SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jakub Sufin

Rozmowa z Jakubem Sufinem, laureatem tegorocznej nagrody Dariusza Fikusa. Szef portalu tvn24.pl opowiada o złamaniu przez jego serwis ciszy wyborczej, uczuciach suki Ludwika Dorna oraz o przygotowaniach do uruchomienia nowych usług.Kamil Sokołowski: Od roku w sieci dostępny jest portal tvn24.pl. Jak ocenia Pan 12 miesięcy funkcjonowania projektu?
Jakub Sufin:
Jestem bardzo zadowolony z tego okresu. Startowaliśmy szybko, podejmując duże ryzyko. Bałem się, że zaledwie kilkumiesięczny okres przygotowań okaże się niewystarczający. Zespół, który skompletowaliśmy, był jednak perfekcyjnie przygotowany.

Udało nam się opublikować wiele cennych, ekskluzywnych informacji. Napisaliśmy o aferze z finansowaniem Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego przez ukraińskiego oligarchę Wiktora Pinczuka. Jako pierwsi pokazaliśmy też wstrząsające zdjęcia z katastrofy samolotu CASA, w której zginęło 20 polskich lotników.

Ważnym sprawdzianem były też wybory parlamentarne, których obsługa wymagała olbrzymich nakładów pracy.

Nie obyło się jednak bez wpadek. Przed zakończeniem przedłużonej ciszy wyborczej, na stronie tvn24.pl pojawił sie artykuł na temat wyników sondaży wyborczych. Chwilę później po sieci zaczęły krążyć zrzuty tej strony z wstępnymi wynikami wyborów... .
Zapewniam, że to był wypadek przy pracy, błąd techniki, a nie działanie obliczone na tanią popularność.

Zrzuty ekranowe rozpowszechniane w sieci pochodziły z bazy danych serwisu, w której były na bieżąco edytowane i przygotowywane do publikacji. Techniczne błędy sprawiły, że dostęp do niej, nawet dla średnio zaawansowanego informatycznie użytkownika, był możliwy. Dla mnie w tamtej chwili wyglądało to na działanie hakerów i dziś oceniam tą sytuację podobnie.

Internauci z napięciem oczekiwali na te sondaże, wynik wyborów dla większości nie był obojętny. Wydłużona cisza wyborcza sprawiała, że rosła ciekawość. Mimo naszej natychmiastowej interwencji, wiadomość w ciągu zaledwie kilkunastu minut zaczęła żyć własnym życiem.

Urażona publikacjami portalu poczuła się suka Ludwika Dorna& . Pamięta Pan więcej podobnych, dziwnych sytuacji?
Internauci zrozumieli żart polityka i wczuli się w klimat całej sytuacji. My także świetnie się bawiliśmy odpisując na wystosowywany do redakcji list... .

Zabawnie było także, kiedy rada miejska Pcimia oburzyła się na Johna Cleese'a z Monty Pythona, który w reklamie jednego z polskich banków wymienił nazwę ich grodu (my aunt's from a Pcim!). Najpierw protestowali, ale po kilku dniach poszli po rozum do głowy i zwrócili się do tvn24.pl z propozycją, byśmy transmitowali w internecie ich konferencję prasową.

Zamierzali, jak sądzę, wykorzystać tę okazję do promocji miasta i ostatecznie to im się udało.

W środowisku internautów zawrzało po słowach Jarosława Kaczyńskiego, który wypowiedział się o użytkownikach sieci w krzywdzący sposób. Według wielu lider PiS wykazał swoja ignorancję wobec tego potężnego medium. Inni politycy dostrzegli już Pana zdaniem jego siłę?
Jarosław Kaczyński wyraził swoje zdanie. Nie planował zapewne uderzyć tą wypowiedzią w użytkowników internetu. Wiele osób korzystających z sieci podzieliło na naszym forum jego obawy. Sposób zaprezentowania tych racji sprawił jednak, że naruszona została pewna wrażliwości osób korzystających z sieci.

Jeszcze żaden z polskich polityków nie zrozumiał jak potężnym medium jest internet. Jak poważne następstwa, mogą mieć słowa wyrażone w sieci. Krajowi politycy prowadzą sieciowe działania, ale są one wybitnie niekonsekwentne.

Daleko nam do poziomu świadomości sieciowej osiągniętej za granicą. W Stanach Zjednoczonych Internet jest niezwykle ważną platformą kampanii wyborczej.

Wkrótce ma wystartować informacyjny portal TVP Info, ofensywę w internecie zapowiada także Polsat. Przygotowuje się Pan do tego starcia?
Mamy przewagę wcześniejszego startu, zajętego miejsca. Posiadamy świetną pozycję wyjściową dzięki sile samego TVN24. Nie boję się tego starcia, wręcz przeciwnie - cieszę się, że internet wypełnia się redakcjami z prawdziwego zdarzenia.

Oczywiście planujemy ciągły rozwój serwisu. Już od najbliższego posiedzenia Sejmu, będziemy transmitowali jego pracę. Chcę także uruchomić Newsletter, który byłby wysłany m.in. do użytkowników, którzy aktywnie tworzą portal - poprzez platformę Kontakt bądź uczestnictwo w dyskusjach.

Dążymy do pełnej interakcji z użytkownikami. Będziemy rozwijali pakiet usług przeznaczonych na telefony komórkowe. Planuję także przyjąć nowych reporterów, zależy mi bowiem na zwiększeniu treści autorskich. Nie chcemy opierać się na antenie, mamy ambicje inicjować rozwój wydarzeń.

Był Pan związany z "Panoramą" TVP2. Jak Pan ocenia bieżącą sytuację serwisu? Czy widzi Pan szansę na wyjście z kryzysu?
Nie rozumiem ruchów kierownictwa TVP. Nie są merytoryczne. Kanał ogólny taki jak Dwójka, stoi na kręgosłupie newsowym. Przeprofilowanie stacji na kanał czysto rozrywkowy wiąże się z utratą części widowni.

"Panorama" miała szansę na rozwój, która w mojej opinii została zmarnowana. Wystarczyło zapewnić serwisowi stałe pasmo i wzmocnić zespół. Przeważająca część pracujących tam ludzi posiada ogromny potencjał. Obecnie obrany kierunek to droga ku upadkowi.

Podobno proponowano Panu powrót do struktur telewizji publicznej... .
Tak, chciano abym pokierował TVP Info. Propozycję odrzuciłem, jestem pochłonięty projektem, który obecnie z satysfakcją realizuję. Uważam jednak, że ta antena ma spore możliwości. TVP Info rozwinęła się, prezentuje coraz wyższy poziom. Nie można jej lekceważyć.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakub Sufin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl