SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wysokie nastroje społeczne Polaków na koniec roku 2017, pogarsza się jedynie klimat gospodarczy

W grudniu 2017 nastroje społeczne Polaków ciągle utrzymywały się na wysokim poziomie, podobnie jak w całym ostatnim kwartale. Jedynie klimat gospodarczy nieco się pogorszył - o ok. 2 punkty w porównaniu z listopadem. O 0,71 punktu w skali miesiąca spadł Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) - wynika z badania Ipsos.

fot. Shutterstock.comArticle

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów w grudniu 2017 wyniósł 105,29 pkt i był o 0,71 pkt niższy niż miesiąc wcześniej. Lekko wzrosła skłonność do zakupów Polaków – wskaźnik ten wyniósł na koniec roku 108,2 pkt, o 0,2 pkt więcej niż w listopadzie.

- Polacy ciągle bardzo dobrze oceniają stan polskiej gospodarki i własnej sytuacji materialnej. Wydarzenia polityczne nie mają tu większego wpływu - czytamy w komunikacie.

O 2,08 pkt w skali miesiąca spadł wskaźnik klimatu gospodarczego - w grudniu 2017 wyniósł on 100,92 pkt.

- Niezbyt wielkie pogorszenie się klimatu gospodarczego wynika zapewne z uruchomienia przez Komisję Europejską procedury związanej z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej, odnoszącym się do ryzyka łamania przez Polskę wartości Unii, zwłaszcza w dziedzinie niezależności władzy sądowniczej. Skala tego pogorszenia nie wskazuje jednak na powszechne i duże odczuwanie niebezpieczeństwa zastosowania ostatecznie złych dla Polski rozwiązań traktatowych - szacuje Ipsos.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 15 – 20 grudnia 2017 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Dołącz do dyskusji: Wysokie nastroje społeczne Polaków na koniec roku 2017, pogarsza się jedynie klimat gospodarczy

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
W takim razie jestem Francuzem.
odpowiedź
User
Marek
W takim razie jestem Francuzem.
odpowiedź
User
Max
KODu nie pytali?
odpowiedź