SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak ukraińska firma IT walczy z rosyjską propagandą. Ile to kosztuje?

Odważni ukraińscy żołnierze bronią państwa przed rosyjskim złem. Ale za obrońców kraju można również uznać wszystkich innych obywateli, którzy nadal pracują, pomagają ludziom, opierają się frontowi informacyjnemu i rozpowszechniają prawdę o wojnie. Zespół platformy Ringostat opisuje portalowi Wirtualnemedia.pl, jak pomaga swojemu krajowi w godzinie ciężkiej próby.

fot. Shutterstock.comArticle

Ringostat to platforma do śledzenia połączeń, telefonii i kompleksowej analizy. Pomaga firmom optymalizować marketing, budować efektywną komunikację i zwiększać sprzedaż.

Firma działa na rynku od 2013 roku. Przed wojną biznes odnosił sukcesy - Ringostat była jedną z dwóch najpopularniejszych platform informatycznych w swojej branży. To właśnie pomaga zespołowi teraz nie tylko utrzymać się na powierzchni, ale także walczyć na froncie cybernetycznym ― dysponuje rezerwami finansowymi, potrzebnymi do kontynuowania działalności, ale na polu walki z propagandą wroga.

Czym zajmuje się Ringostat

Ringostat jest częścią dużej grupy firm Netpeak Group. W skład grupy wchodzą dwie agencje marketingu cyfrowego, grupa firm produktowych IT, uczelnia internetowa, agencja marketingu wydarzeń i kilka projektów społecznych.

Od pierwszych dni wojny pracownicy Netpeak Group przyłączyli się do informacyjnego oporu kierowanego przez Michaiła Fiodorowa, szefa Ministerstwa Transformacji Cyfrowej. Dzięki naszej wirtualnej telefonii możemy informować obywateli Rosji o rzeczywistym stanie rzeczy. Ale nie możemy podać szczegółów.

- Chętnie opowiedziałbym o szczegółach i podzielił się różnymi sprawami. Jednak działania informacyjne (zwłaszcza militarne) są znacznie łatwiejsze do zablokowania, gdy w pełni wiadomo, gdzie i jakimi narzędziami są prowadzone. I odwrotnie, im mniej informacji, tym trudniej - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Olexander Ruban, dyrektor wykonawczy Ringostat. - Codziennie firma otrzymuje informację zwrotną i monitoruje skuteczność naszych działań. Mogę powiedzieć, że MAU (miesięcznie aktywnych użytkowników) tego projektu wynosi 15 milionów użytkowników - zdradza menadżer.


"Time" napisał artykuł o walce ukraińskiego cyberfrontu, na którego czele stoi minister Michaił Fiodorow

Większość pracowników Ringostat dołączyła do sił cybernetycznych od pierwszych dni wojny. Wraz z innymi ukraińskimi zespołami znajduj i neutralizuj fałszywe pseudoukraińskie strony stworzone w celu dezinformowania Ukraińców i obcokrajowców.

- Narzekamy na kanały YouTube i Telegram, które publikują rosyjską propagandę i zniekształcają fakty dotyczące wojny. Wszyscy słyszeliśmy, jakie kłamstwa piszą rosyjskie media. Czasami jest to zabawne, ale częściej przerażające, ponieważ wielu ludzi w kraju agresora w to wierzy. - opisują naszej redakcji pracownicy Ringostat .Dlatego zespół wchodzi z trollami w dialogi, pisze komentarze i linkuje do prawdziwych artykułów.

- Mamy zespół 100 osób monitorujących negatywne komentarze na temat wojny na Ukrainie w anglojęzycznych mediach społecznościowych. Odpowiadamy, dostarczając prawdziwe informacje z wiarygodnych źródeł. Do tej pory grupa pozostawiła ponad 2000 komentarzy. Apelujemy również do potężnych marek firm, które nadal działają w Rosji, sponsorując agresję militarną. Zespół współpracował z 15 firmami m.in. Nestle, Danone, L'Oreal i innymi - opowiada portalowi Wirtualnemedia.pl Egor Demyankov, dyrektor operacyjny agencji Netpeak

To jest prawdziwe pole bitwy. Kraj-agresor inwestuje dużo pieniędzy i wysiłku w propagandę i tworzenie podróbek. A mieszkańcy Rosji na ogół nie potrafią krytycznie odbierać informacji - uważa nasz rozmówca.

Milion dolarów na walkę z rosyjską propagandą

Na walkę z rosyjską propagandą wydano już około 1 miliona dolarów, które zainwestowano w reklamę na portalach społecznościowych, popularnych serwisach i platformach wśród Rosjan. W ten sposób użytkownicy z Rosji mogą zobaczyć prawdziwe informacje o tym, co dzieje się na Ukrainie. Firma osiągnęła już następujące wyniki:


Jest to połączenie, które odbywa się przez Internet — zgodnie z tzw. protokołem SIP. Aby dzwonić za pomocą wirtualnej telefonii wystarczy zainstalować usługę podobną do Ringostat, mieć dostęp do Internetu oraz słuchawki z mikrofonem. Dzięki temu możesz dzwonić do klientów z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest Internet, bez kupowania dodatkowego sprzętu.

Ringostat zapewnia bezpłatną telefonię wszystkim, którzy w ten czy inny sposób bronią kraju: organizacjom ochotniczym, klinikom, jednostkom Sił Zbrojnych i Obrony Terytorialnej.

Do tej pory do firmy zwróciło się do już sześć takich organizacji. Wśród nich są fundacje charytatywne zbierające pieniądze dla dotkniętych wojną Ukraińców, wolontariusze, a nawet organizacja religijna niosąca pomoc humanitarną.

Ringostat podłącza dla nich wirtualną centralę PBX, aby mogli wykonywać i odbierać połączenia, niezależnie od lokalizacji. Dzięki Ringostat mogą na czas otrzymywać zapytania od ofiar i negocjować z tymi, którzy chcą udzielić pomocy finansowej lub technicznej.

Premia na koncie na potrzeby komunikacji telefonicznej dla ukraińskiego biznesu
Firma zdecydowała się również wesprzeć ukraiński biznes. Przedsiębiorcom, którzy podłączą nasze produkty, oferuje bonusowe środki na połączenie telefoniczne lub inne nasze produkty IT. Dzięki temu mogą zaoszczędzić pieniądze na innych ważnych obszarach pracy.

Teraz podłączyła już darmowe połączenie dla 10 projektów charytatywnych z Ukrainy. Są to organizacje, które zbierają darowizny i pomoc humanitarną, pomagają w ewakuacji i przesiedleniu przesiedleńców. Wśród nich są nawet stowarzyszenia religijne, które pomagają dotkniętym wojną Ukraińcom. Na takich stronach każdy może nie tylko udzielić pomocy, ale także zostawić prośbę o pomoc.

Jeden z projektów, do którego Ringostat dostarczył telefonię

Jak wojna wpłynęła na ukraiński biznes. Jak firmy radzą sobie w warunkach wojennych

Biuro Ringostat w Odesie w którym większość zespołu Ringostat pracowała przed wojną

Na początku wojny większość pracowników Ringostat opuściła domy w Kijowie, Odessie i Czerkasach. Ewakuowali się do bezpiecznych miast Ukrainy lub przekraczali granicę. Na przykład dyrektor wykonawczy agencji wraz z rodziną przeniósł się na zachodnią Ukrainę. Innym pracownikom udało się wyjechać do Polski, Francji, Mołdawii i innych krajów. Ale gdy tylko wszyscy osiedlili się w nowych miejscach, zespół szybko wrócił do pracy. Nadal pracuje online. Do komunikacji z klientami wykorzystuje własny produkt ― telefonię wirtualną, więc do działania potrzebuje jedynie Internetu i laptopów.

Dyrektor wykonawczy platformy Ringostat Alexander Ruban w nowym miejscu pracy

Pracownicy Ringostat kontynuują pracę w tymczasowym zakwaterowaniu

Oczywiście wraz z wybuchem wojny biznes bardzo ucierpiał, ale nie zaprzestał działalności. Firma natychmiast po napaści rosyjskiej przestała świadczyć usługi klientom z kraju agresora. Na szczęście 75% zysków zawsze przynosili im ukraińscy klienci. Większość z nich próbuje teraz wrócić do pracy, a to wymaga komunikacji telefonicznej i analityki reklamowej. W związku z tym rośnie popyt na produkty IT oferowane przez firmę.

W dalszym ciągu Ringostat obsługuje klientów, wspierając biznes na Ukrainie, jak również poszukuje nowych ― wchodzenie na rynki zagraniczne, w tym rynek polski.

Pomoc armii, ewakuacje, pomoc zwierzętom

Armia ukraińska walczy z wrogiem, który znacznie przewyższa go liczebnie. Naszych żołnierzy jest mniej, ale są wytrwali i natchnieni. Niezwykle ważne jest dla nas, aby nasze wojsko było zaopatrzone w żywność i sprzęt. Dlatego Grupa Netpeak regularnie alokuje środki dla wojska, jednak podobnie jak wiele innych ukraińskich firm i zwykłych obywateli.

Na przykład na początku wojny nasza grupa firm dostarczała dwóm kompaniom wojskowym żywność i sprzęt, a drugiej amunicję taktyczną. Dostarczyliśmy naszym obrońcom i jednostkom obrony terytorialnej trzy ciężarówki z żywnością, 2500 litrów wody i dwa generatory. Zebraliśmy również niezbędny sprzęt dla naszej obrony terytorialnej do wyposażenia punktów kontrolnych. I nadal zapewniamy inne niezbędne wsparcie.


Pomoc Ringostat przekazana jednostkom obrony terytorialnej

Na początku wojny wielu naszych pracowników i ich rodzin przebywało w niebezpiecznych regionach Ukrainy. Dlatego Grupa Netpeak ewakuowała autobusem pracowników i ich rodziny. Tak więc ponad 130 osób mogło opuścić gorące miejsca w kraju.

Oczywiście pomoc transportową otrzymali nie tylko pracownicy firm – w szczególności wyprowadzono z centrum onkologii 28 dzieci. Zespół nadal ewakuuje osoby, korzystając z bazy sprawdzonych przewoźników i własnych pojazdów Grupy Netpeak.

Transport służy również dostarczaniu żywności osobom ubogim i starszym, a także tym, którzy z różnych powodów nie mogą o siebie zadbać.

Zespół Ringostat starał się ratować mieszkańców okupowanych terytoriów, nawet jeśli personel nie mógł tam dotrzeć osobiście. Na początku wojny SMS-y Ringostat pomogły 4500 osobom dostać się do autobusów ewakuacyjnych w Buczy, Hostomelu i Irpeniu.

Grupa Netpeak nie zapomina o wolontariuszach. Koledzy dostarczyli niezbędne lekarstwa i żywność do siedmiu szpitali, szpitali położniczych i ośrodków wolontariatu.


Żywność przeniesiona do regionalnego centrum okołoporodowego w Odessie

Przedstawicielstwo Netpeak Group w Bułgarii otworzyło Centrum Otwartych Drzwi. Teren partnera edukacyjnego Software University o powierzchni 3000 metrów kwadratowych jest również wykorzystywany do celów wolontariatu. Codziennie pracuje tam około 30 wolontariuszy. Centrum zbiera pomoc humanitarną, ewakuuje i tymczasowo przyjmuje obywateli Ukrainy, świadczy pomoc administracyjną, prawną i psychologiczną. Do tej pory centrum wsparło już 6 tys. Ukraińców.

W Ukrainie Istnieje bolesny problem porzuconych zwierząt. Uciekając ze swoich domów, ludzie po prostu zostawili lub wypuszczali swoje zwierzęta, mając nadzieję, że zwierzęta same się nakarmią. Często właściciele zostawili króliki, koty i psy na stacjach ― trudno było wsiąść do zatłoczonego pociągu z klatką lub skrzynią transportową.

W czasie wojny zespołowi Ringostat udało się odnaleźć właścicieli 35 porzuconych zwierząt. Zespół zaopatrywał też w żywność kilka schronisk dla zwierząt, a także właścicieli kilku psów i obrońców praw zwierząt. Przykładowo miesiąc temu dostarczono ciężarówkę z 20 tonami karmy dla zwierząt, która została skierowana do schroniska Nikołajewa.

Tekst: Olga Feoktistova, Ringostat

Dołącz do dyskusji: Jak ukraińska firma IT walczy z rosyjską propagandą. Ile to kosztuje?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl