SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Firmy boją się upominać o płatności z obawy przed utratą kontraktów

W razie kłopotów z płatnością od kontrahenta, tylko jedna na 9 firm upomina się o płatność. Pozostałe - w imię dobrych relacji - wolą czekać na przelew, by nie utracić kontraktu.

fot. Shutterstock.com Article

Jedynie co piąty przedsiębiorca, który domagał się zapłaty na czas przyznaje, że skończyło się to dla niego utratą znaczących kontraktów. O takich konsekwencjach dochodzenia opóźnionych płatności, informują przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające do 9 osób. Jednak większość przedsiębiorstw – aż 78 proc. - nie straciło przyszłych transakcji w związku z tym, że dochodziło swoich należności -  wynika z badania, przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie BIG InfoMonitor.

Natomiast tylko 10,8 proc. ankietowanych podało, że działania związane z odzyskaniem należności podejmuje od razu, nawet jeśli miałoby to popsuć kontakty z klientem.

Trudności z płatnościami firmy w związku z opóźnieniami klientów

Opóźnienia dla połowy firm skutkują trudnościami – w większości przeterminowane faktury uniemożliwiają regulowanie zobowiązań, mają wpływ na obniżanie zysków, ograniczenie inwestycji i utrudniają rozwój.

Trudności w regulowaniu opłat typu ZUS i podatki, z powodu opóźnionych płatności, najczęściej zdarzają się przedsiębiorstwom z segmentu usług i handlu. To właśnie wśród przedstawicieli tych branż największy jest odsetek tych, którzy deklarują, że w imię dobrej relacji są skłonni biernie czekać na opóźnioną płatność. Przy czym firmy handlowe taką praktykę stosują zazwyczaj wobec niektórych kontrahentów, a usługowe wobec większości.

Przedsiębiorcy dostrzegają negatywny wpływ opóźnionych płatności także w kontekście pozyskiwania nowych klientów i utrzymania wiarygodności finansowej. Mimo to, lęk o relacja sprawia, że rezygnują oni nawet z takich rozwiązań jak – możliwość naliczenia odsetek karnych po upływie 30 dni od wymagania zapłaty za wystawioną fakturę.

Do tej pory do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wpisanych zostało 224 638 firm, a ich zaległości dochodzą do 4,3 mld zł.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Firmy boją się upominać o płatności z obawy przed utratą kontraktów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl