SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google z większymi możliwościami usuwania danych z wyszukiwarki. Na liście zdjęcia dokumentów tożsamości i adres zamieszkania

Google rozszerzył zakres poufnych danych, które mogą zostać usunięte z najpopularniejszej wyszukiwarki w internecie. Teraz będzie można wnioskować o ukrycie w wyszukiwaniach informacji w postaci zdjęć osobistych dokumentów, adresu zamieszkania, numeru telefonu czy danych logowania do usług internetowych. Dodatkowe opcje mają chronić internautów przed prześladowaniami i stalkingiem

fot. Shutterstock.comArticle

Google od wielu lat oferuje procedurę, która pozwala internautom na wnioskowanie o usunięcie z wyników wyszukiwarki prowadzonej przez koncern linków kierujących do poufnych, osobistych informacji, takich jak numery kont bankowych, dane medyczne  czy (w wypadku Polski) numery PESEL.

Czytaj także: Sekcja Bezpieczeństwo danych w Google Play. Nowe obowiązki dla deweloperów

Więcej ochrony

Teraz Google poinformował, że rozszerza listę danych, na podstawie których można ubiegać się o usunięcie wyników z wyszukiwarki. Wyjaśniła to we wpisie na blogu Michelle Chang, szefowa ds. polityki globalnej w segmencie wyszukiwania Google.

- Prywatność i bezpieczeństwo w sieci idą ze sobą w parze - zaznacza Michelle Chang. -  Gdy korzystasz z internetu ważne jest, abyś miał kontrolę nad tym, w jaki sposób Twoje wrażliwe i osobiste informacje mogą zostać znalezione. W wyszukiwarce Google mamy już zestaw zasad, które pozwalają użytkownikom żądać usunięcia pewnych treści z wyszukiwarki, ze szczególnym uwzględnieniem informacji bardzo osobistych, które - jeśli zostaną upublicznione - mogą wyrządzić ludziom bezpośrednią krzywdę. Jednak internet stale się rozwija - informacje pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach i są wykorzystywane na nowe sposoby - dlatego nasze zasady i zabezpieczenia również muszą się zmieniać.

Google zaznacza, że otwarty dostęp do informacji jest kluczowym celem wyszukiwarki, ale jest nim również udostępnienie użytkownikom narzędzi, których potrzebują, aby chronić siebie i zachować poufne informacje umożliwiające identyfikację osób. Dlatego też koncern zaktualizował zasady, aby pomóc użytkownikom w przejęciu większej kontroli nad ich obecnością w wyszukiwarce.

Zgodnie z nowymi zasadami, użytkownicy mogą teraz żądać usunięcia dodatkowych typów informacji, gdy znajdą je w wynikach wyszukiwania, w tym osobistych danych kontaktowych, takich jak numer telefonu, adres e-mail lub adres fizyczny. Reguły umożliwiają także usuwanie innych informacji, które mogą stanowić ryzyko kradzieży tożsamości, takich jak poufne dane logowania, gdy pojawią się one w wyszukiwarce.

- Dostępność osobistych danych kontaktowych w internecie może być szokująca i wykorzystana w szkodliwy sposób, w tym do niechcianego bezpośredniego kontaktu lub nawet wyrządzenia krzywdy fizycznej - zaznacza Chang. - W związku z tym ludzie informują nas, że w niektórych przypadkach chcieliby mieć możliwość usunięcia tego typu informacji z usługi wyszukiwania.

W nowych regulacjach z wyników wyszukiwania, oprócz poprzednich, mogą zostać usunięte informacje na temat:

  • Obrazów dokumentów tożsamości
  • Osobistych danych kontaktowych (adresy, numery telefonów i adresy e-mail)
  • Poufnych danych logowania

Google zaznacza, ze wniosek o usunięcie danych może być skuteczny tylko wtedy, gdy informacje są aktualne, oraz gdy użytkownik może wykazać np. otrzymywanie gróźb, które narażają go na realne niebezpieczeństwo.

Jak zaznacza firma należy pamiętać, że usunięcie treści z wyszukiwarki Google nie spowoduje zniknięcia jej z internetu, dlatego można skontaktować się bezpośrednio z odpowiednią witryną hostingową.

Procedura postępowania

Wniosek o usunięcie danych można złożyć za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej. Co się stanie później? Google wyjaśnia:

  • Otrzymasz automatyczną wiadomość e-mail z potwierdzeniem. Potwierdza ono, że otrzymaliśmy wniosek.
  • Rozpatrujemy wniosek. Każdy wniosek jest oceniany na podstawie czynników obejmujących wymagania.
  • W razie potrzeby zbieramy więcej danych. W niektórych przypadkach możemy poprosić o dodatkowe informacje. Jeśli wniosek nie zawiera wystarczających informacji do oceny, na przykład brakujące adresy URL, udostępnimy szczegółowe instrukcje i poprosimy o ponowne przesłanie wniosku.
  • Otrzymasz powiadomienie o wszelkich podjętych działaniach.
  • Jeśli okaże się, że przesłane adresy URL mieszczą się w zakresie naszych zasad, zostaną one usunięte dla wszystkich zapytań lub zostaną usunięte tylko z wyników wyszukiwania, w których zapytanie zawiera imię i nazwisko skarżącego lub inne podane identyfikatory, takie jak pseudonimy.
  • Jeśli wniosek nie spełnia wymogów usunięcia, załączamy również krótkie wyjaśnienie. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, a później uzyskasz dodatkowe materiały na poparcie swojej tezy, możesz złożyć wniosek ponownie.

Czytaj także: Właściciel Google z wpływami i zyskiem poniżej prognoz, chce skupić akcje za 70 mld dolarów

Właściciel Google z wpływami i zyskiem poniżej prognoz

W pierwszym kwartale br. przychody koncernu Alphabet (właściciela m.in. Google’a i YouTube’a) zwiększyły się rok do roku o 22,9 proc. do 68,01 mld dolarów, a zysk netto zmalał z 17,93 do 16,44 mld dolarów. Firma zapowiedziała, że przeznaczy do 70 mld dolarów na skup swoich akcji.

Dołącz do dyskusji: Google z większymi możliwościami usuwania danych z wyszukiwarki. Na liście zdjęcia dokumentów tożsamości i adres zamieszkania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl