SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarł Jan Marek Owsiński, były prezes Polskiego Radia i Radia Eska

W wieku 78 lat zmarł Jan Marek Owsiński, w przeszłości m.in. prezes Polskiego Radia i Radia Eska oraz wicedyrektor biura programowego Polskiego Radia.

O śmierci Jana Marka Owsińskiego poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa. Owsiński prezesem Polskiego Radia został w 1992 roku, był pierwszym szefem spółki po wydzieleniu jej z Komitetu ds. Radia i Telewizji.

W 1989 roku był zaangażowany w sekretariacie strony opozycyjnej podczas obrad Okrągłego Stołu, potem pracował m.in. w zespole telewizyjno-radiowym Komitetu Obywatelskiego, redaktor i dyrektor w radiowej Czwórce, przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji (w latach 1991-1993) oraz kierownik w Polskim Radiem.

Był redaktorem naczelnym i prezesem Radia Eska

Z branżą radiową Jan Marek Owsiński był też związany w kolejnych latach. Był redaktorem naczelnym i prezesem Radia Eska (w latach 1994-1997), doradcą Radia Racja (w latach 1998-2000) oraz zastępcą dyrektora i dyrektorem biura programowego Polskiego Radia (w latach 2000-2007). W 2007 roku przeszedł na emeryturę.

W Polskim Radiu pracował już w latach 1974-1982 - był związany z naczelną redakcją programów oświatowych i popularnonaukowych.

Jan Marek Owsiński przez ponad dwie dekady działał w opozycji solidarnościowej. W marcu 1968 roku, studiując na Wydziale Ekonomii Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczył w protestach, w konsekwencji od marca do sierpnia 1968 roku przebywał w areszcie, został ukarany grzywną i relegowany z uczelni.

17 grudnia 1981 roku, cztery dni po ogłoszeniu stanu wojennego, został internowany, był przetrzymywany w kilku aresztach do połowy czerwca 1982 roku. Miesiąc później został zwolniony, pozostawał bez pracy przez pięć lat.

 

W latach 1987-1989 był redaktorem w zakładzie wydawnictw i nagrań Polskiego Związku Niewidomych. Od połowy 1983 roku współtworzył archiwum „Solidarności”. Napisał scenariusz komiksu „Solidarność - pierwszych 500 dni”.

 

Jan Marek Owsiński otrzymał szereg odznaczeń państwowych, m.in. odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi.

Dołącz do dyskusji: Zmarł Jan Marek Owsiński, były prezes Polskiego Radia i Radia Eska

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
bardzo smutna wiadomość
odpowiedź
User
Och życie..,
Najszczersze wyrazy współczucia ! Wielka strata!
Marku żegnaj! Moze gdzies tam jest lepiej…
odpowiedź
User
Radio było moim życiem
Wielki, wielki smutek! To był wspaniały człowiek. Zdolny, a przy tym skromny. W dodatku bardzo sympatyczny i bezpośredni. Żegnaj Prezesie!
odpowiedź