SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

DVB-AVC dodaje kodek AVS3

Organizacja DVB Project włączyła po raz pierwszy chiński kodek do specyfikacji DVB-AVC, dotyczącej nadawania sygnału wideo i streamingu w sieci. Dodanie standardu kompresji z Chin ma świadczyć o rozszerzaniu się na poziom globalny specyfikacji pochodzącej od DVB i w konsekwencji podnieść jakość nadawanych treści na wyższy poziom.

Fot. DVB Project/Materiały prasoweArticle

DVB Project dodał kodek AVS3 do swojej podstawowej specyfikacji dotyczącej kodowania wideo i audio. Następuje to po dodaniu standardu VVC na początku br. i oznacza, że po raz pierwszy DVB włączył kodek z Chin, co ma podkreślać bardziej globalny charakter specyfikacji.

Nowa generacja nadawania

Nowa rewizja specyfikacji DVB-AVC została zatwierdzona przez DVB Steering Board i jest już dostępna jako DVB BlueBook A001r20.

Jak zaznaczono w komunikacie, dodanie nowych kodeków ma zapewniać, że DVB zaoferuje najbardziej wszechstronny i elastyczny zestaw narzędzi do dostarczania usług telewizyjnych nowej generacji, obejmujący coraz bardziej zróżnicowany rynek globalny.

Nowe kodeki wideo są ważnymi czynnikami umożliwiającymi rozszerzone doświadczenia dla transmisji i szerokopasmowego dostępu do internetu, jak 8K, a także przyspieszenie wdrażania 4K UHD.

Po zakończeniu specyfikacji, zgodnie z harmonogramem, grupa DVB-AVC przygotowuje teraz strumienie referencyjne, które implementatorzy mogą wykorzystać do weryfikacji i walidacji (V&V). Kontynuowane są także prace nad kodekiem wideo AV1, określonym przez Alliance for Open Media.

Czytaj także: Brak sygnału na wybranych kanałach. Cała Polska z DVB-T2/HEVC

AVS3: Co to jest?

AVS3, opublikowany w październiku 2021 r., jest najnowszym członkiem rodziny standardów kodowania wideo opracowanych przez chińską organizację AVS Workgroup. Wyniki przedstawione DVB wskazują, że rozwiązanie jest w stanie kodować wideo z około 40 proc. oszczędnością bitrate dla tej samej subiektywnej jakości w porównaniu do HEVC. Stawia to AVS3 wśród najbardziej wydajnych technologii kodowania wideo na świecie.

Zmieniona specyfikacja DVB-AVC zawiera cztery punkty zgodności dla AVS3, przy czym minimalnym wymogiem jest podstawowy odbiornik zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840×2160) z HDR. Trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) oraz rozdzielczości do 8K (7680×4320).

Czytaj także: Kolejna wymiana dekoderów? Nadchodzi kodek MPEG-5 LCEVC

Grupa robocza AVS została założona w 2002 r., a jej pierwsze i drugie generacje kodowania wideo były szeroko stosowane w transmisji telewizyjnej HDTV i 4K w Chinach. Rozwój standardu AVS3 rozpoczął się w grudniu 2017 r., a zakończył w marcu 2019 r. Wysoki profil, obecnie przyjęty w DVB-AVC, został sfinalizowany w sierpniu 2021 r. i opublikowany jako standard branżowy AVS (T/AI 109.2-2021).

Dołącz do dyskusji: DVB-AVC dodaje kodek AVS3

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TT
Nowe kodeki powstawały i wciąż będą powstawać. Do praktycznej implementacji AV1, VVC zy AVS3 w telewizorach, dekoderach przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej dobrych parę lat, potem jeszcze kilka kolejnych zanim ktoś praktycznie zacznie z tego korzystać w kontekście DVB-T, DVB-S czy DVB-C.
To w kontekście ewentualnych głosów "czy nie warto było zaczekać ze zmianą standardu naziemnej telewizji na nowy kodek".
odpowiedź
User
widz
Kolejna porcja elektrośmieci czeka. Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.
odpowiedź
User
TT
Nie lepiej byłoby zaprojektować odbiorniki DVB, które umożliwią wymianę w przyszłości jednego modułu, odpowiedzialnego za kodek? Ewentualnie jeszcze wymienna głowica, np. do standardu DVB-T3.


Takie rzeczy (wymienne moduły DVB-T2/DVB-S2/DVB-C2) są możliwe w przypadku profesjonalnych tunerów, przy czym taka głowica/moduł jest z reguły dużo droższy niż większość sprzedawanych chińskich tunerów do 100 zł, wiec niestety ekonomicznie nie miałoby to sensu w przypadku zwykłego Kowalskiego.

Teoretycznie mogłoby to mieć sens w przypadku droższych telewizorów, ale wymagałoby standaryzacji (aby zapewnić szeroką dostępność modułów i niskie ceny). Można by sobie np. wyobrazić moduły w postaci karty, która dodawałaby sprzętowe wsparcie dla nowych kodeków, niestety producenci telewizorów nie są czymś takim zainteresowani, gdyż każda zmiana standardu nakręca dla nich sprzedaż nowych odbiorników. Niestety eko-deklaracje (w tym chwalenie się ostatnio tzw. śladem węglowym) producentów to lipa. Z roku na rok telewizory mają krótszą żywotność. Zwłaszcza dotyczy to tzw. smart-tv, gdzie po paru latach aplikacje po prostu przestają być wspierane, a OS (najczęściej) Android przestaje otrzymywać jakiekolwiek aktualizacje, stając się zagrożeniem bezpieczeństwa dla domowej sieci lokalnej.
odpowiedź