SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jan Ordyński i Janina Jankowska rezygnują z funkcji wiceprzewodniczących rady programowej Polskiego Radia

Z funkcji wiceprzewodniczących rady programowej Polskiego Radia zrezygnowali Jan Ordyński oraz Janina Jankowska, pozostaną oni jednak w radzie jako jej członkowie. - Moją decyzją chcę podkreślić, że w pełni solidaryzuję się z argumentami, jakie przedstawił w swojej dymisji przewodniczący Mirosław Wąsik - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Ordyński.

fot. polskie radioArticle

Jan Ordyński zrezygnował podczas środowego posiedzenia rady programowej, Janina Jankowska natomiast decyzję o swojej rezygnacji przekazała już 25 września. Podczas kolejnego posiedzenia rada wybierze ich następców, sami pozostaną w niej jako członkowie.

W ubiegłym tygodniu – po rezygnacji Mirosława Wąsika z funkcji przewodniczącego – nowym szefem organu został Grzegorz Hlebowicz, o czym informowaliśmy jako pierwsi.

- Moją decyzją chcę podkreślić, że w pełni solidaryzuję się z argumentami, jakie przedstawił w swojej dymisji przewodniczący Mirosław Wąsik. Uważam też, że ostatni, żenujący konflikt, w jaki zostaliśmy wplątani przez dr Agnieszkę Kamińską nie jest sporem o pieniądze, jak niektórzy usiłują to przedstawić. Ja traktuję ten spór z dr Kamińską jako protest przeciwko bezceremonialnemu traktowaniu przez nią rady programowej. Tak zresztą, jak i innych ogniw i pracowników Polskiego Radia. Skrajnym tego przykładem jest los Trójki i jej dziennikarzy, przede wszystkim Marka Niedźwiedzkiego - podkreśla Ordyński w komentarzu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

Jak dodaje, część rady programowej - szczególnie ostatnio – „ostro krytykowała tę sytuację, tak jak i kilka innych decyzji dr Kamińskiej”. - Wtedy dr Kamińska - bez uprzedzenia - zmieniła sposób wypłacania diet. A obowiązywał on od dawna i był aprobowany rokrocznie przez organy spółki. Moim zdaniem dr Kamińska zrobiła to celowo, by można było nas potem oskarżać publicznie o małostkowe awanturowanie się o pieniądze. Liczę, że podane przeze mnie powody rezygnacji zostaną przyjęte przez radę ze zrozumieniem – podkreśla Jan Ordyński.

Mirosław Wąsik zrezygnował z powodu sporu o diety

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o chęci rezygnacji Mirosława Wąsika z funkcji szefa rady programowej Polskiego Radia, co potwierdził w rozmowie z nami. Jako powód podał spór z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską. W ostatnim czasie prawnicy rozgłośni na jej polecenie mieli analizować kwestię wypłaty diet dla członków rady. Przez czas analizy zarząd spółki miał także podjąć decyzję o wstrzymaniu wypłat diet. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodzi o pobieranie diet za każde posiedzenie, a nie raz w miesiącu.

O spór związany z wypłatą diet członków rady pytaliśmy już wtedy Jana Ordyńskiego, jej wiceprzewodniczącego. - Według pani prezes powinniśmy pobierać dietę raz w miesiącu, a nie przy każdym posiedzeniu - tłumaczył.

Na ten fakt zwraca nam uwagę również Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, który przypomina, że "zgodnie z uchwałą RMN członkowie powinni pobierać dietę miesięczną za udział, w co najmniej jednym posiedzeniu rady w danym miesiącu, a nie za każde posiedzenie". Uchwała RMN wskazuje, że przewodniczący ma prawo do diety rzędu 500 zł, a członek – 338 zł. Polskie Radio ma teraz analizować tę sytuację pod względem prawnym.

Rada programowa to ciało doradcze Polskiego Radia i liczy 15 członków - 10 wskazują ugrupowania parlamentarne, pięciu wybiera Rada Mediów Narodowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Ordyński i Janina Jankowska rezygnują z funkcji wiceprzewodniczących rady programowej Polskiego Radia

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tragedia
Kamińska zrujnowała Trójkę.
odpowiedź
User
JS
Krzyż na drogę! :) :) :)
odpowiedź
User
Ebro
Szacunek !
odpowiedź