SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Jak Putin doszedł do władzy' w Jedynce

10 stycznia w paśmie dokumentalnym 'Widzieć i wiedzieć', Jedynka pokaże francuski dokument Tanii Rakhmanovej 'Jak Putin doszedł do władzy' - historię początków prezydentury Władimira Putina.

- Film rozpoczynają ostatnie lata prezydentury Borysa Jelcyna, kiedy coraz mniej sprawny prezydent staje się marionetką w rękach współpracowników i rodziny. W 1999 roku - u schyłku jego władzy - obowiązki premiera objął popierany przez niego sekretarz Rady Bezpieczeństwa Władimir Władimirowicz Putin. Niespełna rok później człowiek z cienia, aparatczyk średniego kalibru, były podpułkownik KGB, były zastępca mera Petersburga Anatolija Sobczaka, były zastępca szefa Zarządu Gospodarczego Kremla, Pawła Borodina, były dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa, wygrał wybory i objął urząd prezydenta Rosji. Jelcyn i jego rodzina, choć nie byli niepokojeni przez sądy i prokuratora, stracili wszelkie wpływy na Kremlu. Za to niektórzy członkowie „Familii” Jelcyna, zbyt pewni siebie, pragnący widzieć w Putinie uległego figuranta, zawiedli się srodze. Dawny protektor Putina, Borys Bierezowski, ścigany listem gończym musiał umykać z kraju. Putin już jako prezydent umacnia swoją władzę i podporządkowuje ją sobie w sposób niemal autokratyczny, podejmując często ryzykowne i niepopularne zarówno w kraju jak i na świecie przedsięwzięcia. Wybory 2004 roku potwierdziły jego silną pozycję. Władimir Putin zyskał 72 procent głosów i wygrał w pierwszej turze. Konstytucja zabrania mu ponownej elekcji. Czy bohater filmu spróbuje zmienić ustawę zasadniczą, czy też - wzorem poprzednika - wybierze i przygotuje swego następcę? Wypowiedzi osób znajdujących się w kręgach bardzo bliskich Kremlowi, przybliżają zakulisowe i oficjalne zabiegi o pozyskanie odpowiednich osób, które pomogły przeforsować kandydaturę Władimira Putina - informuje TVP.

Emisja w TVP 1, 10 stycznia, godz. 22.50

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Jak Putin doszedł do władzy' w Jedynce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl