SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dla 41 proc. Polaków płatność za pobraniem najbezpieczniejsza przy e-zakupach

41 proc. Polaków uważa, że płatność za pobraniem to najbezpieczniejszy sposób opłacania zakupów w internecie - wynika z badania do raportu „Polaków Portfel Własny: Bezpieczni na e-zakupach 2022”. Natomiast 17 proc. pytanych największe zaufanie ma do BLIK-a.

Z badania Santander Consumer Banku wynika, że ponad 41 proc. Polaków z każdej grupy wiekowej uznało, że "płatność za pobraniem" jest najbezpieczniejszą metodą płatności za rzeczy kupowane w internecie. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się niemal tyle samo kobiet co mężczyzn (kolejno 41 i 42 proc.). Chociaż rozwiązanie to osiągnęło wysoki wynik we wszystkich kategoriach wiekowych, liderami w korzystaniu z niego okazali się najmłodsi badani - 54 proc. w grupie 18-29 latków - podano.

W ocenie autorów badania, może to być związane z faktem, że osoby w tym wieku często są utrzymywane przez rodziców lub nie mają dużych dochodów, a w związku z tym z większą ostrożnością podchodzą do płacenia za zamówienie „z góry”. Jak wskazali, tę metodę płatności częściej od innych badanych wybierali również zarabiający do 2000 i od 2001 do 2999 zł netto (odpowiednio 49 i 42 proc.).

Z badania wynika, że dla 17 proc. respondentów największe zaufanie wzbudza płatność BLIK-iem. "Co ciekawe, takie zdanie o nim najczęściej mają 30-latkowie (28 proc. wskazań), wyprzedzając tym samym osoby między 18 a 29 rokiem życia (13 proc.)" – zaznaczył Patryk Perliński z Santander Consumer Banku. Dodał, że ten sposób płatności jest lubiany przede wszystkim przez osoby z wykształceniem wyższym (20 proc.) i mieszkańców dużych miast z populacją powyżej 250 tys., jak Warszawa, Wrocław czy Kraków (19 proc.).

Co ósmy badany (13 proc.) zadeklarował, że to tradycyjne przelewy bankowe są najbezpieczniejsze. Tak zadeklarowali głównie seniorzy i mieszkańcy miast do 50 tys. osób (w obu przypadkach po 19 proc.). "Spora część ankietowanych miała jednak problemy ze wskazaniem metody płatności zapewniającej jak największe bezpieczeństwo. Co dziewiąty respondent stwierdził, że nie potrafi się wypowiedzieć na ten temat" - dodał Perliński.

Polacy niechętnie korzystają z tzw. pay-by-linków

Z badania wynika również, że Polacy niechętnie korzystają z tzw. pay-by-linków, czyli szybkich przelewów elektronicznych podczas zakupów w sklepach internetowych. "Aż 51 proc. ankietowanych stwierdziło, że ich nie używa. W tej grupie najwięcej jest mężczyzn (57 proc. w porównaniu do 46 proc. kobiet) oraz 50- i 60-latków (odpowiednio: 55 i 64 proc. wskazań). Co więcej, tylko 7 proc. ankietowanych uważa pay-by-linki za najbezpieczniejszą metodę płatności" - podał ekspert.

Jego zdaniem klienci mają obawy przed przekierowaniem ze strony sklepu do operatora płatności, a następnie do swojej bankowości internetowej, martwiąc się, że w tym procesie może dojść do wycieku danych. "To błędne myślenie, ponieważ pay-by-linki od dawna zaliczane są do jednej z najbezpieczniejszych metod płatności m.in. dlatego, że informacje o elektronicznych przelewach są zaszyfrowane, a dane do nich są wypełniane automatycznie i ich edycja jest zablokowana, co uniemożliwia cyberprzestępcom ich podmianę" - wyjaśnił.

Badanie Santander Consumer Banku zostało zrealizowane w styczniu 2022 r. przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w ankiecie telefonicznej, na reprezentatywnej grupie 1001 dorosłych Polaków.

Dołącz do dyskusji: Dla 41 proc. Polaków płatność za pobraniem najbezpieczniejsza przy e-zakupach

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kto to
Coś niespójne te dane z innymi raportami
odpowiedź
User
(e)Artur
"Polacy niechętnie korzystają z tzw. pay-by-linków" - bzdura roku Santandera!
odpowiedź