SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Użytkownik internetu na zmianę haseł do różnych kont przeznacza 21 godzin rocznie

Na zmianę nowych haseł przeciętny użytkownik internetu przeznacza 21 godzin rocznie - wynika z raportu "Cyberbezpieczeństwo Polaków". Dodano w nim jednak, że niespełna połowa respondentów zabezpiecza hasłem wszystkie swoje urządzania elektroniczne.

fot. Shutterstock.comArticle

Jak zwróciła uwagę Joanna Charlińska z Biura Informacji Kredytowej (BIK), "nie do końca doceniamy moc hasła jako zabezpieczenia przed wyłudzeniem danych". O tym, czy jest ono odporne na złamanie, decydują długość i złożoność - "zdecydowanie zapomnieć należy o ciągu liczb 12345 " - przestrzegła ekspertka.

Jakie to dobre hasło

Długie hasło, jak zauważyła, to takie, które składa się z co najmniej 12 znaków. "Może ono być skonstruowane z fraz, zawierać kombinacje liter i cyfr. Tu jednak należy pamiętać, by nie były to zwroty oczywiste, łatwe do odgadnięcia daty, imiona czy numery" - podkreśliła. Pomóc w wygenerowaniu bezpiecznego hasła - jak dodała - może menedżer haseł. "Ma on dodatkową zaletę, pomaga bezpieczne przechowywać hasła dla różnych kont" - przypomniała.

Według raportu BIK "Cyberbezpieczeństwo Polaków" do zabezpieczania hasłem swoich urządzeń elektronicznych przyznaje się 46 proc. badanych. Tymczasem, jak zaznaczyli eksperci, słabe hasło, a tym bardziej jego brak, naraża na cyberataki klientów w trakcie dokonywania transakcji bankowych czy zakupów w sieci. "Oszuści czyhają na przejęcie danych uwierzytelniających, aby zyskać dostęp do cennych informacji, które mogą doprowadzić ich do cudzych pieniędzy. Środkiem do celu jest przejęcie danych uwierzytelniających" - przestrzegła Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z BIK.

"To jest jak brakujący element układanki. Łamiąc hasło, otwierają furtkę do innych danych dotyczących tożsamości" - stwierdziła ekspertka. Pozyskane informacje, numery kart płatniczych oraz elektroniczne dokumenty mogą zostać wykorzystane m.in. do wyłudzenia kredytu lub pożyczki, zakupów na raty, podpisania umów (np. na abonament telefoniczny) lub do wyprowadzenia pieniędzy z konta bankowego - dodała.

Rośnie skala przestępstw z wykorzystaniem skradzionej tożsamości

Skala przestępstw z wykorzystaniem skradzionej tożsamości rośnie. Zgodnie z raportem InfoDok, na który powołują się eksperci BIK, tylko w pierwszym kwartale 2023 r. codziennie udaremniano 25 prób wyłudzeń. W sumie hakerzy podjęli ich w tym czasie 2 tys. 888 - czterokrotnie więcej niż rok temu; wielu wyłudzeń nie udaje się wykryć.

Według przywołanych w raporcie danych firmy z branży technologii uwierzytelniających Yubico - przeciętny użytkownik internetu codziennie mierzy się z zarządzaniem hasłami do kilkunastu lub więcej kont. W ciągu roku na tę czynność przeznacza 21 godzin. "Nie ma jednak powodu, aby cały czas zmieniać hasła dostępu do poczty lub systemu firmowego. Wystarczy, by hasło było silne i złożone - im dłuższe, tym lepsze" - zwróciła uwagę Stankiewicz-Billewicz, cytując specjalistów z NASK.

Zgodnie z opiniami specjalistów, oprócz hasła (czyli tzw. uwierzytelnienia jednoskładnikowego) warto wprowadzić również dodatkowy element. Jak zaznaczyła Stankiewicz-Billewicz, Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (CISA) dodała uwierzytelnianie jednoskładnikowe do swojej listy złych praktyk.

Drugim składnikiem uwierzytelniania na naszym urządzeniu może być np. odcisk palca podczas logowania. We wbudowany czytnik linii papilarnych wyposażone są nie tylko nasze smartfony, ale też wiele komputerów - wyjaśniła, cytowana w raporcie Monika Olesiejuk z firmy Digital Fingerprints, będącej częścią Grupy BIK. "W ostatnim czasie upowszechniła się także metoda FaceID, polegająca na skanie naszej twarzy przy odblokowaniu smartfona. Kolejną metodą podwójnego logowania i równie popularną, są kody SMS" - dodała ekspertka. Zwróciła też uwagę na tzw. klucze bezpieczeństwa (U2F). Według specjalistów i praktyków są one obecnie najbezpieczniejszą metodą uwierzytelniania z kategorii posiadania. "Ten podobny do pendrive'a klucz pomaga chronić przed najbardziej zaawansowanymi atakami" - wskazała.

Współczesna technologia oferuje też weryfikację behawioralną, stosowaną m.in. przez banki. Technologia weryfikuje czy osoba korzystająca z aplikacji na telefonie czy w trakcie logowania na stronę w komputerze jest tą, za którą się podaje. "Sprawdza ona zachowanie logującego czyli sposób korzystania z urządzenia np. tempa pisania na klawiaturze, ruchu myszą, sposobu posługiwania się urządzeniem mobilnym" - wyjaśniła Olesiejuk.

Nowe technologie uwierzytelniające już wchodzą do powszechnego użytku - zwróciła uwagę Stankiewicz-Billewicz. "Warto zaznajomić się z nowymi metodami zabezpieczeń, ale nie należy też zapominać o silnym haśle, bo to znaczące utrudnienie dostępu do informacji o nas i naszych pieniędzy" - podsumowała.

Dołącz do dyskusji: Użytkownik internetu na zmianę haseł do różnych kont przeznacza 21 godzin rocznie

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Gdzie oni te badania robili? Ja może ze 2 min. w rok poświęcam.
odpowiedź
User
e2qwd
Gdzie oni te badania robili? Ja może ze 2 min. w rok poświęcam.


ja mam od 15 lat te same hasła i mi zwisają te konta. To jest tak samo jak z zarobkami biorą zarobki prezesa, który ma np.30 tys. zł zarobki kierownika 15 tys. zł i zwykłego pracownika co ma ledwo 2700 zł i wyliczają z tego średnią i mówią, że polacy mają 6000 zł xD
odpowiedź
User
Helmut Klopp
A minister Proporczyk ten co mu ciekło ze skrzynki zmienił hasło 1234 na 1111.
odpowiedź