SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP z dodatkowym multipleksem w naziemnej telewizji cyfrowej

Za dwa tygodnie w województwie lubuskim i dolnośląskim dojdzie do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Nie oznacza to, że eksperymentalny multipleks Telewizji Polskiej w DVB-T2/HEVC zniknie. Urząd Komunikacji Elektronicznej przedłużył bowiem pozwolenia TVP na testy o rok.

Article

Proces przejścia na standard DVB-T2/HEVC w całej Polsce zakończy się pod koniec czerwca. W województwach dolnośląskim i lubuskim nastąpi to jednak już 28 marca br.

Osoby, które posiadają sprzęt niezgodny z nowym standardem utracą dostęp do większości naziemnych kanałów. Multipleksy eksperymentalne powstały, aby widzowie mogli sprawdzić czy działają im kanały w DVB-T2/HEVC.

W ramach MUX-5 docierającego do 90 proc. populacji Polski TVP nadaje: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD i TV Rozrywka HD. Podczas Euro 2020 z tego multipleksu był też dostępny okolicznościowy kanał TVP 4K.

TVP może testować DVB-T2/HEVC jeszcze przez rok

UKE przystał na wniosek TVP, która prosiła o przedłużenie zgody na emisję eksperymentalną do 28 marca 2023 roku. Na razie wydano decyzje dotyczące nadajników na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, gdzie w pierwszej kolejności dojdzie do zmiany standardu. Choć obecnie TVP prowadziła testy w ramach MUX-5, to nowe pozwolenia obejmują kanały zaplanowane dla MUX-6. UKE nie precyzuje w decyzji o jaki multipleks chodzi. Zgody na przedłużenie testów w pozostałych lokalizacjach są raczej tylko formalnością i zapadną zapewne w najbliższych tygodniach. Co stanie się za rok? Prawdopodobnie dodatkowy multipleks trafi na stałe do nadawcy publicznego.

Takie rozwiązanie sugerował już latem ub.r. przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - Nie przewidujemy wielkiego wzrostu liczby kanałów telewizji naziemnej. Będą do rozdysponowania jeszcze dwa multipleksy telewizyjne, czyli piąty i szósty. To kilkanaście kanałów telewizji naziemnej. Zaplanowaliśmy, że w ofercie bezpłatnej będzie dostępny jeden z tych multipleksów. Będzie wykorzystywany przez nadawcę publicznego, żeby całą swoją ofertę w bezpłatnej telewizji naziemnej oferować - stwierdził wówczas Witold Kołodziejski.

Inny multipleks może przypaść stacjom telewizyjnym nadawanym obecnie w MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i WP). Szef KRRiT chce, żeby pasmo VHF zajmowane przez ósmy multipleks trafiło do zasobów cyfrowego radia DAB+. Nadawane tam kanały telewizyjne zostałyby przeniesione do nowego multipleksu w paśmie UHF. Decyzji w tej sprawie nie podjął jeszcze jednak UKE, który prowadzi na temat konsultacje z KRRiT. UKE poza przedłużeniem rezerwacji TVP odnośnie MUX-5 zgodził się też na zwiększenie mocy wybranych nadajników MUX-3. Oznacza to lepszy zasięg TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Historia i TVP Sport HD. Według serwisu dvbt2wpolsce.pl zmiany mogą być zauważalne m.in. w Lublinie, Cieszanowie, Żaganiu, Busku-Zdroju i Włoszczowej.

Multipleksy testowe DVB-T2/HEVC

Poza TVP zgodę na prowadzenie emisji eksperymentalnych ma związana z Polsatem spóła BCAST. W Warszawie, Trójmieście i Wrocławiu w DVB-T2/HEVC nadaje kanały: Polsat HD, Nowa TV HD, EWTN Polska, TV Republika i TV Regionalna. W Szczecinie działa multipleks testowy firmy MWE Networks. W jego ofercie są: Filmax, Power TV, Home TV, Junior Music, Stars.TV, Nuta.TV I Xtreme TV. MWE może niebawem rozpocząć też testy w Warszawie, Trójmieście i Łodzi. TVN Grupa Discovery zakończyła już emisję próbną w DVB-T2/HEVC. W Gdańsku, Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach w ten sposób były nadawane: TVN HD, TVN7 HD, TTV HD i przez jakiś czas także TVN Fabuła HD. Nadawca nie wystąpił o przedłużenie pozwolenia, jak uczyniła to TVP.

Dołącz do dyskusji: TVP z dodatkowym multipleksem w naziemnej telewizji cyfrowej

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rycho
Ciekawe czy wkrótce zmieni się również numeracja multipleksów bo zrobił się już z tym mały bałagan. Zastanawia też los multipleksu IV Polsatu Mobilnego. Jeśli go jakoś rozsądnie nie zagospodarują to od 2024 roku państwo będzie mogło ten multipleks przeznaczyć na inne lepsze cele.
odpowiedź
User
Pawel
Odbieram NTC z nadajnika Ilawa/Kisielice .TVP3 Bydgoszcz ma b.niska jakość nadawania,nawet też jest czasem całkowity brak sygnału.MUX5 też nie działa poprawnie,zacina obraz.
odpowiedź
User
widz
Oddajcie MUX 4 pod bezpłatne kanały!
odpowiedź