SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

CTV9 chce zmienić nazwę na Vidoc TV. „Nie opóźni to startu w żadnym razie”

Choć kanał CTV9 ma rozpocząć nadawanie na MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej 18 marca, to jego nadawca wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o zmianę nazwy na Vidoc TV. - Nie opóźni to startu w żadnym razie - zapewnia Wirtualnemedia.pl Leszek Kułak, przewodniczący rady nadzorczej Red Carpet Media Group.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)Antena do naziemnej telewizji cyfrowej (fot. Shutterstock.com)

Nowa nazwa ma ułatwić odbiorcom zrozumienie profilu stacji. - Złożyliśmy taki wniosek , bo nowa nazwa oddaje bardziej charakter programowy kanału nadającego ofertę filmowa i dokumentalna - tłumaczy Kułak. Tym samym Vidoc TV to skrót od angielskich słów video i documentary. - Właśnie o takie skojarzenie nam chodziło - wyjaśnia przedstawiciel RCMG.

Nadawca od kilku tygodni promuje składniki ramówki nowego kanału na Facebooku. Wciąż dzieje się to pod szyldem CTV9. - Zmiana będzie zrealizowana w chwili uzyskania decyzji KRRiT o zmianie w  koncesji. Wcześniej kanał wystartuje zgodnie z koncesją jako CTV9 - mówi Kułak. Nowa stacja ma być dostępna od 18 marca na 50 kanale (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej.

Po uzyskaniu koncesji naziemnej stacje często zmieniały nazwy

RCMG nie będzie jedynym nadawcą, który po uzyskaniu koncesji decyduje się na zmianę nazwy. Jesienią KRRiT zdecydowała, że miejsce w MUX-1 przypadnie stacji informacyjnej W24. Nadawca wystąpił o zmianę nazwy kanału na Wydarzenia 24. Jednocześnie wnioskował do regulatora o to, żeby Wydarzenia 24 nosiły nazwę Polsat News Polityka. KRRiT pozytywnie rozpatrzyła wniosek. W 2017 roku na MUX-2 Polsat Sport News został zastąpiony przez Super Polsat.

W 2021 roku koncesję na nadawanie w ramach MUX-1 uzyskał kanał Silver TV. Grupa MWE zdecydowała, że lepszą nazwą dla stacji adresowanej do seniorów będzie Antena HD. Przez pierwsze pół roku działalności, kanał nadawał więc dwa logotypy. Skończyło się to dopiero po zgodzie KRRiT na zmianę nazwy.

W 2015 roku koncesję na nadawanie za pośrednictwem MUX-8 uzyskał kanał Kiwi TV. Jeszcze przed rozpoczęciem nadawania spółka Green Content wystąpiła o zmianę nazwy na Metro. Regulator zgodził się na taką zmianę i do dzisiaj stacja obecnie należąca do TVN Warner Bros. Discovery nadaje jako Metro. Dostępny na MUX-1 kanał TTV (obecnie TVN Warner Bros. Discovery) pierwotnie miał nazywać się U-TV. Również w tym przypadku wystąpiono o zmianę nazwy.

Integracja ramówek dwóch stacji

Właściciel CTV9 zapłaci za 10-letnią koncesję 17,85 mln zł w dziesięciu ratach. Do tego dochodzi jeszcze ponad 6 mln zł rocznie opłat na rzecz Emitela, operatora multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. RCMG planuje przeniesienie części aktywów do spółki Red Carpet TV, która będzie zajmowała się nadawaniem kanałów telewizyjnych Red Carpet TV (dostępny drogą satelitarną i przez sieci kablowe), Red Top TV (sieci kablowe) i CTV9 (MUX-8, w przyszłości także satelita). Planowana jest integracja ramówek Red Top TV i CTV9.

RCMG już wiosną starała się o miejsca w ramach MUX-8. Wówczas złożyła wnioski niezgodne z warunkami ogłoszenia. Chciała rozszerzenia koncesji, a nie jej przyznania. Po ponownej publikacji ogłoszenia nadawca znów wystartował. Poza CTV9 zaproponował też stację filmowo-serialową RCTV. KRRiT uznała, że obie propozycje są zbyt podobne i wybrała tylko jedną. Nadawca nie odwołał się od tej decyzji regulatora. W przypadku konkursu dotyczące MUX-1 RCMG bezskutecznie ubiegała się o koncesję dla stacji filmowo-serialowej Red Carpet Plus.

Co pokaże nowy kanał naziemny?

Na profilu facebookowym CTV9 zapowiedziała program „Kroniki popkultury”. Ma być poświęcony m.in. filmom, muzyce i książkom. W ramówce pojawi się też pasmo „Świat w dokumencie”. Kanał ma też pokazywać muzyczną telenowelę z Kolumbii „Queen Of Flow”, która jest też dostępna w serwisie streamingowym Netflix. W CTV9 będzie można oglądać także „Modę na sukces”. Dwie ostatnie produkcje nadają także Red Carpet TV i Red Top TV.

Z koncesji opublikowanej przez KRRiT wynika, że CTV9 ma nadawać przez całą dobę. Filmy fabularne, seriale zajmą nie mniej niż 50 proc. tygodniowego czasu nadawania w godz. 6-23, natomiast dokument nie mniej niż 25 proc. w tym samym przedziale czasowym. W ramówce ma być też nie mniej niż 3 proc. audycji edukacyjnych. Kanał ma być adresowany dla widzów od 30. do 80. roku życia.

Wnioskodawca poinformował KRRiT, że planuje specjalne cykle filmowe: „Klasyki kina”, „Najnowsze produkcje”, „Maratony serialowe”, „Kino niezależne”, „Horrory”, „Komedia”, „Fantasy”, „Młode kino”. W ramówce mają znaleźć się też produkcje dla widzów powyżej 65. roku życia, takich jak „Tablet, komputer i smartfon dla seniora”,  „Bezpieczne korzystanie z internetu”,  „Kurs komputerowy dla seniora” i „Seniorzy w chmurze”.

- Jako źródło finansowania przedsięwzięcia wskazano środki, które będą pochodziły z pożyczki od wspólnika. W celu udokumentowania możliwości finansowania projektu ze wskazanego źródła, do wniosku załączono warunkową umowę inwestycyjną oraz warunkową umowę pożyczki od wspólnika. Powyższe umowy zostały zawarte 29 września 2023 r. pomiędzy spółką Red Carpet Media Group S.A. a spółką Red Carpet TV Sp. z o.o. – poinformowała w koncesji KRRiT.
 

Dołącz do dyskusji: CTV9 chce zmienić nazwę na Vidoc TV. „Nie opóźni to startu w żadnym razie”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Plami
Koszmarna nazwa. Jeśli ktoś znajdzie ten kanał, to będzie mówił że ogląda film „na widocu”.
odpowiedź
User
O
Słaba ta nazwa
odpowiedź
User
Bua
A nie lepiej po prostu TV9 prościej i pewniej!
odpowiedź