SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy kanał telewizyjny o podróżach zadebiutuje w Polsce

Spółka Astro, znana z produkcji „Familiady” i kanału informacyjnego News 24, złożyła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o zmianę nazwy stacji 13 na Wakacje. W ofercie mają się znaleźć programy poświęcone podróżom i stylowi życia. - To zupełnie inna filozofia niż kanału Podróże TV - zapewnia Wirtualnemedia.pl Ryszard Krajewski, przewodniczący rady nadzorczej Astro.

Kanał telewizyjny 13Article

Kanał Wakacje, poświęcony wypoczynkowi w Polsce i poza jej granicami, mają tworzyć byli pracownicy Telewizji Polskiej, ale Krajewski nie chce zdradzać ich nazwisk. - To nie jest mój kanał. Ja uczestniczę w tym projekcie jako dostarczający infrastrukturę, technikę – przekonuje szef rady nadzorczej Astro.

Bez sprzedaży wycieczek

W latach 2003-2008 działał już w Polsce kanał Podróże TV, który skupiał się na sprzedaży wycieczek i wakacji.

- Z tego co wiem, to kanał Wakacje TV ma być oparty na zupełnie innych założeniach niż Podróże TV. Podróże TV były kanałem, który był własnością dwóch biur podróży. On się skupił na obsługiwaniu tych biur. To dramatyczne zawężenie sobie pola działalności. Kanał Wakacje to miliony innych rzeczy. Tam nie będzie sprzedaży wycieczek. Kanał ma być o wakacjach. Jeśli o wakacjach, to o nartach, jachtach i innych historiach – zapowiada Krajewski.

Koncesja kanału 13 obowiązuje do lutego 2031 roku. W ofercie są głównie powtórki programów rozrywkowych z celebrytami, poradnikowych, dokumentalnych oraz koncertów, które wcześniej były emitowane na nieistniejących już kanałach Astro, takich jak Next Lejdis 3D, Next Man 3D, Next Music czy Next Dokument. To np. „Zawód aktor”, „Kobieta ekstremalna”, „Życie na medal”, „Lunch kuchnia”, „Adrenalina Nextra”, „Zapasy z Supronem” czy „Lejdis&Gentleman”. Kanał 13 dociera do abonentów blisko 70 mniejszych operatorów kablowych. Stację można też oglądać za darmo w serwisie streamingowym Pilot WP.

Problemy kanału Podróże TV

Na polskim rynku profil podróżniczy mają Travel Channel czy Travelxp 4K. Tego typu treści można znaleźć także na antenach m.in. National Geographic, Discovery, BBC Earth, BBC Lifestyle, TVP HD, TVP Nauka, TVP Dokument, Planete+, Canal+ Dokument, Canal+ Kuchnia, Polsat Viasat Explore czy Polsat Viasat History.

W 2003 roku powstał w Polsce kanał Podróże TV. Za pośrednictwem stacji można było kupić urlop w różnych zakątkach świata. Nie brakowało też programów dotyczących konkretnych kierunków wakacyjnych, porad i wywiadów. Kanał realizował materiały m.in. w Hiszpanii i Portugalii. Sprzedawał także tanie wycieczki na Dominikanę. Stacja musiała płacić operatorom kablowym i platformom cyfrowym za obecność na ich listach kanałów, co powodowało, że jej utrzymanie było bardzo drogie. W 2006 roku branżą turystyczną wstrząsnął upadek biura podróży Open Travel, które często ogłaszało się w kanale i było jednym z jego właścicieli. W wyniku tej plajty pokrzywdzonych zostało 1,3 tysiąca turystów i kontrahentów, a emisję Podróże TV zawieszono.

W październiku 2006 roku za 1,5 mln zł fundusz inwestycyjny Capital Partners kupił wszystkie akcje PTV Production, spółki produkującej Podróże TV i właścicielki koncesji dla stacji.  Pod koniec tego samego roku kanał wznowił nadawanie przez satelitę Hot Bird 8, gdzie był niekodowany. Zarówno Podróże TV, jak i wówczas związana z Capital Partners Superstacja (jednym z udziałowców tego kanału był także Krajewski) borykały się z problemami dystrybucyjnymi. Operatorzy domagali się zaległych pieniędzy za udostępnianie stacji swoim abonentom, jak to ma miejsce w przypadku kanałów telezakupowych. Ostatecznie 31 grudnia 2008 roku, zakończono emisję satelitarną Podróże TV. Stacja działała jeszcze jakiś czas jako portal internetowy, ale z sieci także zniknęła.

W Niemczech od 20 lat z powodzeniem działa kanał Sonnenklar.TV, który sprzedaje wycieczki.  Stacja posiada sonnenklar.TV Continental Hotel w egipskiej Hurghadzie i statek o takiej samej nazwie, który pływa po Nilu. Od listopada 2016 roku kanał jest w własnością egipskiego miliardera Samiha Sawirisa. Sawiris jest także właścicielem kurortu El Gouna nad Morzem Czerwonym.

Astro z mniejszą stratą

W drugim kwartale br. spółka Astro, króra nadaje kanały News24 (od lutego ub.r.) i E-Sport TV oraz od wielu lat produkuje dla Telewizji Polskiej „Familiadę”, zwiększyła przychody o 23,5 proc. do 906,1 tys. zł, a jej strata netto zmalała z 1,91 mln do 725,8 tys. zł. Kwartalne koszty sprzedanych przez Astro produktów, towarów i materiałów zmalały rok do roku z 1,94 do 1,03 mln zł, a wydatki w obszarze ogólnego zarządu - z 587,1 do 439,6 tys. zł. Spółka w sprawozdaniu stwierdziła, że wynika to „przede wszystkim z istotnego zmniejszenia kosztów dotyczących rozwoju oraz działalności kanału News24”.

Spółka osiągnęła dodatnie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 13,2 tys. zł, podczas gdy rok temu było to -1,06 mln zł.

Firma nadal generuje straty, ale są one niższe niż przed rokiem. Kwartalna strata operacyjna zmalała z 1,8 mln do 591,2 tys. zł, a strata netto - z 1,91 mln do 725,8 tys. zł.

Astro notuje ujemną rentowność od półtora roku. Najbardziej na minusie było w pierwszych trzech kwartałach ub.r., strata netto spóło wynosiła kolejno 1,43, 1,91 i 1,45 mln zł. Natomiast w całym minionym półroczy jej przychody wzrosły z 1,44 do 1,87 mln zł, a strata netto zmniejszyła się z 3,33 do 1,96 mln zł.

Firma zapowiedziała niedawno, że zamierza przeprowadzić kolejną emisję akcji, na które zostanie przekonwertowana część jej zadłużenia. Akcjonariusze będą decydować w tej sprawie pod koniec sierpnia. Na koniec czerwca zobowiązania krótkoterminowe spółki wynosiły 6,25 mln zł, a długoterminowe 2,04 mln zł, wobec odpowiednio 8,14 i 2,1 mln zł rok wcześniej.

Większościowym inwestorem w Astro jest Ryszard Krajewski, przez wiele lat prezes firmy. Na koniec czerwca jego spółka RK Productions miała 18,23 mln akcji (45,45 proc.), Krajewski bezpośrednio - 6,7 mln (16,7 proc.), a ASI Tech Tier Investment - 6,42 mln (16 proc.). Pod koniec lipca ASI Tech Tier Investment w ciągu kilku dni sprzedał 416,2 tys. walorów.

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał telewizyjny o podróżach zadebiutuje w Polsce

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
adam
Stare dziady jeszcze wierzą, że można na TV zarobić. Buhahahaha. W kapsułę czasu ich wszystkich i do lat 90-tych.
odpowiedź
User
brygel
Beznadziejna nazwa na kanał - kanał zmieni nazwę, gdy wakacje się skończą XD
odpowiedź
User
Nickt
Są tacy, dla których wakacje nigdy się nie kończą. Świat jest duży. XD
odpowiedź