SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jaka przyszłość oddziałów terenowych TVP? “Oddzielenie stacji regionalnych od TVP Info”

Przyszłość oddziałów terenowych TVP oraz konieczność szybkiego wprowadzenia nowego systemu poboru abonamentu to główne tematy, o których dyskutowano podczas konferencji, zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim przez Telewizję Polską.

W czasie czwartkowego spotkania Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji podkreślał istotną rolę regionalnych stacji telewizyjnych dla polskiego społeczeństwa. - Ta rola polega na budowie tożsamości narodowej, uświadamianiu sobie znaczenia dziedzictwa kulturowego oraz wymianie informacji pomiędzy władzą lokalną a społecznością. To wszystko nie musi interesować widzów stacji ogólnopolskich, ale te sprawy są ważne dla lokalnych społeczności, a można do nich dotrzeć właśnie za pośrednictwem stacji regionalnych - mówił podczas konferencji Michał Boni.

W styczniu br. informowaliśmy, że na jesień Telewizja Polska planuje rozdzielenie stacji regionalnych od TVP Info. Zgodnie z planami wyrażonymi przez prezesa TVP Juliusza Bruna, miał powstać kanał regionalny (robocza nazwa to TVP Regiony), w którym emitowane byłoby pasmo rozdzielne 16 ośrodków terenowych TVP oraz pasmo wspólne z ich produkcjami. Natomiast TVP Info miałoby nadawać newsy i publicystykę całodobowo. Oba kanały miały być nadawane na trzecim multipleksie, gdzie teraz w każdym regionie są dwie wersje TVP Info z różnymi pasmami regionalnymi (więcej na ten temat).

Na ten moment nie wiadomo, czy w tym roku rzeczywiście dojdzie do oddzielenia stacji regionalnych od TVP Info. - Koncepcja rozwoju funkcjonowania ośrodków terenowych wynika ze strategii TVP oraz uchwały zarządu. Na podstawie tej ostatniej powstanie Ośrodek Programów Regionalnych, który będzie odpowiedzialny za wsparcie i koordynację jednostek terenowych oraz za programowanie i zamawianie tzw. pasm wspólnych. Mają być one tworzone przez ośrodki terenowe jako wspólna oferta i emitowane przez wszystkie programy regionalne - podkreśla Joanna Stempień-Rogalińska.

Pewne jest, że od 1 września br. TVP planuje powiększenie pasm własnych oddziałów. Na początek będzie to o ok. 50 min. (25 procent) więcej dziennie niż dotychczas.

- Razem pasma wspólne i pasma własne pozwolą na emisję ok. 18 godzin dziennie. Docelowo ta proporcja ma się zwiększać na rzecz poszerzania udziału pasm własnych. Dzisiaj oddziały terenowe TVP produkują i emitują program własny, ale w nieco mniejszym wymiarze - stwierdza Stempień-Rogalińska.

Podczas warszawskiej konferencji podjęto także temat konieczności szybkiego wprowadzenia nowego systemu finansowania mediów publicznych. W czwartek informowaliśmy, że jeszcze przed wakacjami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przedstawić projekt nowej ustawy regulującej tę kwestię (więcej na ten temat).

Przedstawiciele MKiDN poinformowali podczas konferencji na Uniwersytecie Warszawskim, że nad nową ustawą pracują wspólnie z KRRiT. Projekt ustawy zakłada, że opłata radiowo-telewizyjna będzie pobierana od wszystkich gospodarstw domowych, których jest w Polsce ponad 13 mln. Do tej pory opłaty pobierano tylko od osób, który oficjalnie zarejestrowały posiadanie odbiornika radiowo-telewizyjnego (prawie 2 mln gospodarstw).

Dołącz do dyskusji: Jaka przyszłość oddziałów terenowych TVP? “Oddzielenie stacji regionalnych od TVP Info”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Terra Polonica
Min. Boni wreszcie poczuł się władzą. Powinien wiedzieć, że od czasu pokracznej reformy Milera w Polsce nie ma administracyjnych regionów (historyczno-geograficznych jest 9). Są województwa i ośrodki wojewódzkie TVP, które maja zaspakajać potrzeby lokalnej partyjnej nomenklatury. Niech partie sobie na nie płacą. Ze składek.
odpowiedź
User
Wujek Władek
Oni uwazaja, że cyfryzacja załatwi im wysztskie problemy z funkcjonowaniem teklewizji regionalnych. Te osrodki chodza na paski partyjnej nomenklatury a jesli nie ma pieniedzy to nie bedzie też propagandy jakakolwiek by to partia chciała wcielic w życie. Na nic sie nie zdadzą wszelkie zaklęcia :-)
odpowiedź
User
ani grosza
Jak wyżej - nie ma telewizji regionalnej, są wojewódzkie telewizyjki, które codziennie dobrze robią wojewódzkim władzom- przykład TVP Opole- dziennik bez marszałka praktycznie nie istnieje, takie karły administracyjne którym ktoś podarował propagandowe media mogące wciskać kit o jakiejś samodzielności, potencjale wbrew logice i rzeczywistości- tylko dlatego, że z wojewódzką władzą jadą na tym samym wózku - tak TVP "regionalna" to są wojewódzkie stołki, których liczba zależy od liczby tych niby województw.
odpowiedź