SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polskie firmy różnych branż będą mogły pomóc Ukrainie

Problemy polskich przedsiębiorców na skutek wojny w Ukrainie dotyczą obecnie dostaw żelaza, stali, olei spożywczych - powiedziała PAP Milena Leonowicz z resortu rozwoju i technologii. Dodała, że w odbudowie tamtejszej gospodarki będą mogły pomóc firmy z różnych branż.

fot. Shutterstock.com Article

Jak powiedziała PAP Milena Leonowicz z departamentu handlu i współpracy międzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wymiana handlowa między Polską a Ukrainą była w 2021 r. na rekordowym poziomie. "Obroty handlowe wzrosły o 40 proc. w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły ponad 12,5 mld dol." - wskazała.

Odnotowano szczególnie duży wzrost importu. "Głównie były to towary takie jak rudy żelaza, stal, ale też artykuły rolno-spożywcze" - wymieniła.

Leonowicz zwróciła uwagę, że rozwijały się też bezpośrednie inwestycje polskie na Ukrainie. "Także w tym zakresie notowaliśmy duże wzrosty" - powiedziała.

Wojna będzie miała wpływ na wyniki wymiany handlowej między Polską a Ukrainą

Według niej wojna będzie miała wpływ na tegoroczne wyniki wymiany handlowej między Polską a Ukrainą. Zastrzegła jednak, że dane, którymi dysponuje resort, nie biorą jeszcze pod uwagę konsekwencji wybuchu wojny. Zostaną one uwzględnione w statystykach dopiero w najbliższych miesiącach.

"Wojna w Ukrainie oddziałuje zarówno na polski eksport, jak i import. Już teraz przedsiębiorcy zgłaszają niedogodności związane z zerwanymi łańcuchami dostaw. Dlatego już teraz szukamy na światowych rynkach możliwości zastąpienia poszczególnych produktów" - wskazała.

Leonowicz wyraziła nadzieję, że polscy przedsiębiorcy wezmą aktywny udział w odbudowie ukraińskiej gospodarki. "Obecnie przygotowywane są programy dotyczące odbudowy Ukrainy. Także w MRiT zaczęliśmy już prace koncepcyjne, których celem jest analiza możliwości włączenia polskich firm w ten proces" - poinformowała ekspertka.

W ocenie Leonowicz polscy przedsiębiorcy, wykorzystując dotychczasowe doświadczenia, będą po wojnie uczestniczyć w odbudowie m.in. ukraińskiej infrastruktury. "Polskie przedsiębiorstwa budowlane już wcześniej realizowały projekty po stronie ukraińskiej, wynikające m.in. z kredytu, jakiego nasz kraj udzielił Ukrainie w ramach pomocy wiązanej. Kredyt dotyczył infrastruktury przejść granicznych" - wyjaśniła. Dlatego, jak dodała, już wkrótce będą mogły wykorzystać to doświadczenie i łatwiej wejść na rynek ukraiński po zakończeniu wojny.

Jak wskazała, Polska, z uwagi na bliskość geograficzną i doświadczenia pomocy z ostatnich miesięcy, mogłaby też być koordynatorem międzynarodowej powojennej pomocy dla Ukrainy. Oczywiście takie działania wymagałyby porozumienia z władzami Ukrainy - przyznała.

Leonowicz zwróciła też uwagę, że mówiąc o stratach, jakie nasi przedsiębiorcy ponieśli na skutek wojny, należy oddzielić kwestie importowe od eksportowych. "Niedogodności, z jakimi zmagają się nasi przedsiębiorcy, dotyczą dostaw żelaza, stali, olei spożywczych, które w dużej ilości sprowadzali z Ukrainy" - wskazała. Dodała, że dużą pozycją eksportową naszych firm na rynek ukraiński były: wyroby przemysłu elektromaszynowego, sery i nawozy. "Wspieramy i pomagamy polskim przedsiębiorcom działającym w tych branżach" - przyznała.

Jak zauważyła Leonowicz, potrzeby Ukrainy po wojnie będą ogromne. W związku z tym "wiele naszych firm z tych branż będzie mogło pomóc Ukrainie, oferując swoje know-how i możliwości biznesowe".

Ekspertka przyznała, że obecnie zwraca się uwagę głównie na problemy z dostawami zbóż, których Ukraina jest ważnym eksporterem na rynki światowe. "W tej dziedzinie Polska jest samowystarczalna. Natomiast w zakresie artykułów spożywczych wyzwaniem, z jakim będą się mierzyć nasze firmy, są braki w dostawach oleju sojowego i słonecznikowego" - podsumowała.

Dołącz do dyskusji: Polskie firmy różnych branż będą mogły pomóc Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl