SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaka prowizja za wpłatę na konto bankowe

Wpłata kilkunastu tysięcy złotych gotówki na firmowe konto może kosztować przedsiębiorcę nawet kilkadziesiąt złotych. Tylko nieliczne banki nie pobiorą za taką operację prowizji.

 Wybierając konto firmowe, zwracamy głównie uwagę na koszty związane z prowadzeniem rachunku czy koszty przelewów. Wielu opłat związanych z posiadaniem rachunku firmowego można już uniknąć, przeprowadzając większość operacji za pośrednictwem bankowości internetowej. Część przedsiębiorców jest jednak skazana na wizyty w oddziale – prowadząc sklep czy punkt usługowy, w którym klienci płacą gotówką, dzienny utarg muszą dostarczyć do banku osobiście. Problem polega na tym, że o ile banki w wielu przypadkach odchodzą już od opłat za prowadzenie konta firmowego i minimalizują koszty wykonywanych z nich przelewów, o tyle ciągle większość instytucji finansowych stosuje prowizje za wpłatę gotówki w oddziale. W wielu przypadkach są one na tyle wysokie, że mogą „zjeść” sporą część marży przedsiębiorcy, a więc sprawiają, że jego zysk jest mniejszy.

Konto za „zero złotych” możliwe także przy wpłacie gotówki
Niedawno Tax Care sprawdził, które banki oferują osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą konto firmowe za „zero złotych”. Z ankiety przeprowadzonej wśród banków wynikało, że na bezpłatne prowadzenie takiego rachunku mogą liczyć klienci trzech banków: Deutsche Bank PBC, Idea Bank oraz Meritum Bank. W założeniach do ankiety przyjęliśmy jednak, że konto obsługiwane jest tylko za pośrednictwem bankowości internetowej. Co się jednak stanie, gdy przedsiębiorca pofatyguje się z gotówką do oddziału i zechce wpłacić ją na firmowe konto? Deutsche Bank PBC i Idea Bank w dalszym ciągu mogą się pochwalić zerowymi opłatami – w ich przypadku wpłata gotówki na konto nic nie kosztuje. Za to Meritum Bank każe płacić klientom firmowym prowizję w wysokości 0,2% min. 10 zł wpłacanej kwoty. Tym samym każda wpłata do 5 tys. zł włącznie będzie ich kosztować 10 zł, a wyższe – odpowiednio więcej.

Wpłaty z haczykami
Opłat za wpłatę gotówki w oddziale nie pobierają również Bank Pocztowy, Inteligo oraz Volkswagen Bank Polska, z tym że w tym ostatnim, który jest bankiem internetowym, można to zrobić jedynie w oddziale w Warszawie. Alior Bank pozwala tylko na 5 bezpłatnych wpłat w miesiącu, natomiast Bank BGŻ nie pobierze prowizji za wpłatę gotówki tylko w przypadku wybranych pakietów dla przedsiębiorców. Możliwość bezpłatnych wpłat oferują także Citi Handlowy, ING Bank Śląski, mBank i Nordea Bank, pod warunkiem jednak, że gotówka trafi do banku nie za pośrednictwem kasjera, ale wpłatomatu. W pozostałych przypadkach w tych czterech bankach trzeba się liczyć z prowizją od 0,35% min. 6 zł (Nordea Bank ) poprzez 0,4%, ale nie mniej niż 6 zł (Citi Handlowy) do nawet 0,5% min. 9 zł (mBank) i 0,5% min. 10 zł (ING Bank Śląski).

Prowizja nawet we wpłatomacie

Prowizja w wysokości 0,5% to obecnie najwyższa stawka procentowa stosowana przez banki za wpłatę gotówki. Oprócz wspomnianych wcześniej banków tak wysoką prowizję stosują również Alior Bank (co ciekawe, tylko gdy przedsiębiorca skorzysta z wpłatomatu, co w innych bankach zazwyczaj jest bezpłatną operacją), a także Bank Millennium (w przypadku wpłaty otwartej), Bank BPH i Bank Zachodni WBK (w części pakietów biznesowych), PKO BP oraz Pekao SA. Ten ostatni stosuje również najwyższą stawkę kwotową – wpłata gotówki na konto kosztuje 0,5%, ale nie mniej niż 15 złotych. Oznacza to, że każda wpłata do 3 tys. zł włącznie kosztuje przedsiębiorcę właśnie 15 zł, a w przypadku wpłaty na przykład w wysokości 15 tys. zł prowizja banku wyniesie aż 75 złotych.

Nazwa banku

Ile kosztują wpłaty gotówkowe dla przedsiębiorców w oddziałach banku, w którym mają założone konto?

Alior Bank

0 zł pierwsze 5 wpłat na rachunek podstawowy w miesiącu, kolejne wpłaty 0,25% min. 5 zł Rachunek Efektywny;
0 zł/0,40% min. 6 zł
1 pozostałe rachunki;
0,50 % min 6 zł wpłatomat

Bank BGŻ

0 zł w pakiecie Biznes Lider, Biznes Lider Plus;
0,3% min. 6 zł w pakiecie Biznes Lider Aktywny;
0,2% min. 5 zł w pakiecie Biznes Lider Prestiż

Bank BPH

0,5% min. 5 zł na rachunek Biznes Symetria Direct
0,35% min. 5 zł wpłaty na pozostałe rachunki

Bank Millennium

0,50 % min. 5 zł wpłata otwarta;
0,30% min. 5 zł lub 0,35% min. 5 zł wpłata zamknięta w kasie
0,25% min. 5 zł wpłata zamknięta do wrzutni nocnej

Bank Pocztowy

0 zł

Bank Gospodarstwa Krajowego

0,30% min. 5 zł

BNP Paribas Bank

0,20% 5 zł (możliwość negocjacji)

Bank Polskiej Spółdzielczości

0,3% min. 5 zł

Bank Zachodni WBK

0,5% min. 6 zł Biznes Pakiet Mini
0,5% min. 5 zł Biznes Pakiet Opti
0,4% min. 4 zł Biznes Pakiet Maxi
0,2% min. 2 zł wpłatomat

BOŚ Bank

0,10% min. 3 zł

Citi Handlowy

0,4% min. 6 zł Pakiet CitiKonto oferta dla biznesu
0 zł wpłatomat (wpłaty do 30 tys. zł dla jednej karty debetowej)

Deutsche Bank PBC

0 zł

FM Bank

0,1% min. 3 zł

Idea Bank

0 zł

ING Bank Śląski

0,5% i 10 zł konto z Lwem Direct
0,35% i 4 zł konto z Lwem Zysk
0 zł wpłatomat (wpłaty do 50 tys. zł)

Inteligo

0 zł

Kredyt Bank

od 0,15% min. 5 zł do 0,4% min. 5 zł

mBank

0,5% min. 9 zł
0 zł wpłatomat

Meritum Bank

0,20% min. 10 zł

MultiBank

od 0,15% do 0,50 %
0 zł wpłatomat

Nordea Bank

0,35% min. 6 zł wpłata otwarta
0,30% min. 6 zł wpłata zamknięta
0 zł wpłatomat

Pekao SA

0,5% min. 15 zł

PKO Bank Polski

0,5% min. 6 zł

Polbank

0,25%, min. 6 zł

Raiffeisen Bank Polska S.A.

0,3-0,4%

Volkswagen Bank Polska

0 zł w siedzibie banku w Warszawie

Źródło: Tax Care, 06. 2012

 

1 Opłata pobierana w przypadku gdy łączna kwota wpłat gotówkowych w danym miesiącu przekroczy 100.000 zł dla transakcji


 Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

Dołącz do dyskusji: Jaka prowizja za wpłatę na konto bankowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
irminakarkub
te tabele są nieaktualne:)
odpowiedź