SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółka z holdingu Palikota i Wojewódzkiego wprowadza w błąd ws. Buntu Finansowego? Ma dostać miliony od inwestorów

Rzecznik Finansowy wezwał Tenczynek Dystrybucję, spółkę zależną Manufaktury Piwa Wódki i Wina, żeby przestała wprowadzać konsumentów w błąd nazwą Bunt Finansowy. - Złożyliśmy obszerne wyjaśnienia, bo nie mamy nic do ukrycia, ale informowaliśmy rzecznika, że nie jesteśmy podmiotem rynku finansowego - podkreśla Janusz Palikot. I zapowiada, że po zatwierdzeniu układu z wierzycielami Manufaktura dostanie 11-13 mln zł od grupy inwestorów.

W opublikowanym w środę komunikacie Rzecznik Finansowy wezwał Tenczynek Dystrybucję „do zaniechania stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej wprowadzeniu konsumentów w błąd”. Owa praktyka mia polegać na posługiwał się nazwą Bunt Finansowy, czyli „terminologią charakterystyczną dla finansowania społecznościowego (crowdfunding)”.

Rzecznik zwrócił uwagę, że Tenczynek Dystrybucja nie świadczy usług finansowania społecznościowego w rozumieniu przepisów.

- W ocenie Rzecznika Finansowego konieczne jest skierowanie do konsumentów jasnego i zrozumiałego komunikatu, którego zadaniem jest usunięcie skutku naruszenia równowagi w warstwie informacyjnej, poprzez zapewnienie konsumentom wiedzy co do tego, że zachowanie spółki należy kwalifikować jako nieuczciwą praktykę rynkową. To z kolei może się przełożyć na podjęcie przez nich odpowiednich działań na drodze sądowej lub reklamacyjnej w celu odzyskania zainwestowanych pieniędzy - napisano w komunikacie.

Tenczynek Dystrybucja pod marką Bunt Finansowy promowała udzielanie spółce pożyczek na 12 miesięcy w kwocie od 1 do 35 tys. zł. Zachęcała wypłatą odsetek do miesiąc oraz dodatkowymi korzyściami, m.in. voucherami i zniżkami w jej sklepach.

Janusz Palikot: nie mamy nic do ukrycia

W czwartek Janusz Palikot w oświadczeniu potwierdził, że Tenczynek Dystrybucja dostał szereg pytań od Rzecznika Finansowego dotyczących Buntu Finansowego. - Złożyliśmy obszerne wyjaśnienia, bo nie mamy nic do ukrycia, ale informowaliśmy rzecznika, że nie jesteśmy podmiotem rynku finansowego, w szczególności nie jesteśmy dostawcą usług finansowania społecznego, wobec czego nie podlegamy kontroli w oparciu o wskazane przez Rzecznika podstawy prawne. Stąd, jak rozumiemy, taka, a nie inna reakcja - podkreślił.

Zapewnił, że firma „używała odpowiednich sformułowań w swojej komunikacji, weryfikowanej na bieżąco przez prawników”. - I tego stanowiska będziemy bronić w odpowiedzi na pismo RF, które na ten moment do nas nie wpłynęło - zapowiedział.

Odniósł się też do czwartkowych informacji, że nie zrealizowano zastawu na znakach towarowych na poczet spłaty pożyczek pozyskanych w ramach Buntu Finansowego i Inwestycji Palikota.

- Zastawy udało się nam skutecznie zrobić na znaku Wyjebongo i Browar Tenczynek. Brak tej informacji jest wprowadzaniem Państwa w błąd. Reszta jest procedowana - wszystkie zastawy będą ustanowione, Spółka nie zabezpiecza tam nic innego i respektuje zapisy umów z Buntu Finansowego i Inwestycji Palikota - zapewnił.

Zaznaczył, że brak zastawu „dotyczy tylko kilku transz Buntu”. - Za te problemy jeszcze raz przepraszam. Podkreślam też, że my te zastawy respektujemy i inwestorzy będą mogli z tych zabezpieczeń korzystać. Nasza intencja jest w tej sprawie jasna - dodał.

- Muszę jednocześnie zdementować informację, że jest coś nieprawidłowego w tym, że marki należą do innego podmiotu gospodarczego. Teza ta jest bezpodstawna. Wszystkie nasze działania były konsultowane i przygotowywane przez profesjonalne kancelarie prawne, bo doskonale wiedzieliśmy, że będziemy przedmiotem wielu kontroli, ponieważ otworzyliśmy w Polsce nową drogą finansowania biznesu - podkreślił biznesmen.

Inwestorzy gotowi wyłożyć 11-13 mln zł

Tenczynek Dystrybucja i jej jedyny akcjonariusz - Manufaktura Piwa Wódki i Wina są w trakcie postępowań układowych, o które zawnioskowały na początku sierpnia. W ostatnich dniach złożyły wierzycielom nowe propozycje spłaty zobowiązań, atrakcyjniejsze od poprzednich.

Marek Maślanka, który od czerwca kieruje zespołem inwestorów odpowiadających za plan naprawczy Manufaktury Piwa Wódki i Wina, zapowiedział dalszy zastrzyk finansowy dla spółki. - Należąca do mnie firma Kraftowe Alkohole wraz z inwestorami jest przygotowana do wsparcia PZU (postępowania o zawarcie układu - przyp.) MPWiW w kwocie 11/13 mln które moim zdaniem są niezbędne do uzyskania BEP (break even point, czyli osiągnięcie dodatniej bieżącej rentowności - przyp.). To pozwoli w konsekwencji uzyskać obroty które dadzą możliwości obsługi PZU - stwierdził na platformie X (dawniej Twitter).

- Jeśli to się uda wierzyciele odzyskają swoje pieniądze ale warunkiem tego jest zatwierdzenie układu. Obecnie udzielamy pożyczek niezbędnych do spłaty zaległych wynagrodzeń, niezbędnych kosztów, finansujemy produkcję - wyliczył Maślanka.

Według dokumentów złożonych w sądzie spółka Manufaktura Piwa Wódki i Wina ma 254,4 mln zł zobowiązań wobec 1,6 tys. osób podmiotów (także osób i spółek powiązanych z nią). Natomiast wierzytelności Tenczynka Dystrybucji - wobec 2,3 tys. osób i podmiotów - wynoszą 84,4 mln zł.

Holding Palikota ma zapłacić zaległe pensje i wznowić reklamy

Deklarację Maślanki z zadowoleniem przyjął Janusz Palikot. - Dziękuję Markowi za potwierdzenie tematu, o który wielu z Państwa pytało - czy rzeczony inwestor istnieje - napisał.

- Dzięki środkom, które do nas wpłyną spłacimy wszystkie zaległe wynagrodzenia, ustabilizujemy produkcję na wiele miesięcy, przywrócimy kampanie marketingowe i handlowe oraz uzupełnimy wszelkie braki formalne, w tym np. zastawy - wyliczył. Zaznaczył, że warunkiem otrzymania dalszych środków od inwestorów jest „pozytywne zatwierdzenie propozycji układowych z wierzycielami, w co mocno wierzymy”.

Wierzyciele zarówno Tenczynka Dystrybucji, jak też Manufaktury Piwa Wódki i Wina w sprawie propozycji układowych będą mogli głosować do 30 października.

11 mln zł na odsetki, część pożyczek na 240 proc.

Wiosną br. spółki z grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina przestała spłacać odsetki od obligacji i pożyczek. Pod koniec czerwca w holdingu zaczął się przegląd mający na celu wypracowanie zmian organizacyjnych i osobowych. Zajmuje się nim zespół nadzorujący grupę kapitałową, utworzony przez biznesmenów, którzy zainwestowali w jej spółki ponad 100 mln zł.

Marek Maślanka na początku września zamieścił swój raport o stanie finansowym grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Podał, że na koniec lipca br. łączne zadłużenie zewnętrzne holdingu sięgało 166 mln zł, z czego 142,2 mln zł w formie pożyczek, 21,9 mln zł obligacji, a 1,7 mln zł weksli. Odsetki naliczone od tego długu wynosiły natomiast 11 mln zł. Na samą spółkę Manufaktura Piwa Wódki i Wina przypadało 80,49 mln zł pożyczek (z czego 4,34 mln zł to obligacje) plus 22,09 mln zł obligacji.

W ub.r. spółka zapłaciła 11,07 mln zł odsetek (z czego 1,36 mln zł powiązanym z nią spółkom), podczas gdy w 2021 roku było to 2,76 mln zł. Na koniec ub.r. do spłaty w ciągu 12 miesięcy miała 41,22 mln zł kredytów i pożyczek (przed rokiem: 9,76 mln zł), natomiast kwota obligacji zmalała z 17 mln zł do zera. Natomiast w części długoterminowej, czyli do spłaty za rok i później, suma kredytów i pożyczek poszybowała przez rok z 25 tys. do 24,2 mln zł, a obligacji - z 30 tys. do 21,9 mln zł.

Największa część zadłużenia na koniec ub.r. to 57,55 mln zł pożyczek od osób fizycznych (z oprocentowaniem wynoszącym WIBOR3M plus 2 proc. albo od 7,2 do 20,5 proc.), które mają zostać spłacone do marca 2025 roku.

21,9 mln zł obligacji (z oprocentowaniem od 9,5 do 11 proc. ma być wykupywane od maja do września 2024 oku, 7,87 mln zł pożyczek od firm (z procentowaniem WIRON 3M i 2,4 proc. marży) - do końca 2024 roku, 12,05 mln zł od podmiotów powiązanych z MPWiW - na identycznych zasadach jak te od pozostałych firm, a 6,32 mln zł weksli objętych przez spółki powiązane (z oprocentowaniem 5-6 proc.) - do końca br., a 1,92 mln zł weksli objętych przez osoby (z oprocentowaniem 6-15 proc.) - też do końca br.

Z drugiej strony Manufaktura Piwa Wódki i Wina osiągnęła 1,17 mln zł wpływów z odsetek i 1,31 mln zł z dywidend, wobec 131 tys. zł i zera rok wcześniej. Firma podmiotom ze swojej grupy kapitałowej pożyczyła 6,65 mln zł, a innym spółkom - 19,35 mln zł (wszystkie te pożyczki mają zostać spłacone do końca przyszłego roku, ich oprocentowanie to WIRON 3M i 2,4 proc. marży).

W br. MPWiW nie ma co liczyć na kolejne dywidendy, ponieważ w ub.r. wszystkie jej spółki powiązane były stratne. Tenczynek Dystrybucja zanotowała 9,35 mln zł straty netto, Tenczyńska Okovita - 7,51 mln zł, Tenczynek Świeże - 4,56 mln zł, a Piwo Online - 4,36 mln zł.

Kuba Wojewódzki ma ponad 8 proc. akcji MPWiW

Jednostkowy zysk netto Manufaktura Piwa Wódki i Wina, przy wzroście kwoty zapłaconego podatku dochodowego z 828 tys. do 3,82 mln zł, poszedł w górę z 3,63 do 15,92 mln zł. Akcjonariusze postanowili w zeszłym tygodniu zeszłoroczny zysk przeznaczyć na pokrycie wcześniejszych strat.

Głównym inwestorem w firmie jest jej prezes Janusz Palikot, głównie poprzez spółkę Kresy. Do Kuby Wojewódzkiego należy natomiast 8,3 proc.

W akcjonariacie MPWiW pojawili się też inwestorzy, którzy wiosną ub.r. w ramach oferty publicznej objęli walory za 7,5 mln zł (stanowią one 2,5 proc. kapitału). Ponadto spółka przeprowadziła emisję prywatną akcji, wchłonęła firmę Doctor Brew i za własne akcje przejęła 97,7 proc. kapitału Przyjaznego Państwa.

Dołącz do dyskusji: Spółka z holdingu Palikota i Wojewódzkiego wprowadza w błąd ws. Buntu Finansowego? Ma dostać miliony od inwestorów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
więcej milionów do wtopienia?
odpowiedź
User
Pankracy
Biedni "inwestorzy".
Nie wiedzieli, że kasyno zawsze wygrywa?
odpowiedź
User
Minuk
Rudy dostanie sie do władzy to temu zlodziejowi pomoze.
odpowiedź