SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co czwarty Polak chce pracować na emeryturze i nie zamierza wspierać bliskich

Ok. 40% Polaków deklaruje, że źródłami ich dochodów będą emerytura oraz oszczędności, a 27% chce pracować tak długo jak to możliwe. Polacy zabezpieczają swoją przyszłość na emeryturze najczęściej przez opłacanie składek ZUS/KRUS oraz odkładanie środków w banku - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

fot. Shutterstock.com Article

Dla ponad połowy Polaków (60%) kwota, która pozwoliłaby utrzymać się na emeryturze, mieści się w przedziale pomiędzy 1000 zł a 2999 zł. Najwięcej osób deklarowało takie dochody w wieku 25-34 lat – w większości kobiety (66%).

Tylko dla 2% Polaków 1000 zł jest minimalną kwotą potrzebną do utrzymania na emeryturze, takie wynagrodzenie byłoby wystarczające dla osób w wieku 18-24 lat.

Tylko 3% Polaków będzie potrzebowało więcej środków na emeryturze niż zarabia obecnie, częściej taką odpowiedź wskazywały kobiety (4% do 3%) oraz osoby w wieku 35-44 lat. Tyle samo procent wskazało, że kwota powyżej 7000 zł jest minimalną kwotą potrzebną do utrzymania na emeryturze, częściej mężczyźni zaznaczali taki przedział (4% do 2%) i osoby w wieku 18-24 lat.

Ponad 3/4 Polaków twierdzi, że ich dochody po przejściu na emeryturę ulegną obniżeniu. Taką sytuację prognozują częściej mężczyźni, jednak z niewielką przewagą nad kobietami (79% do 77%) i osoby w wieku 45-64 lat (82%).

Tylko 13% Polaków przewiduje, że ich dochody będą takie same jak obecne zarobki (przeważają nieznacznie kobiety), a tylko 9%, że będą wyższe – tutaj nieznaczną przewagę stanowią mężczyźni.

Nieco bardziej optymistyczne podejście do emerytury mają młodsi. 60% osób w wieku 18-24 lat uważa, że ich emerytura będzie niższa niż obecne zarobki, tylko 15%, że będzie taka sama, a 25% że otrzymają wyższe wynagrodzenie.

Emerytura i oszczędności będą źródłem finansowania 35% Polaków - w większości taką formę deklarują mężczyźni i młode osoby w wieku 18-24 lat. 27% zamierza pracować zawodowo tak długo, jak to będzie możliwe, bez względu na osiągnięty wiek emerytalny. Takie plany mają osoby starsze w wieku 45-64 lat. Tyle samo osób deklaruje utrzymywać się tylko z emerytury, tylko 6% osób z oszczędności, a 3% będzie wspomagać rodzina.

25% Polaków nie planuje na emeryturze wspierać bliskich, nie oczekują też wsparcia z ich strony. Natomiast 17% zamierza wspierać finansowo swoich bliskich.

Sposoby oszczędzania pieniędzy na emeryturę są bardzo różne. Polacy najczęściej opłacają składki ZUS i KRUS, taką metodę zabezpieczenia swojej przyszłości na emeryturze zadeklarowało 41% Polaków. 26% zaczęło odkładać pieniądze w banku, 19% opłaca składki OFE. Tylko 10% odkłada pieniądze w ramach polisy ubezpieczeniowej, tyle samo inwestuje w przyszłość swoich dzieci. Tylko 6% założyło Indywidualne Konto Emerytalne lub inwestuje w nieruchomości.

Według Polaków najlepszymi sposobami oszczędzania pieniędzy na emeryturę jest odkładanie pieniędzy w banku, które wybiera 33% osób, a następnie inwestowanie w nieruchomości (26%) i opłacanie składek ZUS (18%). 20% z nas uważa, że nie ma dobrego sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy na emeryturę. Ponad 20% Polaków nie oszczędza ani nie gromadzi środków na zabezpieczenie swojej przyszłości.

Badanie "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków" zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami, metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview), na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania (z wyłączeniem osób przebywających na rencie, emeryturze lub uprawnionych do wcześniejszego przejścia na emeryturę).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak chce pracować na emeryturze i nie zamierza wspierać bliskich

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
afd
Robert Biedroń też?
5 5
odpowiedź