał w MUX-1? „TVP efektywnie zarządza miejscem na multipleksach”

Były szef KRRiT zaproponował, żeby Telewizja Polska w związku rezerwacją MUX-6 zrezygnowała z emisji TVP ABC w ramach MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej. Choć UKE wydał korzystną decyzję dla  nadawcy publicznego, to unika on jednoznacznej deklaracji w tej sprawie. Miejsce na multipleksie mógłby zająć nowy kanał, wyłoniony w konkursie.

Kanał TVP ABC w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowejKanał TVP ABC w MUX-1 naziemnej telewizji cyfrowej

Niedawno informowaliśmy, że decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji multipleks szósty przypadnie na stałe TVP. W MUX-6, który ma teraz charakter eksperymentalny są nadawane: TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka oraz duble stacji TVP1, TVP2 i TVP Info. Od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2033 roku będzie obowiązywać rezerwacja. UKE zdecydował, że w multipleksie znajdzie się 8 kanałów określonych w Karcie Powinności.  Koszt rezerwacji MUX-6 to blisko 8 mln zł rocznie.

Z decyzji rezerwacyjnej wydanej we wrześniu przez UKE wynika, że w kwietniu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski wydał stanowisko, z którego wynika, że „wydanie decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości w MUX-6 na rzecz TVP będzie możliwe po określeniu przez TVP daty rezygnacji z nadawania programu TVP ABC w multipleksie pierwszym (MUX-1)”.

W czerwcu nadawca publiczny poinformował UKE, że „rozważa niewystępowanie o przedłużenie rezerwacji częstotliwości” w celu rezygnacji z nadawania programu TVP ABC w multipleksie pierwszym (MUX-1)”. Rezerwacja dla dziecięcej stacji Telewizji Polskiej wygasa 3 września 2023 roku.

Powściągliwe stanowisko TVP

Na razie nadawca publiczny nie zdradza czy zrezygnuje z emisji TVP ABC w MUX-1. - Telewizja Polska efektywnie zarządza miejscem na multipleksach i dostosowuje dostępne częstotliwości do własnej oferty - tłumaczy Centrum Informacji TVP w rozmowie z Wirtualnemedia.pl. W czwartek informowaliśmy, że we wniosku do UKE o rezerwację MUX-6 telewizja publiczna narzekała m.in. na niewystarczającą liczbę miejsc na multipleksach. Po zmianie prezesa, TVP zrezygnowała jednak z uruchomienia TVP Muzyka i regularnej emisji TVP 4K.

Nie wiadomo czy Maciej Świrski, który zastąpił Witolda Kołodziejskiego na stanowisku przewodniczącego KRRiT jest zwolennikiem dalszej obecności TVP ABC w ramach MUX-1. - To pytanie proszę skierować do UKE - mówi Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT. Co na to Urząd? - Ta sprawa nie leży w gestii Prezesa UKE. Polecam kontakt z KRRiT – odpowiada Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Kto mógłby wystartować w konkursie?

Jeśli TVP ABC za niespełna rok zwolni miejsce  na MUX-1, KRRiT będzie mogła rozpisać konkurs na te częstotliwości. Wówczas w naziemnej telewizji cyfrowej pojawi się nowa stacja. Na początku 2021 roku zainteresowane miejscem na tym multipleksie były DMAX (Discovery), Red Carpet TV (Red Carpet Media Group), Hi! TV (Wirtualna Polska Media), ATM Rozrywka (Grupa ATM), Tele Rozrywka (MWE Teleport), TVC Nostalgia (MWE Broadcast), CD Action TV (Gaming Tech Esports Media) i Polsat Edu (Telewizja Polsat). Ostatecznie miejsce wcześniej należące do ATM Rozrywka przypadło stacji Antena HD Michała Winnickiego.

TVP ABC to jedyny kanał nadawcy publicznego, który został objęty zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. Z tego powodu w miesiącach wakacyjnych prowadzono zdublowaną emisję stacji w ramach MUX-8 w starym standardzie DVB-T. Z danych Nielsena wynika, że TVP ABC w ub.r. w grupie wiekowej 4-12 lat miał 7,470 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał w MUX-1? „TVP efektywnie zarządza miejscem na multipleksach”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Kanałów TVP powinno być tyle ile na 2 MUXach się zmieści i wszystkie w jednym miejscu.
Więcej oznacza tylko przepalanie kasy, 38 mln Polaków i prawie 40 stacji.
odpowiedź
User
Irek świrek
Po przekazaniu TVP mux6 i utrzymaniu mux3 wszystkie pozostałe sloty wykorzystywane przez te stacje (z MUX1 i MUX8) winny być wystawione do zagospodarowania przez nadawców komercyjnych z zastrzeżeniem braku rozstrzygnięcia lub późniejszej opcji sprzedaży na rzecz nadawcy, który w naziemnej TV kontroluje pośrednio lub bezpośrednio więcej niż 4 stacje
odpowiedź
User
TT
Propozycja jak najbardziej słuszna. TVP powinna zrezygnować ze slotów w MUX1 i MUX8. Dwa multipleksy DVB-T2/HEVC dają miejsce dla 16 kanałów HD. CZY TO MAŁO ???!!!

Przy czym nowy konkurs powinien być adresowany do podmiotów, które jeszcze nie mają kanału w DVB-T. Niepotrzebny jest nowy powtórkowy kanał od Polsatu/TVN/MWE itp.
odpowiedź