SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Usunąć stronę z Google? To możliwe. Podpowiadamy jak to zrobić

Właściciele stron internetowych mają możliwość kontrolowania ich widoczność w wyszukiwarce Google. Mogą też usunąć ją z wyników pojawiających się na platformie. Jak to zrobić? Kamila Lenartowicz, SEO manager w Kamikaze Altavia Group podaje w poradniku dla Wirtualnemedia.pl metody skutecznego postępowania w tej sprawie.

Article

Usuwanie strony z wyszukiwarki to zabieg, który może być stosowany zarówno przez specjalistów SEO, jak i właścicieli witryny. Warto podkreślić, że usuwanie strony z wyszukiwarki nie oznacza jej zniknięcia z internetu. Adres URL wyindeksowany z Google nadal będzie dostępny dla użytkowników, jeśli ci wpiszą go bezpośrednio w pasku lub znajdą do niej odnośnik na innej domenie.

Strony usuwa się z indeksu Google np. jeżeli ich zawartość jest niskiej jakości, albo jest duplikatem. Warto pilnować, by w domenie były tylko wartościowe i działające podstrony, i co jakiś czas sprawdzać zaindeksowane adresy URL. Nie o wszystkich musimy nawet wiedzieć. W tym celu przydatna staje się komenda site:adresdomeny.pl.

Czytaj także: Google TV czy Android TV? Nowy system operacyjny za około 300 zł

„Usunięcia” w Google Search Console

Jak zatem tymczasowo usunąć niepotrzebne podstrony z wyszukiwarki? Sposobów jest kilka. Jeśli mamy dostęp do Google Search Console i zweryfikowaną domenę, to jest to najłatwiejsza metoda. Po lewej stronie w panelu znajdziemy zakładkę „Usunięcia” i w nią powinniśmy wejść.

Następnie klikamy przycisk „Nowa prośba” i pojawi nam się okno z kilkoma opcjami do wyboru:

  • Tymczasowe usunięcie adresu URL
  •  Usunięcie adresu URL z pamięci podręcznej

Które dodatkowo mają dwa identyczne warianty:

  • Usuń tylko ten URL
  • Usuń wszystkie URL-e z tym prefiksem
  • W zależności od tego, czy chcemy usunąć pojedynczy adres URL, czy np. daną sekcję, bądź kategorię, wybieramy „tymczasowe usunięcie adresu URL” i interesujący nas wariant.

Jest to dobra opcja w sytuacji, w której na szybko chcemy usunąć dany link z wyszukiwarki Google. Kilka kliknięć i bez pomocy dewelopera jesteśmy w stanie to wykonać.

Ważne: Usunięcia w Google Search Console działają przez okres ok. 6 miesięcy, nie na stałe.

Blokada w pliku robots.txt

Plik robots.txt to wskazówka dla robotów Google. Umieszczane tam dyrektywy precyzują jakie zasoby mogą odwiedzać, a jakich wręcz przeciwnie. By zablokować robotom dostęp do całej strony należy w pliku robots.txt umieścić zapis:

  • User-agent: *
  • Disallow: /

Można zablokować dostęp tylko do wybranych sekcji serwisu, wtedy zapis przykładowo wyglądałby następująco:

  • User-agent: *
  • Disallow: /wp-admin/

Metatagi “noidex”, “nofollow”

Kolejną metodą służącą usunięciu strony z wyszukiwarki Google jest skorzystanie z meta tagu „noindex”. Umieszczony w sekcji informuje roboty o nieindeksowaniu zasobu.

Przeciwieństwem tego tagu jest „index”, czyli zgoda na indeksowanie zawartości strony. Często obu tagom towarzyszy również drugi: „follow” lub „nofollow”.

Czytaj także: Alphabet z 20,6 mld dolarów kwartalnego zysku. Wpływy reklamowe Google 32 proc. w górę

Jak je rozumieć? „Follow” będzie oznaczać, że robot może podążać dalej za linkami. „Nofollow” - wręcz przeciwnie. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, czy wyindeksować konkretne sekcje, adresy URL czy cały serwis, wykorzystujemy różne kombinacje wymienionych tagów. By wyindeksować cały serwis zastosujemy „noindex” i „nofollow”, i będzie to w kodzie wyglądało następująco: .

 

Dołącz do dyskusji: Usunąć stronę z Google? To możliwe. Podpowiadamy jak to zrobić

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl