SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jan Emeryk Rościszewski prezesem PKO BP

Rada nadzorcza PKO BP wybrała dotychczasowego wiceprezesa banku Jana Emeryka Rościszewskiego na prezesa PKO BP - poinformował we wtorek w komunikacie bank. Rościszewski zastąpi na tej funkcji Zbigniewa Jagiełło, który w poniedziałek przestał kierować bankiem.

Jan Emeryk Rościszewski Article

Jak podano w komunikacie, rada nadzorcza banku powołała Rościszewskiego na stanowisko prezesa banku "pod warunkiem wyrażenia zgody na powołanie przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody". Dodano, że do czasu wydania zgody KNF rada nadzorcza powierzyła Rościszewskiemu kierowanie pracami zarządu.

Rada nadzorcza PKO BP powołała również Marcina Eckerta na wiceprezesa zarządu banku.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie i wymagające wyzwanie. Podejmuję je z pokorą i ze świadomością ogromnej odpowiedzialności jaka wiąże się ze sterowaniem organizacją o takiej skali. W najbliższej perspektywie w banku skupimy się na dokończeniu realizacji obecnej strategii i wypracowaniu kolejnej. Właściwą drogą, którą powinien podążać bank, jest kontynuacja cyfryzacji - powiedział Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego, kierujący pracami zarządu.

Rościszewski do tej pory był wiceprezesem

Rościszewski do tej pory był wiceprezesem banku nadzorującym obszar rynku detalicznego. Jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Institut d’Etudes Politiques de Paris. Posiada też dyplom Executive MBA oraz uprawnienia brokera ubezpieczeniowego.

W latach 1990-1991 pracował we Francji dla AXA Banque oraz AXA International, a w latach 1991-1993 dla Groupe Azur. W latach 1993-1996 był członkiem zarządu TU Azur Ostoja oraz TUnŻ Azur Życie. Od 1996 roku związany z BNP Paribas; w latach 1998-2016 jako prezes kierował TUnŻ Cardif Polska i pełnił też w okresie 2001-2016 funkcję dyrektora generalnego Cardif Assurance Risques Divers w Polsce.

Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń. Był przewodniczącym Rady Nadzorczej (RN) Pocztylion-Arka PTE (1998-2016), wiceprzewodniczącym RN Pocztowej Agencji Usług Finansowych (2000–2014), członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń (2012–2016), członkiem RN BBI Development NFI (2011-2018), członkiem RN: PKO Leasing (2016-2018), PKO Faktoring (2017-2018) i PKO Banku Hipotecznego (2017-2019) oraz wiceprzewodniczącym RN Banku Pocztowego (2017-lipiec 2020). Do kwietnia 2021 był przewodniczącym RN: PKO TFI, PKO Towarzystwo Ubezpieczeń i PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń.

Obecnie zasiada w radzie nadzorczej PKO Banku Hipotecznego i Grupy Żywiec.

Marcin Eckert powołany we wtorek do zarządu PKO BP zrezygnował w poniedziałek z funkcji członka zarządu PZU. Był członkiem zarządu i dyrektorem zarządzającym ds. korporacyjnych w PZU oraz PZU Życie od października 2017 roku.

Poniedziałek był ostatnim dniem, kiedy Zbigniew Jagiełło był prezesem PKO BP. 11 maja br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji i ze składu zarządu z upływem dnia zamknięcia zwyczajnego walnego zgromadzenia zwołanego na 7 czerwca. Rezygnacja nie zawierała przyczyn jej złożenia. Jagiełło szefował PKO BP od października 2009 roku, powołany na kolejne kadencje w 2011, 2014, 2017 i 2020 roku.

PKO BP jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,3 proc. udziałów w rynku oszczędności, 17,6 proc. w rynku kredytów, 19,7 proc. w rynku kredytów hipotecznych oraz 19,2 proc. w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych.

Skarb Państwa ma 29,43 proc. akcji PKO BP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Emeryk Rościszewski prezesem PKO BP

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tomarek
Absolwent Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego to idealne kompetencje szefa banku!
2 1
odpowiedź
User
awek
JPRDL bankowiec po KUL
1 0
odpowiedź