SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Alkoholowy Holding Palikota i Wojewódzkiego chce uniknąć upadłości. Proponuje układ z wierzycielami

Zarząd Manufaktury Piwa, Wódki i Wina złożył do sądu wniosek o postępowanie układowe z wierzycielami, po tym jak jeden z nich zawnioskował o postępowanie sanacyjne i upadłość spółki - podał Marek Maślanka, szef grupy inwestorów szykujących plan naprawczy dla holdingu.

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, fot. materiały prasowe Article

- Wczoraj jeden z inwestorów spółek Palikota złożył wniosek o postępowanie sanacyjne + jednocześnie wniosek o upadłość. W odpowiedzi zarząd MWPiW złożył wniosek o postępowanie o zatwierdzenie układu - poinformował Marek Maślanka na Twitterze.

Zaznaczył, że maksymalnie do soboty ma pojawić się na Facebooku komunikat Janusza Palikota w tej sprawie. Jednak Palikot do niedzieli w południe nie zamieścił żadnej informacji na ten temat.

Janusz Palikot od początku 2020 roku pełni funkcję prezesa Manufaktury Piwa, Wódki i Wina. Natomiast od połowy 2021 roku w zarządzie spółki jako wiceprezesi są Tomasz Niebutyć i Tomasz Czechowski.

W ramach postępowania układowego spółka przygotowuje plan spłaty zaległych należności, przy czym od zatwierdzenia postępowania przez sąd nie musi ich spłacać, nie można też ogłosić jej upadłości. Propozycja spłaty należności (zwykle zadłużone firmy chcą umorzenia znacznej części zobowiązań) musi zostać zaakceptowana przez wierzycieli.

W branży mediów drukowanych w ostatnich latach takie postępowanie przeprowadzili dwaj dystrybutorzy prasowi: Ruch (jesienią 2020 roku jego większościowym akcjonariuszem został Orlen, a mniejszościowymi PZU i Alior Bank) i Garmond Press (w ramach porozumienia zatwierdzonego w połowie ub.r. 48 proc. jego udziałów przejęli wydawcy prasowi, wobec których miał najwięcej zaległych zobowiązań).

W przypadku sanacji kluczowe jest to, że inaczej niż przy postępowaniu układowym firmą nie kierują dotychczasowe władze, tylko zarządca wyznaczony przez sąd. Natomiast tak samo jak przy procedurze układowej spółka ma za zadanie zawrzeć porozumienia układowe z wierzycielami dotyczące warunków spłaty zaległych zobowiązań.

W holdingu Palikota i Wojewódzkiego restrukturyzacja

Pod koniec czerwca w holdingu Manufaktura Piwa Wódki i Wina ruszył przegląd mający na celu wypracowanie zmian organizacyjnych i osobowych. Zajmuje się nim zespół nadzorujący grupę kapitałową, utworzony przez biznesmenów, którzy zainwestowali w jej spółki ponad 100 mln zł.

- Dzisiaj sytuacja Grupy Manufaktura Piwa Wódki i Wina jest trudna i bez szybkich, głębokich zmian może zakończyć się poważnymi problemami oznaczającymi straty dla wszystkich, które powierzyli Grupie swoje pieniądze, bez względu na to czy jest to tysiąc złotych czy kilka milionów - przyznał reprezentujący ten zespół Marek Maślanka.

Poprosił inwestorów, żeby w obecnej sytuacji nie reagowali nerwowo. - By plan niezbędnych zmian zakończył się powodzeniem konieczna jest współpraca i spokój wokół Grupy Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Najbliższe 6-8 tygodni będzie czasem wytężonej pracy. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość - stwierdził. - Ja i pozostali Inwestorzy wierzymy w projekt, mamy ku temu podstawy i z całym swoim zaangażowaniem finansowym pomożemy przejść mu do skali, którą jest w stanie osiągnąć - zapewnił.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W zeszły poniedziałek po południu wiceminister finansów Artur Soboń napisał na Twitterze, że „w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami o możliwości utraty środków przez osoby, które dały się namówić na reklamowane przez Janusza Palikota usługi” poprosił Krajową Administrację Skarbową „o kontrolę rozliczeń podatkowych w przedsięwzięciach związanych z Palikotem”. Zaznaczył, że według doniesień medialnych sprawa może dotyczyć ok. 10 tysięcy osób, które zainwestowały oszczędności w wysokości 140 mln zł. - Bardzo niepokojące są też kolejne informacje o problemach z płatnościami podwykonawcom i pracownikom oraz danin na rzecz Skarbu Państwa - podkreślił, a do wpisu dodał tag #NiedlaAmberdGold2.

Według Palikota stoją za tym motywacje polityczne. - W sztabie wyborczym PiS zapadła decyzja o politycznym wykorzystaniu problemów spółki, której jestem Prezesem, do ataku na Donalda Tuska. Jestem już winny, kwestią dyskusji jest sposób wykonania wyroku - skomentował bizmesmen.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina nadal przed debiutem giełdowym

Przed rokiem Manufaktura Piwa Wódki i Wina w ramach oferty publicznej sprzedała swoje nowe akcje za 75,2 mln zł. Kupili je wyłącznie drobni inwestorzy, na jedną trzecią oferowanych walorów nie było chętnych.

Spółka zapowiadała, że latem chce zadebiutować na bocznym rynku warszawskiej giełdy, ale nada do tego nie doszło. W styczniu br. Janusz Palikot w liście do inwestorów tłumaczył to wieloma niezbędnymi formalnościami, m.in. zmianą statutu  i przygotowaniem obszernego dokumentu informacyjnego.

Przed emisją sprzed roku Janusz Palikot, bezpośrednio i poprzez spółkę Kresy, miał akcje stanowiące 33,24 proc. kapitału i 38,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Znaczącymi inwestorami byli też Kuba Wojewódzki (8,53 proc. kapitału i 7,22 proc. głosów na walnym) i Dariusz Chrząstowski (9,07 proc. kapitału i 9,9 proc. głosów).

Oprócz Tenczynka Dystrybucji do holdingu Manufaktura Piwa Wódki i Wina należą spółki Tenczyńska Okovita, Tenczynek Świeże, Tenczynek Bezalkoholowe, Doctor Brew i BUH Distillery.

Dołącz do dyskusji: Alkoholowy Holding Palikota i Wojewódzkiego chce uniknąć upadłości. Proponuje układ z wierzycielami

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Fajne są te spółki kapitałowe.
Znacie ten stary dowcip?
Znany Psiedsiębiorca oprawadza znajomych po swojej wspaniałe posiadłości, z willą, basenem i dużym parkiem, pokazuje im garaż z luksusowymi samochodami.
Jeden z znajomych pyta:
- Pewnie ciążko na to pracowałeś?
A Psiędsiębiorca odpowiada:
- No, baa, musiałem pięć moich spółek doprowadzić do bankructwa.
0 0
odpowiedź
User
Opo
Ja rozumiem raz złapać się na ten przekręt ale uwierzy im jeszcze raz żeby straci więcej kasy ?
0 0
odpowiedź
User
Booh
Stawiam ćwiartkę, że nie zapłacą ani złotówki 😉
43 5
odpowiedź