SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Każdy może nadawać jako radio FM. UKE tłumaczy procedurę

Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomniał, że zainteresowane podmioty mogą ubiegać się o pozwolenie na emisję okazjonalną w zakresie UKF-FM. Nie mogą one trwać dłużej niż 30 dni.

Odbiorniki radiowe w sklepie ze sprzętem elektronicznymArticle

UKE poinformował o możliwości nadawania okazjonalnego na swoich stronach internetowych.

- Prezes UKE, w drodze decyzji, na wniosek zainteresowanego podmiotu, może dopuścić czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni (art. 144a ustawy Prawo telekomunikacyjne) - wyjaśnił Urząd.

Skorzystanie z tej procedury, nie wymaga uzyskania koncesji ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- W postępowaniach prowadzonych w sprawach dotyczących pozwoleń radiowych, rezerwacji częstotliwości oraz czasowego używania urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji, o którym mowa w art. 144a ustawy Prawo telekomunikacyjne, Prezes UKE może zawiadamiać strony o decyzjach i innych czynnościach poprzez obwieszczenie na stronie podmiotowej BIP UKE, jeżeli strona wystąpiła albo wyraziła zgodę na takie jej zawiadamianie. Doręczenie pisma uważa się za dokonane z dniem opublikowania na stronie podmiotowej BIP UKE obwieszczenia – poinformował UKE.

Okolicznościowe emisje m.in. Świadków Jehowy

Wniosek o emisję okazjonalną można złożyć za pośrednictwem strony internetowej UKE. Trzeba do niego dołączyć dowód zapłaty.

- Wydanie takiej decyzji to 82 zł opłaty skarbowej plus koszt użytkowania częstotliwości wynikający z rozporządzenia. O takie czasowe pozwolenie może starać się każdy, nie jest do tego potrzebna zgoda KRRiT - informował niedawno Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

W ostatnich tygodniach Urząd Komunikacji Elektronicznej wydawał kilkanaście zezwoleń na emisje okazjonalne Świadków Jehowy w analogowym zakresie FM, stosowanym przez najpopularniejsze stacje radiowe. Zezwolenia wydawane przez UKE Świadkom Jehowy dotyczą Kielc (94,2 FM), Krosna (91,4 FM), Łodzi (94,9 FM), Olecka (96,2 FM), Lublina (92,5 FM), Sosnowca (104,4 FM), Zgorzelca (97,1 FM), Warszawy (95,2 FM), Stęszewa (95,1 FM), Malborka (90,9 FM), Mostów (91,1 FM) i Skarbimierza (107,1 FM). ERP (moc nadajnika) to przeważnie 0,00100 kW.

Dla porównania, stacje lokalne z zasięgiem miejskim mają moc 0,100 kW, a adresowane do całego regionu ogólnopolskie rozgłośnie nawet 120 kW.

Zasięg takich transmisji nie powinien być większy niż kilkadziesiąt-kilkaset metrów, choć są transmitery FM, które radzą sobie lepiej. Umieszczenie nadajnika na dachu wieżowca też może poprawić zasięg. Z decyzji UKE wynika, że emisje mają być prowadzone na terenie zborów, centrów konferencyjnych i kongresowych. Część pozwoleń ma obowiązywać jeden dzień, inne kilka tygodni.

Niekiedy pozwolenia okazjonalne otrzymują centra handlowe. Służą nagłośnieniu na przykład podczas festynów i pikników. Na podobnej zasadzie działają też kina samochodowe. Dzięki emisji na falach FM, widzowie mogą odtwarzać dźwięk za pomocą radioodbiorników w swoich autach.

Od stacji okolicznościowej do regularnej

Co jakiś czas w Pyrzycach na częstotliwości 91,1 FM można słuchać Radia Pyrzyce. Stoi za nim Ryszard Tański, twórca Radia Lipiany, które działało do niedawna jako Radio Plus Lipiany. Okolicznościowe Radio Pyrzyce po raz pierwszy pojawiło się podczas pandemii koronawirusa. Ostatnio działało w czasie świąt Bożego Narodzenia, a z wykazu UKE wynika, że ma nadawać też między 30 marca a 17 kwietnia.

Dzięki decyzji UKE w Łodzi w grudniu na częstotliwości 90,8 FM można było z kolei słuchać Radia Lutnia, tworzonego przez zespół Teatru Muzycznego. W Katowicach co roku na 96,9 FM pojawia się natomiast Studenckie Studio Radiowe Egida, którego emisja towarzyszy Śląskiemu Festiwalowi Nauki. W 2017 roku Radio Radom działało przez kilka miesięcy jako okolicznościowe. W 2019 roku otrzymało regularną koncesję od KRRiT (87,7 FM). Podobnie wygląda historia Radia Sudety 24. Od 2017 do 2019 nadawała jako stacja okolicznościowa dzięki wydawanym co miesiąc pozwoleniom. W 2020 roku stacja otrzymała koncesję (101,7 FM).

Dołącz do dyskusji: Każdy może nadawać jako radio FM. UKE tłumaczy procedurę

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BBe
Tylko czekać kiedy ogólnopolskie stacje otworzą okolicznościowe lokalne radyjka na wzór internetowych "warszawskich paplarni", gdzie będą mówić całą dobę o polityce i sprzedawać konkursy.
odpowiedź
User
753
Każdy oprócz 357.
odpowiedź
User
Paweł
Ta z 1W ERP, to se możesz plac kościelny doświetlić.
odpowiedź