SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Sasin powołał Janinę Goss do rady nadzorczej Orlenu

Do rady nadzorczej koncernu energetycznego PKN Orlen, obecnego też w branży mediów jako właściciel Polska Press oraz udziałowiec Ruchu i Sigma BiS, została powołana Janina Goss.

Janina Goss, fot. screen z TVN24 Article

W komunikacie giełdowym Orlenu podano, że Janinę Goss do rady nadzorczej powołał minister aktywów państwowych w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa. Do Skarbu Państwa należą walory stanowiące 49,9 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W radzie nadzorczej Orlenu są także były prezes firmy Wojciech Jasiński (jako wiceprzewodniczący), Anna Wójcik (sekretarz), Jadwiga Lesisz, Andrzej Kapała, Michał Klimaszewski, Barbara Jarzembowska, Anna Sakowicz-Kacz, Roman Kusz i Andrzej Szumański.

Prezesem koncernu od lutego 2018 roku jest Daniel Obajtek, ponadto w zarządzie zasiadają Józef Węgrecki (od marca 2018 roku), Patrycja Klarecka (od czerwca 2018 roku), Michał Róg i Armen Konrad Artwich (obaj od września 2018 roku), Adam Burak i Jan Szewczak (od lutego 2020 roku), Piotr Sabat (od marca 2020 roku), Krzysztof Nowicki (od września ub.r.), Iwona Waksmundzka-Olejniczak i Robert Perkowski (oboje od listopada ub.r.).

Zgodnie ze statutem Orlenu w skład rady nadzorczej spółki wchodzi od sześciu do piętnastu członków, w tym przewodniczący. Skarb Państwa, reprezentowany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, jest uprawniony do powoływania i odwoływania jednego członka rady; pozostałych członków powołuje i odwołuje walne zgromadzenie

Według statutu PKN Orlen uprawnienie Skarbu Państwa do wyznaczenia członka rady nadzorczej wygasa z chwilą zbycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji spółki będących jego własnością.

Przewodniczący rady nadzorczej jest powoływany przez walne zgromadzenie, natomiast wiceprzewodniczący i sekretarz wybierani są przez radę nadzorczą z grona pozostałych jej członków.

Janina Goss nadzorowała m.in. TVP i Polskie Radio

Od lipca 2016 do grudnia 2022 roku Janina Goss zasiadała w radzie nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. Od 2017 roku była w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Energetycznej.

Od kwietnia 2006 do lipca 2009 roku była członkinią rady nadzorczej Telewizji Polskiej (w tym od 2007 przewodnicząca), a od sierpnia 2009 do kwietnia 2010 roku - rady nadzorczej Polskiego Radia. Od lipca 2012 roku jest w zarządzie spółki Srebrna. Srebrna ma 17,73 proc. udziałów, a jej spółka zależna Geranium 44,04 proc. udziałów w firmie Forum wydającej „Gazetę Polską Codziennie”.

Na początku lat 90. Janina Goss była członkinią Porozumienia Centrum. Mimo słabo dostrzegalnej aktywności na zewnątrz i unikania mediów, uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci w PiS z racji zażyłości i zaufania, jakim darzy ją szef partii Jarosław Kaczyński, z którym znajomość ma utrzymywać od wczesnego dzieciństwa

PKN Orlen w 2020 roku przejął Energę, natomiast w ub.r. sfinalizował fuzję z Grupą Lotos (część jego aktywów sprzedał Saudi Aramco, Unimotowi i MOL-owi) oraz przejęcie PGNiG.

Orlen także w mediach

Od kilku lat Orlen jest też obecny w branży mediów, stanowiącej zdecydowaną mniejszość jego działalności. Jesienią 2020 roku zapłacił 130 mln zł za 64,9 proc. akcji przechodzącego wówczas restrukturyzację dystrybutora prasowego Ruch (pozostałe udziały należą do państwowych spółek PZU i Alior Bank).

Na początku 2021 roku przejął od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau wydawnictwo prasowo-internetowe Polska Press, wyceniając je na 210 mln zł. Ponadto od kilku lat ma 66 proc. udziałów agencji mediowej Sigma BiS (pozostałę 34 proc. należy do PZU).

W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Orlen zanotowała 176,25 mld zł przychodów sprzedażowych i 19,28 mld zł zysku netto, wobec 90,43 mld zł przychodów i 7,04 mld zł zysku netto rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Jacek Sasin powołał Janinę Goss do rady nadzorczej Orlenu

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Iryk
TVP i TVP INFO to kłamią i oni kłamią DROGO nie głosuję PiS
26 10
odpowiedź
User
Pankracy
TVP i TVP INFO to kłamią i oni kłamią DROGO nie głosuję PiS


Salceson kaszanka i leberka MAŁO i Lewica.
12 18
odpowiedź
User
Wdse
Kolesiostwo plus.
36 4
odpowiedź