SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Janusz Daszczyński: serial „Artyści” to misyjna produkcja TVP

TVP2 kręci serial obyczajowy „Artyści”, który będzie pierwszą polską produkcją telewizyjną o kulisach współczesnego teatralnego świata. Zagrają w niej m.in. Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tomasz Karolak i Dorota Segda.

Article

- „Artyści” to całkowicie własna produkcja TVP, oryginalna, a zarazem misyjna seria fabularna. Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce TVP postanowiła przybliżyć telewizyjnej publiczności realia pracy artystycznej, trudnej i często niedocenianej - mówi Janusz Daszczyński, prezes Telewizji Polskiej.

Serial „Artyści” to społeczno-obyczajowa opowieść o współczesnym polskim teatrze i jego twórcach, a szerzej - o współczesnej Polsce. Akcja produkcji rozpoczyna się w dniu, w którym zasłużony i wieloletni dyrektor teatru popełnia samobójstwo. Nowym dyrektorem zostaje młody reżyser z prowincji. Jego plany repertuarowe są bardzo ambitne. Wkrótce okazuje się jednak, że budżet nie pozwala na ich realizację, a bohater wciągnięty został w rozgrywkę urzędników miejskich, którzy szukają pretekstu do likwidacji instytucji. Walka o przetrwanie teatru przeplata się ze zmaganiami artystycznymi zespołu.

W produkcji zagrają m.in.  Marcin Czarnik, Agnieszka Przepiórska, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Dorota Segda, Maria Maj i  Ewa Skibińska. Serial wyreżyseruje Monika Strzępka na podstawie scenariusza Pawła Demirskiego.

- Serial „Artyści” zostanie w całości wyprodukowany przez TVP. Jest to zarazem powrót do najlepszych tradycji Telewizji Polskiej w zakresie realizacji całkowicie własnych produkcji i tworzenia oryginalnych, autorskich gatunków telewizyjnych - podkreśla Daszczyński.

W ostatnich latach TVP produkowała tylko jeden serial samodzielnie - komediową „Rodzinkę.pl’, ale jest ona oparta na formacie zagranicznym. Pozostałe seriale własne TVP realizują dla publicznego nadawcy firmy zewnętrzne.

Produkcja „Artystów” dofinansowana zostanie przez Narodowy Instytut Audiowizualny podległy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ośmioodcinkową produkcję widzowie TVP2 zobaczą wiosną przyszłego roku.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że średni udział TVP2 w rynku w listopadzie br. wyniósł 8,86 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Janusz Daszczyński: serial „Artyści” to misyjna produkcja TVP

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lolik
Nie za bardzo wiem,jaką misję niesie ten serial. To, że jest o teatrze nie oznacza, że jest misyjny. Nam już się wydaje że jak jest teatr, muzeum albo galeria to juz jest misja - to bzdura
To wygląda na kulisy pracy w teatrze. Misja ma nieść ze sobą przekaz...a tu znów o wojnie z urzednikami. Serial o takiej tematyce to głupi pomysł.
27 12
odpowiedź
User
Zapolski
Nazwiska twórców (Demirski i Strzępka) i wszystko jasne. Nowy front obrony artystów, którzy pokazują kawałek d... i udają, że tworzą sztukę wysoką a źli urzędnicy nie rozumieją ich misji i rzucają im kłody pod nogi. A swoją drogą jestem ciekaw czy serial będzie miał ujemną oglądalność. Bo twórcy, na których przedstawieniach, jak nie wpadną krewni i znajomi królika, to wiatr hula po widowni, to wątpi, by stworzyli coś ciekawego. Już czuję w uchu te megadrewniane dialogi...
15 13
odpowiedź
User
MF
Misja kilku udawanych "artystów" to dopiero pomysł programowy p. Daszczyńskiego. Kto to będzie oglądał.
15 11
odpowiedź
User
iks
Wątek polityczny już jest, trzeba tylko dodać romans, problemy z dzieckiem, chorobę... Ciekawe, czy będzie jakiś alkoholik...
16 8
odpowiedź
User
Widz
Były juz seriale o artystach i teatrze - Modrzejewska, Komediantka czy choćby Twarze i maski Feliksa Falka, wiec na pewno to nie jest pierwszy taki serial, jak podano w zapowiedzi.
14 8
odpowiedź