SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jak szukać informacji w internecie?

Wyszukiwanie treści w internecie stanowi obecnie codzienną czynność wykonywaną przez każdego z nas. W praktyce jednak, wielu internautów nie potrafi efektywnie korzystać ze wszystkich narzędzi i możliwości jakie oferuje nam wyszukiwarka Google, przez co tracą mnóstwo czasu na znalezienie potrzebnej informacji - pisze Marcin Pawłowski z Clearsense.

Marcin Pawłowski

Marcin Pawłowski

Efektywne googlowanie

Podstawowym czynnikiem warunkującym dotarcie do szukanej przez nas treści jest odpowiedni sposób tworzenia zapytań. To, jak sformułujemy frazę decyduje o wynikach, jakie wyświetlą się w wyszukiwarce. Przykładowo, załóżmy, że zależy nam na znalezieniu wiersza Wisławy Szymborskiej „Chwila”. Wpisując w wyszukiwarce samo hasło Szymborska wyświetlą nam się dziesiątki tysięcy wyników, wśród których interesujący nas wiersz może się znaleźć na 20 stronie z rzędu. Warto więc skonkretyzować zapytanie, wpisując dwu, trzy lub więcej wyrazowe frazy, które zawężą wyniki do pasującej dla nas treści. Chociaż większość stron wskaże na interesującą nas autorkę, to Szymborskich w Polsce może być wiele. Dodajmy więc imię Wisława, oraz tytuł Chwila, dzięki temu, w wynikach na samym początku powinniśmy trafić na szukaną stronę. Najlepsze wyniki osiąga się poprzez wpisywanie fraz z mianowniku, ponieważ wiele stron zawiera spisy zagadnień zapisywanych właśnie w tym przypadku. W tym miejscu warto dodać, że wyszukiwarka Google nie rozróżnia wielkich i małych liter, dlatego nie musimy tracić czasu na wciskanie dodatkowych klawiszy. Hasło Wisława Szymborska będzie dla wyszukiwarki równoznaczne z wisława szymborska.

Oprócz właściwego sformułowania zapytania w wyszukiwarce warto skorzystać z operatorów, czyli znaków ułatwiających sposób kategoryzowania wyszukiwanej treści. Do najważniejszych należą:

Cudzysłowy - jeżeli zależy nam na znalezieniu konkretnego ciągu słów, np. fragmentu wiersza lub piosenki, wpisując go w wyszukiwarce Google nie trafimy od razu na szukaną przez nas treść. Dzieję się tak, ponieważ wyszukiwarka traktuje wpisane przez nas słowa jako oddzielne wyrazy, które mają po prostu występować razem na jednej stronie. Wpisując w wyszukiwarkę fragment wiersza
„Chwila” - Trawa, kwiatuszki w trawie, wyszukiwarka na pierwszym miejscu pokaże nam mnóstwo wyników ze stron poświęconych tematyce ogrodnictwa. Rozwiązaniem dla tego problemu jest zamknięcie ciągu wyrazów w cudzysłów, wyszukiwanie „Trawa, kwiatuszki w trawie” zaprowadzi nas do szukanego wiersza, co więcej, zawęzi liczbę wyświetlanych stron.
Plus i minus - często podczas wyszukiwania spotykamy się z wynikami, które generują dodatkowe strony wydłużając czas naszego dotarcia do szukanej informacji. Tutaj z pomocą przychodzą znaki + i -. Operatory plus i minus służą do oznaczania danego słowa jako konieczne lub wykluczające wynik wyszukiwania. Stawiając znak + przed słowem we wpisanej frazie mówimy wyszukiwarce, że jest zwrot konieczny do uwzględnienia w wynikach wyszukiwania. Jeżeli natomiast zastosujemy znak – przed słowem wpisanym we frazie przekażemy informację, żeby wyszukiwarka nie pokazywała nam wyników zawierających to słowo. Jeżeli zależy nam na znalezieniu wiersza „Chwila”, ale nie chcemy znaleźć całego tomiku Szymborskiej pod tym samym tytułem wpiszmy w wyszukiwarce frazę wisława szymborska + wiersz chwila – tomik.
AND i NOT - operatory AND i NOT pełnią tę samą funkcję co znaki plus i minus przed słowami we wpisanej frazie. Jeżeli chcemy przy wyszukiwaniu wiersza chwila znaleźć wyłącznie jego treść możemy odrzucić przykładowo wszystkie oferty zakupu wiersza, a właściwie tomiku, w księgarni wykluczając za pomocą operatora NOT. W takim przypadku należałoby wpisać frazę: wisława szymborska AND wiersz NOT księgarnia.
Wybrana strona - czasem chcemy znaleźć konkretną informację na wybranej stronie internetowej, wtedy wyszukiwaną frazę należy zakończyć słowem site: a następnie bez oddzielenia spacją podajemy adres lub nazwę strony. Taka opcja mogłaby się nam przydać w sytuacji gdy interesują nas informacje o wierszu dostępne w Wikipedii, a nie jego treść. W takiej sytuacji można posłużyć się frazą: wisława szymborska wiersz chwila site:wikipedia.
Typ pliku - inną godną uwagi opcją oferowaną przez wyszukiwarkę Google jest możliwość zawężenia wyników wyszukiwania jedynie do określonego formatu pliku. Jest to szczególnie przydatne przy wyszukiwaniu e-booków, które dostępne są w różnych formatach uzależnionych od czytnika, z którego korzystamy. Załóżmy, że chcemy odnaleźć wiersz Wisławy Szymborskiej „Chwila” w formacie PDF, ponieważ nasz czytników e-booków obsługuje właśnie ten format. Wtedy najskuteczniej dotrzemy do właściwego wyniku wyszukiwania wpisując frazę: wisława szymborska chwila filetype:pdf

Narzędzia Google dla „ukrytego interenetu”

Poprawne wyszukiwanie nie jest jedyną metodą na odnalezienie właściwych źródeł informacji. Google wśród swoich dodatkowych narzędzi udostępnia kilka ciekawych wyszukiwarek nakierowanych na określony rodzaj informacji. Do najciekawszych z nich należą:

Google Book Search – jest to wyszukiwarka książek oparta na technologii rozpoznawania tekstu w zeskanowanym dokumencie. Dzięki tej wyszukiwarce mamy dostęp do literatury zgromadzonej z cyfrowej postaci z największych bibliotek i księgarni na świecie. Chociaż wiele z nich ma udostępnioną jedynie okładkę i stronę tytułową w zbiorze znajdziemy mnóstwo książek, które możemy przeczytać w całości.
Google Blog Search – to wyszukiwarka treści udostępnianej na blogach z całego świata oparta na technologii kanału RSS i Atom. Dzięki temu narzędziu możemy mieć dostęp do zupełnie nowych źródeł informacji, na które rzadko kiedy trafiamy poprzez tradycyjną wyszukiwarkę.
Google Scholar – jest darmową wyszukiwarką przeznaczoną do odnajdywania publikacji naukowych opublikowanych przez wydawnictwa w specjalistycznych czasopismach z każdej dziedziny wiedzy. W przeciwieństwie do tradycyjnych wyszukiwarek, wyniki Google Scholar są uzależnione od specjalnego algorytmu uwzględniającego kilka różnych czynników jak np. licznik cytatów, istotność publikacji czy jej data.
Google News – wyszukiwarka informacyjna Google udostępniająca wyniki wyszukiwania treści z kategorii „wiadomości”. Jest to narzędzie, dzięki któremu użytkownicy mają wygodny dostęp do wiadomości z niemal wszystkich portali i serwisów informacyjnych, zgromadzonych w jednym miejscu.

Właściwe wykorzystywanie oferowanych przez wyszukiwarkę narzędzi pozwoli nie tylko na odpowiednie dopasowanie wyników zapytania do odpowiedniej właśnie dla nas treści, ale pozwoli zaoszczędzić czas, jaki spędzamy na przeszukiwaniu sieci. Odpowiednie wykorzystywanie operatorów językowych w połączeniu z przeszukiwaniem różnych źródeł wprowadzi zupełnie nową jakość dla naszej codziennej pracy przy komputerze.


Marcin Pawłowski, kierownik marki agencji interaktywnej Clearsense

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jak szukać informacji w internecie?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cezzy
Drogi autorze - widzę ze nie zauważyłeś ze znak + w Google od dawna znaczy zupełnie coś innego i nie służy do wyszukiwania. Zamienił go cudzysłów.
Warto było przed napisaniem artykułu sprawdzić jak działa Google i nie wprowadzać czytelników w błąd cytując stary help Google.
12 8
odpowiedź
User
user
no faktycznie bez szału, lans na nieaktualnych danych ... słabo słabo
9 9
odpowiedź