SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie są postawy Polaków wobec dłużników?

44 proc. ankietowanych twierdzi, że przeszkadza im obecność osób w gronie rodziny bądź znajomych, które nie regulują swoich zobowiązań, mimo że mają na to środki finansowe - wynika z badania "Postawy Polaków wobec dłużników".

fot. Shutterstock.comArticle

Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej "Postawy Polaków wobec dłużników", 45 proc. respondentów twierdzi, że osoby, które nie regulując swoich zobowiązań, mimo że mają środki finansowe, "nie zasługują na szacunek". Taką odpowiedź wybierali głównie mężczyźni, osoby starsze, z wykształceniem wyższym oraz mieszkańcy większych miast.

Co czwarty badany uzależnia swoje zdanie w tej sprawie od przyczyn powstania długu, a co piąty nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska – dodano.

Zgodnie z badaniem, 44 proc. ankietowanych twierdzi, że przeszkadza im obecność takich dłużników w gronie rodziny bądź znajomych, a 13 proc. się tym nie przejmuje. Co czwarty Polak uzależnia swoje zdanie w tej sprawie od przyczyn zadłużenia takiej osoby.

Cytowany w raporcie prezes KRD Adam Łącki zauważył, że dłużników, którzy nie regulują swoich zobowiązań pomimo posiadania pieniędzy, unikają szczególnie Polacy między 18. a 24. rokiem życia, osoby z wykształceniem wyższym, a także pochodzące z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.

"Starsze pokolenie i mieszkańcy większych miast, którzy częściej deklarują brak szacunku, kierują się tradycyjnymi wartościami dotyczącymi odpowiedzialności finansowej i etyki. Natomiast młodsze pokolenie i mieszkańcy mniejszych miast, którzy nie chcieliby mieć takich osób w swoim otoczeniu, są bardziej skoncentrowani na bezpośrednim wpływie, jaki nieuczciwi dłużnicy mogą mieć na ich życie osobiste i społeczne" – przekazał Łącki.

Zdaniem 44 proc. respondentów, tacy dłużnicy dają zły przykład, np. dzieciom, rodzinie czy znajomym, przez co "poszerza się krąg osób nieuczciwych". 47 proc. miałoby zastrzeżenia co do nawiązania bliżej relacji, np. przyjaźni czy związku z osobą świadomie unikającą płacenia.

Jak wynika z raportu, 45 proc. ankietowanych uważa, że etyka i odpowiedzialność finansowa są kwestiami indywidualnymi, a nie pokoleniowymi. "Nie można więc wskazać, że jakaś konkretna grupa społeczna częściej nie spłaca swojego zadłużenia, mimo że posiada pieniądze" – podano. 55 proc. badanych twierdzi, że istnieje pewna grupa społeczna, która częściej nie reguluje zobowiązań finansowych, chociaż ma do tego zasoby.

"Ta część respondentów nie jest jednogłośna: większość z nich uważa, że taką grupą społeczną, która częściej nie spłaca zobowiązań finansowych, są osoby z młodego pokolenia. Zdecydowana mniejszość wskazuje natomiast na osoby ze starszego pokolenia" – stwierdzono.

Badanie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej "Postawy Polaków wobec dłużników", przeprowadzono przez IMAS International w październiku 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1007 Polaków w wieku 18-74 lata z całej Polski, metodą CAWI.

Dołącz do dyskusji: Jakie są postawy Polaków wobec dłużników?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl