SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ekipa Holding niebawem na giełdzie, akcjonariusze BBI zaakceptowali fuzję

Akcjonariusze notowanego na bocznym rynku warszawskiej giełdy Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego zaakceptowali warunki połączenia z Ekipą Holding tworzoną przez grupę influencerów na czele z Karolem „Frizem” Wiśniewskim. - Mam nadzieję, że jesteśmy już na finiszu niezbędnych działań prawno-organizacyjnych i zakończymy wprowadzenie naszej spółki na rynek NewConnect - mówi Krzysztof Misiałkiewicz, prezes Ekipa Holding.

Karol „Friz” Wiśniewski, fot. screen z InstagramaArticle

Głównym akcjonariuszem Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego jest fundusz JR Holding (ma walory stanowiące 33,68 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu), który od ponad roku doradza Ekipa Holding w procesie debiutu giełdowego.

- Nasza współpraca z Ekipą układa się dobrze. Potwierdza się, że przyjęta wycena jest konserwatywna. Już w pierwszych opublikowanych wynikach Ekipa przekracza wstępne założenia. Uważnych obserwatorów tej spółki nie powinno to dziwić. Grupa już teraz posiada kilka solidnych źródeł przychodów, które nie tylko się rozwijają, ale także mają wysoką rentowność - podkreśla January Ciszewski, prezes i główny akcjonariusz JR Holding.

Jak informowaliśmy niedawno, na koniec marca br. JR Holding posiadane 11,17 proc. akcji Ekipa Holding wycenił na 28,37 mln zł, o 40,1 proc. mniej niż na koniec września ub.r., gdy uzgodniono plan połączenia spółki z notowanym na giełdzie Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym.

Dwa tygodnie temu Ekipa Holding podała swoje wyniki finansowe za ub.r.: osiągnęła 45,89 mln zł przychodów sprzedażowych, 12,13 mln zł zysku operacyjnego i 9,57 mln zł zysku netto.

- Mam nadzieję, że jesteśmy już na finiszu niezbędnych działań prawno-organizacyjnych i zakończymy wprowadzenie naszej spółki na rynek NewConnect. Czekamy na to z niecierpliwością i mogę zapewnić, że chcemy pokazać nową jakość w komunikacji spółki z inwestorami giełdowymi, poprzez m.in. edukację nowych, młodych inwestorów - komentuje Krzysztof Misiałkiewicz, prezes Ekipa Holding.

- Ponadto dobrze działający, zdywersyfikowany model biznesowy jaki mamy, powinien zadowolić obecnych i przyszłych akcjonariuszy. Chcemy się skupić na rozwoju wszystkich naszych segmentów - zapowiada.

Przed ustaleniem planu fuzji markę Ekipy wyceniono na 241 mln zł

Na potrzeby fuzji Ekipa Holding i Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego dokonano wyceny obu firm według stanu na 1 sierpnia. Wartość rynkowa Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego, a w oparciu o jego kurs giełdowy, została określona na 26,44 mln zł. We wtorek na koniec sesji giełdowej kurs BBI wynosił 9 zł, co dało kapitalizację w wysokości 36,89 mln zł. W środę kurs urósł do 11,4 zł, co daje kapitalizację na poziomie 46,73 mln zł. Do końca ub.r. cena utrzymywała się na pułapie 3-5 zł, a po zapowiedzi połączenia z Ekipą poszła w górę nawet do 18 zł na przełomie lutego i marca.

Natomiast wartość godziwa Ekipy Holding metodą wartości skorygowanej aktywów netto ustalono na 252,25 mln zł. Spółka Ekipa Holding od września ub.r. do 1 sierpnia br. zanotowała 651,1 tys. zł przychodów sprzedażowych, 832,5 tys. zł kosztów operacyjnych, 181,7 tys. zł straty operacyjnej i 128,6 tys. zł straty netto. Sporządzająca wycenę kancelaria biegłego rewidenta założyła, że przychody Ekipy Holding zwiększą się z 3 mln zł w br. do 120 mln zł w 2025 roku, a przy dużo słabszym wzroście kosztów operacyjnych (z 2 do 40 mln zł) jej zysk operacyjny pójdzie w górę z 1 do 80 mln zł.

Na tej podstawie wartość znaku towarowego Ekipa oszacowano na 240,97 mln zł.

Natomiast JR Holding wycenę posiadanego pakietu akcji Ekipa Holding prawie trzykrotnie - do 47,35 mln zł. Dawało to kapitalizację spółki 423,89 mln zł.

Ekipa Holding z nowymi inwestorami i kolejnymi produktami

W drugiej połowie czerwca Ekipa Holding poinformowała, że sprzedała akcje nowej emisji za 10,38 mln zł. Pozyskane środki zamierza przeznaczyć w całości na rozwój.

Wiosną ub.r. hitem sprzedażowym były lody z marką Ekipa produkowane przez firmę Koral. Ich pierwsza partia natychmiast zniknęła ze sklepów, kolejne pojawiły się także w sieciach Biedronka i Lidl. Pod koniec kwietnia Koral uruchomił dodatkową linię produkcyjną, zapowiadając, że dzięki temu w ciągu doby będzie wytwarzanych milion sztuk lodów Ekipy. W lipcu ogłoszono, że firma Herlitz, wyprodukuje serię artykułów papierniczych zaprojektowanych przez członków Ekipy. Natomiast we wrześniu do sprzedaży trafiły Noranżady gazowane marki Ekipa, za ich produkcję odpowiada Krynica Vitamin.

Na działalność Ekipy Holding składają się przede wszystkim kanały youtube’owe grupy twórców skupionych wokół Friza (za sprzedaż ich oferty reklamowej odpowiada spółka Ekipa Management) oraz sklep internetowy z odzieżą i gadżetami (zarządza nim spółka Ekipatonosi).

W połowie ub.r. pojawiło się sporo zarzutów wobec działalności Ekipy, m.in. piosenek z jej „Sezon 3”, wysadzenia auta i spadku kursu Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Członkowie Ekipy odnieśli się do nich w obszernym materiale wideo. Weronika „Wersow” Sowa przyznała, że przez dwa lata bezprawnie korzystała z logo z sową, a Nowciax - że nie powinien kupować zabawki bezumownie wykorzystującej piosenkę Cypisa.

W ostatnich tygodniach w sklepach Biedronka pojawiły się w sprzedaży donuty pod marką Ekipa, ponadto do sprzedaży wróciły lody Ekipa.

Ekipa chce produkować gry wideo i serial animowany

W połowie ub.r. Karol Wiśniewski podczas konferencji Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych wyjaśnił, że Ekipa Holding zdecydowała się na debiut giełdowy poprzez odwrotne przejęcie, a nie ofertę publiczną, żeby zaoszczędzić na czasie. - Bardzo duża część moich odbiorców to osoby już pełnoletnie, które nie są zainteresowane tym rynkiem (kapitałowym - przyp.). Wchodząc na giełdę, przyniesiemy całej giełdzie nową grupę ludzi, nowy kapitał - zauważył youtuber.

Wiśniewski podał, że w ub.r. Ekipatonosi osiągnęła ok. 10 mln zł przychodów i była rentowna, natomiast w br. notuje miesięcznie ok. 3 mln zł (odpowiada także za album muzyczny Ekipy, który ma ukazać się jeszcze w czerwcu).

Na początku u.br. Ekipa Holding prowadziła negocjacje z notowanym na giełdzie studiem All In! Games dotyczące współpracy przy przygotowaniu i wydaniu gry wideo, przy czym nie podjęto właściwej współpracy. Podpisała natomiast ramową umowę z notowanym na giełdzie studiem T-Bull, tworzącym głównie gry mobilne, dotyczącą wydania przynajmniej dwóch gier.

- Moim zdaniem potencjalnie najbardziej skalowalnym biznesem może być ten z grami - skomentował Karol Wiśniewski. - Mamy na to duży wpływ także dzięki naszej rozpoznawalności. Możemy rozpocząć tę machinę, która później jak taka kula śnieżna złapie z całego świata użytkowników gier - podkreślił.

Ponadto Ekipa Holding rozwija studio animacji filmów Pigeon Studios, które pracuje obecnie nad serialem animowanym. - Tam też może się dużo zadziać, tak naprawdę to też mogłaby być ta wiodąca spółka. Mamy bardzo duże ambicje, żeby zrobić takiego polskiego Disneya troszeczkę - stwierdził Wiśniewski.

- To też jest dosyć gruby temat, tam idą naprawdę wielkie pieniądze na te projekty. Myślę, że mogą przynieść naprawdę fajne rezultaty - ocenił. Ekipa kończy też przygotowywać album muzyczny oraz planuje produkować filmy fabularne.

Z kolei poprzez spółkę Ekipa Investments ASI zamierza realizować inwestycje w sektorach mediów i rozrywki. Karol Wiśniewski podał, że w holdingu pracuje obecnie na stałe ok. 40 osób.

„Nasz wizerunek jest dźwignią”

Karol Wiśniewski zapewnił podczas konferencji, że dotychczasowa działalność Ekipy w social media i e-commerce jest rentowna, natomiast projekty rozpoczęte w ostatnich miesiącach są na razie na wstępnym etapie rozwoju. - Te nowe elementy zaczynają tworzyć produkty, więc na razie nie zarabiają, ale na pewno będą zarabiać w przyszłość - podkreślił.

Ekipa chce mocno dywersyfikować swoją działalność, żeby nie być zależna od popularności w mediach społecznościowych. - Ten nasz wizerunek jest dźwignią, napędem, który spowoduje, że w przyszłości nasze dochody związane z social mediami będą tylko ułamkiem tego, co zarabia spółka, jedną z nóg. To że robimy cały nasz biznes związany z holdingiem jest po to, żeby nas zabezpieczyć na jakąkolwiek ewentualność - wyjaśnił Wiśniewski.

Opisał, na czym będzie polegała jego rola w holdingu. - Na pewno będę potęgował potencjalny zasięg projektów, które będą się opierały o internet. Moją rolą będzie też brać udział w podejmowaniu kluczowych decyzji - stwierdził.

Dołącz do dyskusji: Ekipa Holding niebawem na giełdzie, akcjonariusze BBI zaakceptowali fuzję

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Niesmak
Po latach bedziemy na to patrzec pelni zażenowania jak dzis na pierwsze educje Big Brothera. A tez przeciez Grzegorz Miecugow przekonywal, ze to przyszlosc.
odpowiedź
User
niezle
Po latach bedziemy na to patrzec pelni zażenowania jak dzis na pierwsze educje Big Brothera. A tez przeciez Grzegorz Miecugow przekonywal, ze to przyszlosc.


No dziś śmieszki z YT ma pokolenie, które dostawało zawału na nominacjach w Big Braderze.
Ale jest wspólny mianownik dla tych wszystkich sensacji - te gwiazdeczki są tak samo odklejone od rzeczywistości, a każdy z nich wygląda na pomiędzy 17 a 43 lat.
odpowiedź
User
anna
Tę "ekipę" i holdingi finansują rodzice 7 - 13 letnich dzieciaków, którzy dają im kasę na kupowanie produktów made in "ekipa". :P
odpowiedź