SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

mObywatel będzie zastępować dowód osobisty. Rządowy komitet przyjął projekt ustawy

Przyjęto ustawę aplikacji mObywatel, która umożliwia potwierdzania tożsamości we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego - poinformował w piątek Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji.

Article

„Procedowana ustawa o aplikacji mObywatel, to ważny krok dla rozwoju cyfryzacji w Polsce. Dzięki wprowadzanym zmianom cyfrowy dokument będzie tożsamy z tradycyjnym dowodem osobistym” - wskazał cytowany w informacji sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz.

Napisano, że podstawowym celem wprowadzanych przepisów jest zapewnienie możliwości potwierdzania swojej tożsamości z wykorzystaniem aplikacji mObywatel we wszystkich sytuacjach, w których aktualnie dopuszczalne jest użycie dowodu osobistego.

Umożliwi ona wygodne korzystanie z dokumentów elektronicznych, które staną się tożsame m.in. z dowodem osobistym, prawem jazdy, legitymacją studencką, czy Kartą Dużej Rodziny. Ponadto aplikacja pozwoli na dokonywanie opłat administracyjnych online oraz otrzymywanie powiadomień push.

Wprowadzane przepisy mają pozwolić też stworzyć rozwiązania, które umożliwią jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom takim jak organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe, na prowadzenie ewidencji, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli.

„Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów, które z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców" - wskazano w ocenie skutków regulacji.

Projektowana ustawa ma też umożliwić wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako uwierzytelnienia profilu zaufanego.

mObywatel - jakie dane już zawiera?

Już teraz w mObywatelu można znaleźć przede wszystkim dane, które pozwalają na potwierdzenie tożsamości - dane o imieniu lub imionach, nazwisku, numerze PESEL, dacie urodzenia, numerze dowodu osobistego, informacje o tym, jaki organ wydał dokument, datę ważności dowodu, informację o płci, imię ojca, imię matki, nazwisko rodowe matki, miejsce urodzenia, informację o obywatelstwie i miejscu zameldowania oraz zdjęcie z dowodu osobistego.

Dołącz do dyskusji: mObywatel będzie zastępować dowód osobisty. Rządowy komitet przyjął projekt ustawy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
;-)
Pegasus niepotrzebny jak ludzie sami zainstalują na swoich telefonach rządowego szpiega ;-)
odpowiedź