SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

11,4 mld zł rocznie straty z powodu podróbek w Polsce. Najczęściej podrabiane leki, ubrania i alkohol

W związku z podrabianiem produktów 13 sektorów traci w Polsce 11,8% sprzedaży bezpośredniej rocznie. To równowartość ok. 2,7 mld euro (11,4 mld zł) lub 72 eur (301 zł) na jednego mieszkańca Polski rocznie - wynika z raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Article

W ciągu ostatnich 5 lat EUIPO śledził koszty ekonomiczne podrabiania produktów w 13 sektorach gospodarki uznanych za podatne na naruszenia praw własności intelektualnej. Obecne dane pokazują, że w wyniku obecności podrobionych produktów na rynku bezpośrednie straty roczne w tych sektorach w całej UE wynoszą 60 mld euro, co odpowiada 7,5% sprzedaży. Łączne straty są równoważne 116 euro na obywatela UE rocznie.

Ponieważ legalni producenci produkują mniej, niż produkowaliby w przypadku braku zjawiska podrabiania produktów, zatrudniają oni tym samym mniej pracowników. Przekłada się to na utratę 434 tys. miejsc pracy w poniżej wymienionych sektorach.


Badania zostały przeprowadzone w 13 następujących sektorach: kosmetyki i higiena osobista, odzież, obuwie i akcesoria, artykuły sportowe, zabawki i gry, biżuteria i zegarki, torebki i walizki, nagrania muzyczne, napoje spirytusowe i wina, środki farmaceutyczne, pestycydy, smartfony, baterie i opony.

Dane te stanowią część cyklu prac badawczych prowadzonych przez EUIPO w ciągu ostatnich 5 lat. Przedstawiony raport podsumowujący łączy również badania nad wpływem własności intelektualnej na gospodarkę UE oraz koszty podrabiania produktów i piractwa na handel międzynarodowy. Analiza dokonuje również syntezy działań podejmowanych w celu zwalczania naruszeń praw własności intelektualnej przez organy krajowe, regionalne i międzynarodowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 11,4 mld zł rocznie straty z powodu podróbek w Polsce. Najczęściej podrabiane leki, ubrania i alkohol

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl