SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP3 Info ruszy na otwarcie Mierzei Wiślanej. Plan Jacka Kurskiego jest jednak szerszy

Nowe pasmo informacyjne pod nazwą TVP3 Info ruszy w połowie września, gdy planowane jest otwarcie kanału przez przekop Mierzei Wiślanej. Jacek Kurski ujawnia, że utworzenie pasma to krok przejściowy do uruchomienia cogodzinnych lokalnych serwisów w TVP3, co miałoby nastąpić m.in. gdyby stacja trafiła na trzecie miejsce w dekoderach wszystkich operatorów i wszystkie wersje TVP3 były dostępne satelitarnie.

Jacek Kurski, fot. TVPJacek Kurski, fot. TVP

W nowym paśmie TVP3 Info, o którym portal Wirtualnemedia.pl informował jako pierwszy jeszcze w lipcu, prezentowane będą najważniejsze wydarzenia dnia z całej Polski, zebrane i zaprezentowane przez dziennikarzy oddziałów terenowych TVP. Będą tam materiały reporterskie, łączenia na żywo oraz komentarze.

Blok ma być nadawany w ramach pasma wspólnego TVP3 w dni powszednie od 10.00  do 14.30 oraz między 16.00 a 16.30. Za produkcję nowego bloku ma odpowiadać Telewizyjna Agencja Informacyjna.

Jacek Kurski ujawnia, że to etap przejściowy. Prezes TVP chciałby bowiem, aby TVP3 stało się zapasowym kanałem informacyjnym Telewizji Polskiej i by docelowo każdy ośrodek regionalny TVP nadawał co godzinę swój własny lokalny serwis.

Kurski zaznacza, że nastąpi to, gdy Telewizja Polska przejdzie na emisję w standardzie DVB-T2/HEVC - musi to nastąpić najpóźniej od końca 2023 r., ale może wcześniej. Wtedy TVP zyska więcej miejsca w telewizji naziemnej, co pozwoli jej uruchomić emisję wszystkich wersji TVP3 w jakości HD.

TVP3 na trzecim miejscu na każdym dekoderze?

Są też dwa inne warunki. Chodzi o to, by kanał TVP3 znalazł się na trzecim miejscu u każdego operatora kablowego i satelitarnego (obecnie stacja jest oferowana na różnych pozycjach na różnych dekoderach). Poza tym szef TVP chce, by wszystkie wersje TVP3 pojawiły się ma satelicie (obecnie platformy satelitarne mają w ofercie tylko kanał TVP3 Warszawa i to w wersji SD).

- Za mojej kadencji nakłady na oddziały terenowe wzrosły o 100 proc. Państwo wydaje na nie 400 mln zł, a ludzie nie mogą tego zobaczyć - mówi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski.

Jak wyliczył w czerwcu portal Wirtualnemedia.pl, koszt udostępnienia 16 wersji TVP3 na satelicie przez platformy cyfrowe opiewa na ok. 6 mln zł rocznie. TVP nie zamierza jednak do tego dokładać. Jacek Kurski uważa, że dodanie wszystkich wersji TVP3 na satelicie przez Canal+ i Polsat Box wymusi implementacja Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. - Mam nadzieję, że będzie to przepracowane jak najszybciej przez parlament – mówi Kurski.

Dołącz do dyskusji: TVP3 Info ruszy na otwarcie Mierzei Wiślanej. Plan Jacka Kurskiego jest jednak szerszy

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Obecność na satelicie to zadanie dla TVP - trzeba wykupić pojemność. Kanał TVP3 jest dostępny naziemnie w całej Polsce - czego chcieć więcej? Ogólnie to prezes znów sobie wymyślił warunki nie do spełnienia żeby zwalić później winę na innych że się nie udało
odpowiedź
User
Guzik od pilota
Nadawca publiczny zawsze powinien mieć pierwszeństwo przed komercyjnym. Standard w Europie, w Polsce od dawna wolna amerykanka. Wedle uznania operatorów.
odpowiedź
User
gall anonim
Przepłynięcie przez przekop to jedno. Ale co dalej? Póżnie trzeba dopłynąć do portu.
Teraz pytanie: jakie statki będą mogły pływać kanałem i dalej do portu np. w Elblągu?
odpowiedź