SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mastodon zyskuje po przejęciu Twittera przez Elona Muska

230 tys. nowych użytkowników dołączyło do sieci społecznościowej Mastodon w ciągu tygodnia, tuż po tym jak rządy w Twitterze objął Elon Musk. Serwis stawia na prywatność, jest zdecentralizowany, nie ma na nim reklam ani algorytmów szeregujących treści.

Article

Przejęcie jednego z największych portali społecznościowych na świecie przez Elona Muska spowodowało, że część użytkowników zaczęła szukać alternatywnej platformy. Miliarder szybko zaczął wprowadzać na Twitterze nowe porządki: wprowadził płatną subskrypcję dla zweryfikowanych kont i zapowiedział bany za udawanie innych osób. Będą też masowe zwolnienia.

Jednym z serwisów, które najwyraźniej skorzystały na zamieszaniu wokół Twittera, jest Mastodon. Obecnie ma 655 tys. użytkowników. Jak mówili przedstawiciele medium cytowani przez BBC, 230 tys., czyli ponad jedna trzecia ogółu, miała tam dołączyć w ciągu ostatniego tygodnia, kiedy Twitterem zaczął rządzić Musk. Do tej platformy pod względem liczby użytkowników Mastodonowi jednak jeszcze daleko – z Twittera korzysta ok. 450 mln użytkowników.

Mastodon to powstała w 2016 roku aplikacja działająca podobnie do Twittera. Zamiast tweetów użytkownicy publikują tu tootsy, które mogą mieć do 500 znaków długości. Serwis obsługuje wiadomości audio, wideo oraz zdjęcia. Mastodon dużą wagę przywiązuje do prywatności – użytkownicy mogą zdecydować, że chcą udostępniać tootsy zaakceptowanym użytkownikom. Możliwe jest wysyłanie szyfrowanych wiadomości.

Mastodon bez reklam i algorytmów

Twórcy podkreślają, że nie sprzedają danych użytkowników reklamodawcom, jak robi to ich popularny konkurent. Nie ma tu też samych reklam ani algorytmów szeregujących treści (tootsy wyświetlają się w kolejności chronologicznej).

„Sieć społecznościowa, która nie jest na sprzedaż. Twoja oś czasu powinna pokazywać to, co faktycznie jest dla ciebie ważne, a nie to, co korporacje sądzą, że powinieneś/aś widzieć. Całkowicie odmienna sieć społecznościowa, oddana w ręce ludzi” - taki napis wita na stronie Joinmastodon.org.

Mastodon to zdecentralizowana sieć społeczna – nie posiada jednego centralnego serwera, składa się z ich sieci. Serwer (nazywany tu instancją) może założyć każdy użytkownik platformy. Każdy serwer rządzi się własnymi prawami, ustalanymi przez administratora.

W 2021 roku Mastodon został zarejestrowany jako niemiecka spółka non-profit (gGmbH), nie można go sprzedać.

Aplikacja dostępna jest w systemach iOS i Android, a także w przeglądarkach internetowych. Jej kod źródłowy jest otwarty, każdy może go modyfikować.

Jak założyć konto w serwisie Mastodon?

Aby rozpocząć przygodę z platformą Mastodon na smartfonie, trzeba pobrać aplikację, dostępną za darmo w Google Play lub sklepie Apple. Serwis działa też w wersji na przeglądarki internetowe, z tego poziomu także można założyć konto.

Przed założeniem konta musimy wybrać, na jakim serwerze chcemy dokonać rejestracji. Do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych serwerów, skatalogowanych wedle tematów (ogólne, technologiczne, muzyczne) czy lokalizacji.

Następnie trzeba podać swój adres email, wybrać nick i potwierdzić założenie konta, klikając w przesłany link. Na niektórych serwerach należy zaczekać na zatwierdzenie założenia konta.

Kolejne kroki są takie same, jak w przypadku innych popularnych platform społecznościowych - możemy uzupełnić profil o informacje na swój temat, dodać zdjęcie profilowe itp.

 

 

Dołącz do dyskusji: Mastodon zyskuje po przejęciu Twittera przez Elona Muska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl