SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakub Dymek pozwał AszDziennik, portal z sądowym zakazem powielania informacji dot. dziennikarza

Dziennikarz i publicysta Jakub Dymek pozwał kolejny portal - AszDziennik (NaTemat.pl) - za artykuł dotyczący oskarżeń, jakie wystosowały wobec niego dziennikarki CodziennikFeministyczny.pl w swojej publikacji „Papierowi feminiści”. - Jeśli AszDziennik nie przeprosi, może to być najdroższy żart w jego historii - komentuje Dymek.

Jakub Dymek, fot. Krzysztof Żuczkowski "Przegląd"Article

Sąd Okręgowy w Warszawie w ramach postępowania o ochronę dóbr osobistych wydał postanowienie zabezpieczające, dotyczące zakazu publikowania i powielania informacji dotyczących Jakuba Dymka. Proces został przez niego wytoczony redakcji AszDziennika i Rafałowi Madajczakowi (ówczesnemu redaktorowi naczelnemu - przyp.red.).

Sąd w szczególności zakazał AszDziennikowi i Rafałowi Madajczakowi sugerowanie, że Dymek miał dopuścić się przemocy wobec kobiet. Chodzi o publikacje portalu z 2017 roku. Złamanie postanowienia sądu miałoby skutkować karą wysokości 5 tys. zł za każdy dzień naruszenia zakazu. W pozwie dziennikarz domaga się przeprosin i zadośćuczynienia - 150 tys. złotych.

AszDziennik sam usunął artykuły

Redakcja AszDziennika sama usunęła artykuły dotyczące Dymka po wpłynięciu do niej pozwu jesienią 2020 roku.

Artykuł powstał na bazie cytatów z publikacji Codziennika Feministycznego „Papierowi Feminiści…” oraz zawierał komentarz z podpisem redaktora naczelnego. Pisano w nim m.in. o „przestępczym zachowaniu oblechów ze swojego, lewicowego, środowiska” i „Nie przesądzamy tu o winie w konkretnych przypadkach - mowa jest między innymi o gwałcie i przemocy fizycznej - to już sprawa prokuratury. Naszą rolą jest jednak powiedzenie: zero litości dla polskich bydlaków, nieważne gdzie pracują i jak mądrze piszą. Widzimy was, gnoje”. Pod artykułem widniał podpis Rafała Madajczaka.

Zarzut stawiany przez Dymka dotyczy braku kontaktu z nim przed publikacją i w ten sposób „uniemożliwienie mu odniesienia się do zarzutów i zaprezentowania własnej wersji wydarzeń”. Miał też stanowić „bezprawny atak na godność powoda, niepoparty rzetelną analizą sytuacji”.

- Jeśli AszDziennik nie przeprosi, może to być najdroższy żart w jego historii. W żadnych znanych mi standardach dziennikarskich nie mieści się bowiem powielenie przez redakcję portalu satyrycznego pomówień o popełnienie przestępstwa wobec kogoś, a następnie utrzymywanie tych treści na stronach przez kolejne lata, nawet gdy prokuratura dawno umorzyła postępowanie i nie znalazła podstaw do postawienia żadnych zarzutów. Mało jest w Polsce tematów do żartów, żeby portal satyryczny zajmował się rzucaniem oskarżeń? Robienie zasięgów w internecie za pomocą wklejania czyjegoś zdjęcia na swoją stronę i pisania „bydlak” czy “gnój”, zostawię już bez komentarza. Szczerze wątpię jednak, żeby jakikolwiek sąd w Polsce uznał to za dobre poczucie humoru - powiedział Dymek portalowi Wirtualnemedia.pl.

Rafał Madajczak nie chciał komentować sprawy, powiedział, że "czeka na rozstrzygnięcie sądu".

Pudelek też pozwany

Ostatnio pisaliśmy o tym, że Jakub Dymek pozwał portal Pudelek.pl (Wirtualna Polska Media), który także sam usunął teksty dotyczące oskarżeń wobec niego. Dziennikarz domaga się 150 tys. złotych zadośćuczynienia, przeprosin na stronie internetowej Pudelek.pl i usunięcia wszystkich tekstów związanych z zarzutami dotyczącymi gwałtu i molestowania (aktualnie wszystkie zostały usunięte), a także zakazu publikacji artykułów na temat oskarżeń na tle seksualnym, dotyczących Dymka w przyszłości.

AszDziennik to portal o profilu satyryczno-rozrywkowym, w ten sposób komentuje sprawy zarówno polityczne, jak i lifestylowe czy codzienne wydarzenia, jakie dzieją się w Polsce. Od 2014 roku należy do Grupy NaTemat.pl.

Dołącz do dyskusji: Jakub Dymek pozwał AszDziennik, portal z sądowym zakazem powielania informacji dot. dziennikarza

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ffff
Dobrze dobrze, kilka takich akcji i lewica pójdzie w zapomnienie w PL bo nikt nie zgodzi się na ograniczanie jego praw w imię "wolności" To jest śmieszne
odpowiedź
User
Lenin
Walczą w imię postępu, jak zawsze...
odpowiedź
User
Ewa
Bardzo dobrze i powinni odczuć takie paskudztwa, które robią i które niby sa śmieszne.
odpowiedź